گلچین: برای ارتباط موسیقی و شعر، همت بیشتری داشته باشیم

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 841

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گلچین: برای ارتباط موسیقی و شعر، همت بیشتری داشته باشیم

گلچین: برای ارتباط موسیقی و شعر، همت بیشتری داشته باشیم
گلچین: برای ارتباط موسیقی و شعر، همت بیشتری داشته باشیم

به انتخاب خودم گوشه‌گیر شدم

نادر گلچین گفت: ۳۷ است به انتخاب خودم گوشه گیری را انتخاب کرده ام. با این حال به گذشته و به دوران کاری ام که بازمیگردم میبینم هرآنچه بوده جذب و جفت بوده و خودم را راضی نگه می‌دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس، برنامه «شب آواز ایرانی» که از سوی اهالی موسیقی و نوازندگان و خوانندگان جوان و پیشکسوت مورد توجه قرار گرفته، یازدهمین برنامه خود را شنبه 25 اردیبهشت 1395 با حضور پرشور مشتاقان ساز و آواز اصیل کشورمان در تالار اندیشه، برگزار کرد.

در این نشست ماهانه که با هدف تجلیل از پیش‌کسوتان آواز ایرانی و همچنین کشف و معرفی چهره‌های جدید به همت مرکز موسیقی و مرکز محافل و جشنواره‌های حوزه هنری شکل گرفته است، هنرمندانی چون صادق میرزا میرزایی، سید محمد ذوالنوری، مژگان محمد حسینی، جلیل صادقی اشرافی، سینا مشفقی و هادی منتظری با صدای دلنشین ساز و حسین جعفری، سلیمان رضایی، جلال اسماعیلی و حسین علیشاپور با آواز خود شب خاطره انگیزی را رقم زدند.

همچنین در یازدهمین شب آواز ایرانی، فاضل جمشیدی و نادر گلچین استاد آواز به عنوان سخنران و میهمان افتخاری برنامه حضور داشتند. نادر گلچین از خوانندگان صاحب سبک و از صداهای خاص موسیقی ایرانی است که بسیاری از ترانه های او هنوز هم میان مردم و اهالی موسیقی زمزمه میشود. از جمله مهم ترین آثار او می‌توان به «یوسف گم گشته» و آلبومهای گریز، نفس باد صبا، زلف بنفشه و همکاری با آهنگسازان و هنرمندان برجسته ای همچون  فریدون شهبازیان، محمدرضا لطفی، مجتبی میرزاده، حسین علیزاده، پرویز مشکاتیان و .... اشاره کرد.

نادر گلچین در بخشی از این مراسم در سخنانی گفت: 37 است به انتخاب خودم گوشه گیری را انتخاب کرده ام. با این حال به گذشته و به دوران کاری ام که بازمیگردم میبینم هرآنچه بوده جذب و جفت بوده و خودم را راضی نگه میدارد.

این پیشکسوت آواز کشورمان بیان کرد: در این سالها که فضای موسیقی و آواز را رصد میکنم، به این نتیجه رسیده ام که متاسفانه به جای این که رو به پیشرفت و ترقی برویم، افت کرده ایم. این پسرفت بویژه در ارتباط موسیقی و شعر به چشم میخورد و نیاز به اهتمام ویژه داریم.

گلچین با اظهار امیدواری از این که هنر موسیقی ما گامهای بلندتری در آینده بردارد، اظهار داشت: خاطره ای از دیدار با استاد موسی معروفی پدر جواد معروفی دارم. او در دیداری که داشتیم به من گفت کار تو را میپسندم زیرا به جای این که مدام مثل برخی از خوانندگان، بی هدف «چه چه» بزنی، برای شعر و بیان شعر ارج و ارزش قائلی. او میگفت سالهای زیادی در موسیقی کار کرده ام و نمیدانم برخی اصوات بی مفهوم چه چیزی نصیب شنونده میکند که عده ای اینقدر روی آن اصرار دارند.

استاد گلچین خطاب به خوانندگان جوان گفت: باید به جای تکرارهای اشتباه بعضی اساتید، به سمت جلو قدم برداریم. در موسیقی افتخارمان به شعرمان است و توجه به ادبیات فارسی را باید هدف قرار دهیم و به بیان و لحن بیشتر توجه کنیم چرا که شعر و ادبیات ما گنجینه بزرگی است که در دست داریم و حیف است از آن بهره نبریم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131