به خوانندگان پاپ گفتیم مردم را تحریک نکنند

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 929

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به خوانندگان پاپ گفتیم مردم را تحریک نکنند

به خوانندگان پاپ گفتیم مردم را تحریک نکنند
به خوانندگان پاپ گفتیم مردم را تحریک نکنند

ناجا کمترین لغو کنسرت‌ را دارد/ ائمه جمعه به سایت ها اعتماد نکنند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ۳ سال قبل حتی هیأت نظارت بر کتاب نداشتیم و فعال نبود اما این دوره هیأت ناظر در امور کتاب هستند و در این مدت 90 هزار کتاب جدید چاپ شده است.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، علی جنتی در سومین اجلاس سراسری مدیران کل وزارت ارشاد با دفاع تمام قد از معاونت‌های زیر مجموعه به بررسی فعالیت‌های هر معاونت پرداخت .

* کسانی که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می‌کنند، نه منافع مادی زیادی از این فعالیت‌ها دارند و نه حقوق‌های نجومی می‌گیرند

علی جنتی ضمن اشاره به فعالیت‌های گسترده در معاونت‌ها و بخش‌های مختلف و حمایت از تمامی مدیران خود،‌اظهار داشت:‌ مجموعه فعالیت‌های فرهنگی هر یک در سطحی انجام می‌شود آنچه مهم است اینکه در همه فعالیت‌ها روح این حرکت‌ها همان عملی است که صرفاً برای جلب رضایت خدا و تقرب به او انجام شود که اگر این حالت نباشد، طبیعتاً همه ما زیانکار هستیم. به خصوص افرادی که در ارشاد هستند نه منافع مادی و نه حقوق نجومی به آنها تعلق می‌گیرد و برای آنها معنادار است. واقعیت این است کسانی که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می‌کنند، نه منافع مادی زیادی از این فعالیت‌ها دارند و نه حقوق‌های نجومی می‌گیرند؛ پس اگر این فعالیت‌های خسته‌کننده و فرسایشی بدون جلب رضایت خداوند باشد، قطعاً همه ما زیانکار هستیم.

وزیر ارشاد با بیان اینکه اخلاص روح همه فعالیت‌ها ماست که می‌تواند به آن ارزش ببخشد، گفت: افرادی که مسئولیت هدایت جامعه را بر عهده دارند بیش از دیگران بایستی به این مسئله توجه داشته باشند.

* نیاز به تذکر و موعظه داریم

جنتی گفت: همه ما در هر سطحی که باشیم نیاز به تذکر و موعظه داریم. اگر مدیران کشور ما افراد مهذب و خودساخته باشند، قطعاً مدیران میانی هم به آنها اقتدا می‌کنند و اگر چنین نباشند، برعکس خواهد بود و فساد، جامعه را فرا می‌گیرد.

جنتی با بیان اینکه در این وزارتخانه یک مجموعه فعالیت‌های فرهنگی مثبت انجام می‌دهیم و فکر هم می‌کنیم آنچه بر عهده ما گذاشته شده باید در راستای آن تلاش کنیم به ویژگی کار در این وزارتخانه اشاره کرد و گفت:‌ برجسته‌ترین آن اینکه هر اقدامی انجام می‌دهیم شفاف و روشن است و آحاد جامعه آن را دیده و نظر می‌دهند. نظرات مثبت و منفی می‌بینیم اما مشکل عمده‌ای که همکاران در وزارت ارشاد دارند اینکه برخی فکر می‌کنند کار فرهنگ‌سازی و اصلاح جامعه تنها به دوش این وزارتخانه است در حالی که وزارت ارشاد یک وزارتخانه حاکمیتی است که نظارت و دقت همچنین برنامه‌ریزی داشته و برای فعالیت‌ها مجوز صادر می‌کند و کمتر کار تصدی‌گری دارد.

