نکاتی برای بهبود کیفیت تمرین های روزانه موسیقی و نوازندگی

 • دوشنبه, 01 فروردين 1401 15:59
 • منتشرشده در مقالات
 • خواندن 2514 دفعه
نکاتی برای بهبود کیفیت تمرین های روزانه موسیقی و نوازندگی نکاتی برای بهبود کیفیت تمرین های روزانه موسیقی و نوازندگی

نکاتی برای بهبود کیفیت تمرین های روزانه موسیقی و نوازندگی

نکات صرفه جویی در زمان

 

خواندن موسیقی (سلفژ) را یاد بگیرید.

یکی از راه های مرور تمرین ها، خواندن قطعات است که به صورت ذهنی انجام می دهید. در زمان هایی که دسترسی به ساز ندارید، می توانید با سلفژ آهنگ، به مهارت فوق العاده ای برسید.

 

درسی که تمرین می کنید را زیاد بشنوید.

این ممکن است خیلی آسان یا بدیهی به نظر برسد، اما گوش دادن درسی که روی آن کار می کنید، باعث آشنایی هر چه بیشتر شما با قطعه شده و در زمان تمرین، امکان اشتباه کاهش می یابد چون اجرای درست قطعه را می دانید.

 

نواختن ساز را مجسم و تصویر سازی کنید.

این تمرین می تواند با شنیدن قطعه ای که روی آن کار می کنید همراه باشد. ممکن است شنیده باشید که ورزشکاران قبل از مسابقه، آن را در ذهن خود مرور می کنند و همین امر در مورد موسیقی نیز صدق می کند. تمرین نوازندگی به همان اندازه که یک فعالیت فیزیکی است، یک فعالیت ذهنی هم هست.

 

قطعه تمرینی را تقسیم بندی کنید.

یادگیری یک آهنگ کامل از اول تا آخر می تواند ساعت ها تمرین نیاز داشته باشد، حتی برای آهنگ های کوتاه. آهنگ ها را به قسمت های کوتاه تقسیم کنید و به طور مستقل روی آنها کار کنید. به این ترتیب، می‌توانید با اجرای هر بخش، موفقیت و تسلط را در خود حس کنید. و به بهترین شکل ممکن تمام آهنگ را فرا بگیرید.

 

زمان های تمرین کوتاه تری را تنظیم کنید.

برخی از افراد معمولاً این اشتباه را مرتکب می شوند که احساس می کنند برای تمرین ساز، باید زمان زیادی صرف کنند. این تفکر نه تنها نادرست است، بلکه می تواند منجر به خستگی نیز شود و از انجام تمرینات آینده دلسرد شوید. تمرین را در فواصل 20 تا 30 دقیقه ای انجام دهید و سپس استراحت کوتاهی داشته باشید. اگر خسته نبودید، ادامه دهید.

 

هدفگذاری مشخص داشته باشید.

داشتن یک هدف تعیین شده برای هر جلسه تمرین به شما کمک می کند تا تمرکز داشته باشید و زمان تمرین شما را کاهش می دهد. می توانید در یک جلسه تمرین، بر روی حفظ کردن جملات تمرکز کنید، تمرین بعدی می تواند به کنترل سرعت اجرا اختصاص داشته باشد، تمرین بعدی، اجرا با سرعت بالاتر، تمرین های بعدی را می توانید به موارد دیگر اختصاص دهید، مانند کنترل صدا دهی ساز، ریتم خوانی و...، انرژی خود را در یک جهت قرار دهید و از اینکه با چه سرعتی می توانید به اهداف خود برسید شگفت زده خواهید شد.

 

اهداف واقع بینانه تعیین کنید.

اگرچه اهداف شما ممکن است خاص باشد، همانطور که در بالا ذکر شد، ولی می توانید کمی بلند مدت بیندیشید. شاید آهنگ خاصی به شما انگیزه داده که شروع به نوازندگی کنید و موسیقی یاد بگیرید، بنابراین برای رسیدن به زمانی که بتوانید آن را بنوازید، هیجان‌زده هستید. اما خیلی جلوتر از خودتان نباشید، همه از جایی شروع می کنند. تعیین هدفی که شاید کمی بیش از حد "جاه طلبانه" باشد ممکن است منجر به احساس شکست و دلسردی شود. در آغاز، اهداف خود را کمی ساده تعیین کنید!

 

آنچه را که دوست دارید تمرین کنید.

هنگامی که مهارت های اولیه را به دست آوردید، می توانید به هر سمتی که دوست دارید حرکت کنید. برای یادگیری آهنگ‌ها یا مهارت‌های خاص تحت فشار نباشید زیرا این همان کاری است که افراد دیگر انجام می‌دهند. صدای ذهن خود را دنبال کنید و آهنگی را که به آن علاقه دارید بنوازید.

 

تمرین ها، درس ها و آهنگ های قبلی را مرور کنید.

ممکن است فکر کنید که یک آهنگ را به خوبی می نوازید، بنابراین دیگر نیازی به تمرین ندارید. بزرگترین اشتباه کسانی که شروع به نوازندگی می کنند، این است که درس های قبلی را مرور نمی کنند، و باعث فراموشی آموخته های خود می شوند. مرور مجدد چیزهایی که قبلاً آموخته‌اید به ذهن شما کمک می کند تا درس ها را حفظ کنید. اجرای تکنیک ها را در سطحی مطلوب حفظ می کند و از نظر ذهنی نیز باعث فعال شدن و تقویت حافظه دراز مدت شما می شود.

 

استراحت کنید.

بعضی روزها بسیار شلوغ هستند و شما آنقدر خسته شده اید که نمی توانید هر درسی را تمرین کنید، این اشکالی ندارد. خودتان را به خاطر یک یا دو روز تمرین نکردن سرزنش نکنید. موسیقی باید باعث نشاظ و لذت بردن شما  شود، بنابراین در این مورد استرس نداشته باشید.

 

با امید این که این موارد به شما کمک کند تا یک برنامه تمرینی منظم تنظیم کنید و بتوانید در زندگی پرمشغله خود، به خوبی ساز خود را تمرین کنید و بنوازید. برخی از این نکات را می‌توان در هر جایی که هستید انجام دهید. این نکات به شما کمک می‌کنند دوره‌های تمرین را کوتاه‌تر و منسجم تر کنید. با اجرای آنها، می‌توانید مهارت‌های موسیقی خود را بهبود ببخشید.

رضا کلانتری

یکم فروردین هزار و چهارصد و یک

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • آخرین ویرایش در دوشنبه, 01 فروردين 1401 16:11
 • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت