روشن‌روان: موسیقی بعد از انقلاب به بالاترین‌شکل مهندسی اعمال شد

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 750

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

روشن‌روان: موسیقی بعد از انقلاب به بالاترین‌شکل مهندسی اعمال شد

موسیقی امروز به برنامه‌ریزی نیاز دارد

موسیقی هنری ایران: کامبیز روشن‌روان گفت: برخی از آثار فی‌نفسه انقلابی هستند و شاید به هیچ انقلابی ارتباط نداشته باشند؛ بعضی‌ هم به واسطه انقلابی به وجود می‌آیند که ارزش خود را دارند برخی از آثار هم تحت تاثیر انقلاب ساخته می‌شوند.

 

میزگرد جریان‌شناسی هنر انقلاب عصر امروز با حضور محمود اسعدی از اساتید مدیریت رسانه، اردشیر صالح‌پور کارشناس تئاتر، کامبیز روشن‌روان از اساتید موسیقی و آهنگ‌سازی، سید عباس میرهاشمی مدیر انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس، غلامرضا اسلامی از اساتید معماری، اعظم راودراد از اساتید جامعه‌شناسی هنر، سیدنظام‌الدین موسوی مدیرعامل خبرگزاری فارس، شهرام گیل‌آبادی رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران و محسن سلیمانی مدیر فرهنگی هنری شهرداری تهران و رئیس فرهنگسرای ارسباران در سالن جلسات خبرگزاری فارس برگزار شد.

کامبیز روشن‌روان در این نشست اظهار داشت: اگر بخواهیم به هنر انقلاب بپردازیم می‌توانیم به ترانه «از خون جوانان وطن لاله دمیده» اشاره کنیم. زمانی که این اثر ساخته شد حرکت بزرگی به راه انداخت. بعد از آن «مرغ سحر» در خاطره همه مردم ماند که نگاه ویژه‌ای به تأثیر موسیقی در جامعه دارد.

وی ادامه داد: آثار دیگری در روزها و هفته‌های قبل از انقلاب ساخته شد که می‌توان به آثار ورود حضرت امام خمینی (ره) اشاره کرد که تا امروز در خاطره همه مردم ایران مانده است. بعد از آن هم جریان گسترده‌ای داریم که بخشی از آن متعلق به انقلاب است و هر آن چیزی که مردم را هوشیار می‌کند.

این استاد موسیقی گفت: به هر حال این آثار به وجود آمدند و شاهد تحولاتی بودیم که با انقلاب مرتبط است؛ تحولاتی که در هیچ دوره‌ای از تاریخ نبوده است.

وی خاطر نشان کرد: گفته شده است که موسیقی حماسی با ساز مشخصی اجرا می‌شود در حالی که موسیقی انقلاب با سازهای سنتی یا به صورت سمفونی، مجلسی و در گروه‌های موسیقی محلی و مقامی و حتی پاپ اجرا شده است و نمی‌تواند به شاخه‌های خاص موسیقی اختصاص پیدا کند.

وی در خصوص عمق هنر انقلاب گفت: ممکن است هنر را برای انقلاب بسازیم یا هنر انقلابی بسازیم و یا اینکه هنر را در ارتباط با یک انقلابی بسازیم.

روشن‌روان بیان کرد: برخی از آثار فی‌نفسه انقلابی هستند و شاید به هیچ انقلابی ارتباط نداشته باشند؛ بعضی‌ هم به واسطه انقلابی به وجود می‌آیند که ارزش خود را دارند برخی از آثار هم تحت تاثیر انقلاب ساخته می‌شوند.

وی یادآور شد: مثلا در دوران دفاع مقدس سرودهای بسیاری ساخته شد این سرودها در رابطه با جنگ بود اما چون دفاع مقدس در زمانی واقع شد که در بحبوحه انقلاب بودیم این سرودها متاثر از انقلاب و دفاع مقدس اجرا شدند.

این آهنگساز بیان کرد: سرودهای سال 59 تا دهه 60 یک فضای متفاوتی دارند که باید تفکیک شود در واقع سرودهای اوایل انقلاب هم ذات انقلابی در آن بوده و هم به دفاع مقدس مربوط می‌شود.

وی افزود: قبل از دفاع مقدس آثاری از اساتیدی همچون استاد علیزاده و لطفی ساخته شد که شور انقلابی در آن است و هر وقت که این سرودها را می‌شنویم انقلاب را در آن احساس می‌کنیم و می‌شود آن را به عنوان هنر انقلابی معرفی کرد. اما هر چه جلوتر رفتیم عمق سرودهای انقلابی کمتر دیده شد و بعضی از آنها فرمایشی شدند.

روشن‌روان در خصوص تاثیرات انقلاب در هنر موسیقی بیان داشت: هنر مهندسی شده در موسیقی به بالاترین شکل خود پس از انقلاب اعمال شد. طوری که یک آهنگ‌ساز نمی‌توانست روی هر شعری کار کند و هر موسیقی که دلش می‌خواهد را بسازد و در نوع ابزار موسیقی از هر وسیله‌ای استفاده کند. به عنوان مثال بعد از انقلاب 4 مضراب، رنگ و قطعاتی که ریتم سه ضربی داشتند حذف شد که این تغییرات قابل تأمل است.

این نوازنده و آهنگساز گفت: اما اتفاقات دیگری هم افتاد؛ به عنوان مثال در شعر هم بعضی از مضامین حتی از اشعار حافظ حذف شد طوری که گاهی یک آهنگساز ترجیح می‌داد روی این اشعار کار نکند. امروز شاهد ممیزی در موسیقی هستیم که ناجور است. یک سی‌دی را زمانی که می خواهند کار کنند بعد از یک سال مجوز می‌گیرند.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال می‌گفتند یک بار شعر باید در شورا بررسی شود چندین بار عمق آن شعر باید تصویب می‌شد چرا که ممکن بود کلماتی در جریان ساخت اثر ممنوع شود. در واقع آنچه که امروز ساخته می‌شود یک شاهکار است. هر چند که بسیاری از آثار قابل اجرا نیست و بسیاری هم با حذف زیاد قابل اجرا است.

این استاد موسیقی اظهار داشت: به همین خاطر است که برخی از اساتید موسیقی اعلام می‌کنند که برای آماده کردن یک سی دی باید 24 مجوز بگیریم و امروز آن آهنگ‌ساز نمی‌دانند که با تمام آن ممیزی‌ها اثرش به مرحله تولید و انتشار می‌رسد یا خیر. حتی اتفاق افتاده است که کنسرت‌ها مجوز اجرا می‌گیرد اما یک ساعت قبل از اجرا آن مجوز را لغو می‌کنند و دلیل آن مشخص نیست.

وی خاطر نشان کرد: به اعتقاد من موسیقی به یک نگاه کلان و برنامه‌ریزی بلند مدت و میان مدت نیاز دارد که هیچ وقت هم انجام نشده است. بنده بارها به معاونت هنری و دفتر موسیقی وزارت ارشاد پیشنهاد دادم که اتاق فکر تهیه کنند تا موسیقی امروز از سردرگمی نجات پیدا کند.

بیست و یکم بهمن نود و چهار

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131