* آرمانهایی که برای آن انقلاب کردیم

وی با بیان اینکه همه علما، دانشمندان، حوزه‌های علمیه، فرهیختگان در برابر جامعه مسئولیت دارند، گفت: اگر نارسایی هم در جامعه می‌بینیم و یا مشکلات اخلاقی می‌بینیم همه در برابر این امر مسئول هستند وقتی ما انقلاب کردیم آرمانمان این بود که حکومت اسلامی ایجاد کنیم که در سایه آن زمینه رشد فضائل اخلاقی فراهم شود. همان جامعه سالم، امن، با آرامش و توسعه‌یافته‌ای که در آن بیکاری و فقر نباشد. فاصله طبقاتی به حداقل برسد و ... این‌ها آرمان‌های ما بودند اما متأسفانه آسیب‌های اجتماعی در جامعه فوق‌العاده است و همه انسان‌های فرهیخته را رنج می‌دهد که نتیجه عملکرد همه ماست. همه مسئولیم. تلاش هم شده ولی آنچه ما می‌بینیم نتیجه و محصول این تلاش‌ها است.

* موضوع بدحجابی: باید بپرسیم چرا وضعیت جامعه اینگونه است؟

وی به مسئله بارزی چون بدحجابی در جامعه اشاره کرد و توضیح داد: عده‌ای بدون اینکه به ریشه‌های آن بپردازند و کار پژوهشی درستی انجام دهند و ببینند چرا مرتب گسترش می‌یابد، تنها به ظاهر خیابان‌ها نگاه می‌کنند و می‌پرسند وزارت ارشاد پس چه می‌کند؟‌ ما باید بپرسیم این همه نهادهای فرهنگی چه می‌کنند. اگر 50 هزار نفر عالم در حوزه‌های علمیه کشور داریم،‌همه برای خود چنین رسالتی قائلند. ما هم در هر موقعیت مناسبی مثل ماه رمضان و محرم مبلغ به سراسر کشور اعزام می‌کنیم اما چرا وضعیت کشور اینگونه است. حدود 800 امام جمعه داریم، 70 هزار مسجد که در خطبه‌ها مردم را به تقوا دعوت می‌کنند پس این‌ها چه کار می‌کنند باید بپرسیم چرا وضعیت جامعه اینگونه است؟

* بودجه اندک فرهنگ/ سهم ارشاد هزار میلیارد تومان

وی به بودجه فرهنگی اشاره کرد و ضمن اعلام اینکه در بودجه 7 هزار و 100 میلیون تومان فرهنگی کشور که به نهادهای مختلف از صدا و سیما تا دفتر تبلیغات و ده‌ها دفتر و مؤسسه علمی و فرهنگی اختصاص یافته تنها هزار میلیارد تومان به ارشاد رسیده،‌گفت: 6 هزار میلیارد باقی‌مانده صرف می‌شود،‌این همه بودجه چه می‌شود باید به ریشه‌ها بپردازیم و بعد هماهنگ عمل کنیم این همه اعتبارات اگر هماهنگ عمل شود نتیجه بهتری حاصل خواهد شد.

* دفاع تمام قد جنتی از وزارتخانه و مدیرانش

وی با دفاع تمام قد از وزارتخانه مطبوعتش آن را افتخاری دانست که مدیرانش در سطح علمی و به لحاظ تجربه در بالاترین نقطه هستند و گفت:‌ برای وزارتخانه در این دوره افتخاری است که عموماً افرادی در آن فعالیت می‌کنند که متدین،‌کارآمد و کار بلد هستند. شاید در کمترین دوره‌ای مدیران از نظر سطح علمی به لحاظ تجربه به میزان این دوره باشند.کارهای بسیاری صورت می‌گیرد و نواقصی وجود دارد ولی برخی قسمت خالی لیوان را می‌بینند به رسانه‌ها می‌‌گویند قسمت پر لیوان را هم ببینید کارها در حال انجام است.

* سازمان حج و مدیریت اوحدی

این مقام مسئول در وزارت ارشاد به تک تک مجموعه‌های زیرمجموعه وزارتخانه‌اش اشاره و با اشاره به سازمان حج و زیارت و رئیس آن اوحدی گفت: سازمان حج و زیارت یکی از سازمان‌های زیرمجموعه فعال است، آقای اوحدی شخصیت آزاده،‌ متحقق و آشنا به زبان است که فکر می‌کنم تا به حال فردی پس از انقلاب با این ویژگی و تجربه در سازمان حج نداشته‌آیم اما باید گفت مسائل سیاسی پیش آمد و عملاً حج عمره تعطیل شد ولی وقتی به فاجعه منا می‌نگریم می‌بینیم که این ماجرای بزرگ چقدر مدیریت می‌خواست تا به سامان برسد.

