آیا وزارت ارشاد موسیقی «رپ» را به رسمیت می‌شناسد؟

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 1068

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آیا وزارت ارشاد موسیقی «رپ» را به رسمیت می‌شناسد؟

آیا وزارت ارشاد موسیقی «رپ» را به رسمیت می‌شناسد؟

آیا وزارت ارشاد موسیقی «رپ» را به رسمیت می‌شناسد؟
آیا وزارت ارشاد موسیقی «رپ» را به رسمیت می‌شناسد؟

این روزها خبری در خصوص دریافت مجوز یك موسیقی رپ یا همان "گفتآواز" رسیده كه به نظر می رسد ارشاد با تغییر نام این سبك به نوعی با موجودیت رسمی آن موافقت كرده و آن را به رسمیت شناخته است.

به گزارش خبرنگار حوزه موسیقی گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ موسیقی رپ بعنوان یك سبك چالش برانگیز و پرحاشیه معرفی شده است كه از ابتدای ورود به کشور معمولا از فعالیت فعالان این سبك استقبال نمی‌شد و این بدلیل تخلفات و فعالیت های زیر زمینی در قالب موسیقی های بی كیفیت و نوشته ها و متن های ضعیف بوده و وزارت ارشاد هم در دوره های مختلف بارها با فعالیت این خوانندگان مخالفت كرده تا جایی که گاهی از سوی برخی مقامات مسئول عنوان شده که «موسیقی ای با نام و محتوای رپ در جمهوری اسلامی ایران سابقه مجوز نداشته و در آینده  هم نخواهد داشت.

سال گذشته نیز انتشار آلبوم «کاوه عابدین» به عنوان «نخستین آلبوم مجاز با سبک رپ» مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت و پیش از این نیز خبر دریافت مجوز اشعار آلبوم «اردلان هوشمند» بازتاب‌های زیادی را در فضای موسیقی در پی داشت تا سرانجام «پیروز ارجمند» مدیر کل سابق دفتر موسیقی وزارت ارشاد ضمن تائید روند اعطای مجوز به موسیقی رپ در قالب عنوان «گفتآواز»، عنوان کند: «فرهنگ غنی نواها در ایران پیشینه‌ای چند هزار ساله دارد. ما این نوع خوانش را سالها قبل در فرهنگ کشورمان با عنوان «ترتیل خوانی» داشتیم که جوامع اروپایی و آمریكایی آنرا به شكل مدرن شده اش رپ نامگذاری كرده اند.

اما این روزها خبری در خصوص دریافت مجوز یك موسیقی رپ یا همان "گفتاواز" رسیده كه به نظر می رسد ارشاد با تغییر نام این سبك به نوعی با موجودیت رسمی آن موافقت كرده و آن را به رسمیت شناخته است.

در این خصوص و برای رفع برخی از ابهامات با مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفتگویی داشتیم وی در این باره گفت: معیار ارشاد برای مجوز دادن به یك اثر این است كه جنبه سازندگی داشته و دارای یك ارزش هنری باشد و فضای جامعه را نسبت به مسائل پیرامونش سیاه و بی هویت نشان ندهد،  همچنین به روحیه امیدواری رونق بیشتری بدهد و واقعیت هایی كه وجود دارد را به گونه ای بیان كند كه از آن برای اصلاح امور استفاده شود كه همیشه این موارد رعایت شده است.

 

وی ادامه داد: گاهی اوقات ممكن است از شكل و وضعیت یا نوع كلام ایراد گرفته شود  كه آن موارد هم باید به گونه ای با هنجارهای اجتماعی تطبیق داشته باشد.

مرادخانی در این باره افزود: من فكر می كنم با كنار هم قرار دادن این موارد به یك اصولی نزدیك   شدیم كه باید چگونه باشیم و تا به الان توانسته ایم كه پیشرفت هم داشته باشیم، اما اگر بعضی از این كارها منطبق با برداشت یك جریان خاص از یك مسئله سیاسی و اجتماعی باشد، روی این موضوع بیشتر تامل می كنیم، به همین دلیل تا به این اصول دسترسی پیدا نكنیم مجوزی در این زمینه نمی دهیم.

با توجه به گفته های معاون هنری وزارت ارشاد شاید بتوان از این زاویه هم به موضوع نگاه كرد كه این نوع موسیقی هم یك سبك محسوب می شود و شاید اگر دارای معنای مناسب و  یك سری چهارچوب های متناسب با عرف و فرهنگ جامعه باشد، بتوان آن را فتح بابی دانست تا این سبك هم مرسوم شود، اما اكنون كه به این قطعه رپ مجوز داده شده است  باید منتظر بود و محتوای این اثر را دید بعد قضاوت کرد، زیرا طبق تجربه هایی که در این زمینه وجود داشته و آثاری که بطور غیرقانونی و بدون مجوز روانه بازار موسیقی شده است روند قابل قبولی را شاهد نبوده ایم، بنابراین دور از ذهن نخواهد بود که وزارت ارشاد با یک نظارت اصولی و صحیح در آینده بتواند با در نظر گرفتن فاكتورهای این سبک موسیقی و با اتخاذ راهی صحیح خبرهای جدیدی از به رسمیت شناختن این سبک موسیقی ارائه کند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131