وی به شناسایی شهدای منا و مساعدت به خانواده‌های آنها اشاره کرد و گفت: سال گذشته در اربعین سازمان حج و زیارت در مرز نجف و کربلا اقداماتی انجام داد که مورد توجه رهبر انقلاب بود. ایشان سال گذشته در اربعین تأکید داشتند سازمان حج باید عهده‌دار امر باشد.

* سازمان فرهنگ و ارتباطات و تقید وزیر ارشاد

وی به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و تشکیل آن از سال 73 تا به امروز اشاره کرد و بیان داشت: از آن سال تا به امروز همه مدیرانی که آمدند و رفتند از خارج سازمان بودند اما برای اولین دوره فردی آشنا به کار که 25 سال است در سازمان، ستادهای کشورهای خارجی فعالیت داشته، ریاست سازمان را بر عهده دارد. کتاب‌های بسیاری به زبان‌های مختلف با ترجمه‌های درست و مناسب برگردان شدند. من تذکر و تقید دارم که همه افرادی که به خارج کشور اعزام می‌شوند باید زبان‌دان و کار بلد باشند. البته بسیاری در دوره‌ةای گذشته زبان نمی‌دانستند ولی با این تصور یک رایزن فرهنگی چه اقدامی می‌تواند صورت دهد.

* معاون فرهنگی ارشاد شخصیت‌ نوگرای حوزه علمیه قم

جنتی به معاونت فرهنگی اشاره کرد و گفت:‌شخصیتی بهتر از دکتر سیدعباس صالحی می‌شناسید که تحصیلات حوزوی،‌دانشگاهی و روشن‌بین باشد صالحی جزء شخصیت‌های نوگرای حوزه علمیه قم بوده است با اینکه تجربه مدیریتی نداشت اما از زمان ورود در حوزه‌های مختلف شاهدیم چه تحولاتی صورت گرفته است. سه سال قبل از آن هیأت نظارت بر کتاب  نداشتیم اما این دوره این هیأت ناظر بر امر کتاب است و طی این مدت 90 هزار عنوان کتاب جدید چاپ شده است با دقت هم صورت می‌گیرد بررس‌ها عمدتاً از اساتید هستند و دقت لازم را می‌کنند و آشنا به ضوابط و معیارها هستند.

* مقابل بسیاری لغزش ها و خرده‌گیری ها را گرفتیم

وی گفت: بسیاری از لغزش‌ها و خرده‌گیری‌های نابجا کاهش یافته است البته در کنار انتشار بیش از 90 هزار عنوان بر فرض اگر 50 یا 100 عنوان هم اشکال داشته باشد که اجتناب‌ناپذیر است. کتابی چاپ شده و چند پاراگراف را می‌آورند که در آن مسائل اخلاقی مطرح شده یا مواردی در آن خارج از ضوابط بوده که از دست بررس در رفته است همان موضوع ملاکی می‌شود که تعدادی آن را دست بگیرند و بگویند از نام وزارت ارشاد عنوان اسلامی را باید برداریم اما چرا باقی 90 هزار کتاب را نمی‌بینیم.

وی مجموع فعالیت‌ها را در جهت ارتقاء‌فرهنگی کشور برشمرد و کتاب را پایه و اساسی برای رشد فرهنگی کشور دانست و گفت: این کار در حال حاضر به نحو مطلوب انجام می‌شود.

* معاونت مطبوعاتی و کاهش زمان مجوز

وزیر ارشاد به حوزه معاونت مطبوعاتی اشاره کرد و گفت:‌ در این دوره فرآیند کار مجوز آسان شده است و کاهش یافته الان ظرف دو سه ماه برای نشر به کار مجوز داده می‌شود و بر این اساس سامان بخشیدن به وضعیت مطبوعاتی ضابطه‌مند شده که این مهم است این ارزیابی و رتبه‌بندی مطبوعات کار ساده‌ای نبوده ولی الان در حال انجام است.

*برخی استانها برای موسیقی حساسیت ویژه‌ای دارند/ به احساسات مردم احترام می‌گذاریم

 وی به معاونت هنری و سازمان سینمایی هم اشاره و مرادخانی را فردی غریبه با حوزه هنر ندانست و گفت: او 14 سال مسئول دفتر موسیقی بود این معاونت در این دوره بسیار سامان یافته ولی در خیلی زمان‌ها رها بود و مسائلی را پیش می‌آورد مثلاً در کنسرت‌ها و صحنه‌های اجرایی بنده خیلی وقت صرف می‌کردم تا اینکه بالاخره شیوه‌نامه جامع پس از انقلاب تنظیم شد و الان همه از هنرمند مخاطب تکلیف خود را می‌دانند. حتی در این شیوه تکلیف تماشاچی‌ها هم روشن شده است. وقتی که الان موضوع موسیقی مطرح می‌شود به لحاظ شکل، آهنگ مجوز برگزاری در برخی استان‌ها حساسیت‌های ویژه‌ای ایجاد می‌کند زیرا برخی شهرستان‌ها احساسات مذهبی مردم عمیق‌تر است. ما نیز تلاش می‌کنیم به این احساسات احترام بگذاریم.

وی به کنترل موسیقی‌های خاص اشاره کرد و گفت:‌ به آقای مرادخانی گفته‌ام این موسیقی‌ها هم باید کنترل شود یک یک خواننده‌های پاپ را باید صدا کنند و بگویند در حال اجرا نباید مردم را تحریک کنند. این دقت‌ها در حال صورت گرفتن است اما اختلاف نظر در بحث موسیقی وجود دارد.

* منویات رهبر انقلاب در 18 محور ملاک عمل است

وی به بحث موسیقی و مطربی هم اشاره کرد و گفت: چه در موسیقی، چه تئاتر و ... در همه موارد ما حکومت اسلامی هستیم و در رأس ولی‌فقیه عالمی آشنا به ادبیات،‌شعر، موسیقی و فیلم و سینما است و ما نیز تابع نظرات ایشان هستیم. سعی می‌کنیم آنها را عمل کنیم. ممکن است در برخی مواقع در عمل به همه موارد تلاش کرده باشیم ولی ما موظفیم نظر ایشان را اعمال کنیم. نظر رهبری در 18 محوری که سال 89 در دیدار با مسئولان سینمایی کشور مطرح کردند ملاک ماست.

وی به موضوع تئاتر اشاره کرد و گفت: در شهر تهران هر شب حدود 100 تئاتر انجام می‌شود. در تئاتر دیالو‌گ‌هایی داریم که در نمایشنامه ثبت می‌شود و پس از مصوب شدن و مجوز اجرا می‌شود. ممکن است چند شب طبق آن اجرا شود و چند شب دیالوگ‌ها تغییر کند. اما این موضوع در حداقل به سر می‌برد.

* ایوبی خارج دیده، با اهالی هنر و فرهنگ آشنا و مأنوس است

به گفته جنتی،‌ در حوزه هنرهای تجسمی مورد خاصی وجود ندارد اما در مورد سازمان امور سینمایی و شخصیت آقای ایوبی باید بگویم ایشان شخصیتی باسواد،‌ خارج دیده و با اهالی هنر و فرهنگ آشنا و مأنوس است بر این اساس در دو سه سال اخیر تحول را در حوزه سینما شاهدیم.

* مدرسه ملی سینما و پرورش جوانان مستعد

وی به استقبال مخاطبان از فیلم‌های سینمایی و سینما گفت:‌ در تمام طول سال 93 حدود 50 میلیارد فروش سینمایی ما بوده و در سه ماه اول در سال جاری بیش از 60 میلیارد فروش داشته‌ایم این نشان می‌دهد استقبال مخاطبان و جاذبه‌ فیلم‌ها بسیار است.

وی به محدودیت‌های اعتباری برای آموزش نیروهای جوان اشاره کرد و توضیح داد: انجمن‌های سینمایی علیرغم محدودیت‌های اعتباری برای آموزش نیروهای جوان در حال اقداماتی هستند مدرسه ملی سینما پس از یکسال و اندی کار خود را آغاز می‌کند تا با استفاده از پیشکسوتان، نیروهای جوان را آموزش دهیم. کاری که همین روزها شروع شده کار ماندگار و ماندنی است. هر چند در گذشته مدرسه عالی سینما و تلویزیون داشتیم که تعطیل شد ولی خیلی کارگردانان برجسته فارغ‌التحصیل همان مدرسه هستند به جای اینکه افراد در خارج با فرهنگ بیرونی در حوزه سینما حرفه‌ای شوند در داخل کشور در انجمن سینمای جوان و مدرسه علمی سینما فرصت آموزش می‌بینند.

* در بحث موسیقی یک مصوبه را اصلاح کردیم/مصوبه اصلاح شد تا بر اساس قانون عمل شود

وی به موسیقی اشاره کرد و گفت:‌ سعی کردیم مصوبه‌ای که دست‌آویز عده‌ای شده بود را اصلاح کنیم. بگذریم که امروز یکی از آقایان در مصاحبه‌ای عنوان کرده بود این کار خلاف قانون است ولی این مصوبه برای سال 36 نیازمند اصلاح بود. اصلاح شد تا بر اساس آن قانون که شورای عالی انقلاب فرهنگی در مصوبه‌ای تصریح می‌کند ارشاد تنها نهاد صالح برای صدور مجوز است،‌ این مصوبه بر اساس آن اصلاح شده تا از ابهام جلوگیری شود و وظایف تفکیک گردد.

* همکاری خوبی با برادران نیروی انتظامی داشته‌ایم

جنتی همکاری ارشاد با نیروی انتظامی را مستمر دانست و گفت:‌در بحث لغو کنسرت‌ها کمترین‌اش به نیروی انتظامی برمی‌گردد و بیشتر این موارد با حکم دستگاه قضایی بوده است ولی در همین حد هم می بینید که چطوری برخورد می کنند کانَه مراقبت دوستان نیروی انتظامی از ارزشهای دینی و اسلامی بیشتر از ما است! این مصوبه حتی اگر خلاف قانون هم باشد در هیئت نظارت بر تطبیق مصوبات، می تواند رد شود ولی اصلاً خلاف قانون نیست و کاملاً قانونی و منطبق با قانون وظایف و اختیارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

* دلسوزان جامعه به اخبار سایتها  اعتماد نکنند/ تحقیق کنید بعد واکنش نشان دهید

وی به حضور ائمه جمعه و برخی دلسوزان جامعه اشاره کرد و گفت:‌می‌دانم نکاتی که مطرح می‌کنند از علاقه به ارزش‌های انقلاب و اسلام است و غیر از این نیست ولی دلیل اینکه نکات غیرواقعی را مطرح می‌کنند، این است که به یکسری خبرهایی که در سایت‌ها نوشته می‌شود اعتماد می‌کنند. اگر تمام اصحاب سایت‌ها و مطبوعات را عادل می‌دانید حداقل در مورد حرف آنها تحقیق کنید ببینید این خبر درست است یا نه بعد واکنش نشان دهید.

وی گفت:‌در مورد اعتبارات سال گذشته اعلام کردیم 20 درصد به فعالیت‌های استانی تخصیص یابد برخی استان‌ها بیش از این میزان نیز عمل کردند و معاونت فرهنگی تفاهمنامه‌های خوبی منعقد کرد.

* شهری که وزیر ارشاد از روی نقشه هم آن را نیافت

وی با اشاره به برخی تذکرات گفت: متاسفانه بعضی وقتها می بینیم یک کسی در شهری که من هرچه روی نقشه می گشتم آن را پیدا نمی کردم، اما همین فرد اظهارنظر کرده که عنوان «اسلامی» را باید از نام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برداشت.

* کمیسیون فرهنگی و انتقادات سحرگاهی که وزیر ارشاد از آنها یاد کرد

جنتی به با اشاره به تغییر و ترکیب کمیسیون فرهنگی مجلس، از مدیران کل ارشاد در استان ها خواست تا همکاری نزدیکتری با نمایندگان مردم در خانه ملت داشته باشند و گفت: البته ترکیب و وضعیت کمیسیون فرهنگی در این مجلس نسبت به گذشته بهتر شده است. ما در دوره قبل همین که صبح از خواب بیدار می شدیم، اعضای محترم کمیسیون فرهنگی دست به کار می شدند و الحمدالله فقط هم انتقاد می کردند و تذکر می دادند.

وی با اشاره به لایحه قانون تبلیغات و همچنین لایحه حمایت از مالکیت فکری و معنوی که از دولت به مجلس رفته و نیز لایحه جدید قانون مطبوعات که در دستور کار بررسی در دولت قرار گرفته و همچنین قانون در دست تدوین نظام رسانه ای کشور که باید به مجلس برود، ابراز امیدواری کرد همکاری مجلس با دولت و وزارت ارشاد در این دوره بهتر از قبل باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131