ریاحی: بخش تکنوازی جشنواره موسیقی با حضور استادان برگزار می شود

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 644

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ریاحی: بخش تکنوازی جشنواره موسیقی با حضور استادان برگزار می شود

موسیقی هنری ایران: دبیر بیست و ششمین جشنواره موسیقی فجر گفت : برگزاری و یا عدم برگزاری بخش تکنوازی موسیقی ایرانی در جشنواره فجر منوط به حضور استادان است در نتیجه این بخش حذف نشده است.

حسن ریاحی ضمن بیان این مطلب در خصوص کم و کیف حضور اساتید موسیقی ایرانی به خبرنگار مهر، گفت : بی تردید اعتبار هر جشنواره به حضور هنرمندان برجسته در این حوزه بستگی دارد و برمسئولان برگزاری جشنواره هم پوشیده نیست که حضور هنرمندان پیشکسوت در این رویداد فرهنگی مغتنم است از همین رو در صورت تمایل به حضور اساتید در جشنواره، برگزاری این بخش نیز از سر گرفته می شود.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر کم و کیف برگزاری جشنواره موسیقی مقامی در این دوره از جشنواره موسیقی فجر گفت : طبق صحبت های انجام شده قرار بر این بود که در دل این جشنواره موسیقی فجر جشنواره دیگری با مدیریت و دبیری جهانگیر نصری اشرفی برگزار شود که این امرعملا امکان پذیر نبود چراکه هریک از این رویدادهای فرهنگی ویژگی های خاص خود را می طلبد بنابراین گنجاندن هر دو رویداد در دل یک جشنواره از استاندارهای یک جشنواره بین المللی خارج است، از همین رو تصمیم گرفته شد که جشنواره موسیقی مقامی به شکل مستقل در اردیبهشت سال آینده برگزار شود.

ریاحی استاد دانشگاه در ادامه افزود : برگزاری جشنواره موسیقی مقامی به شکل مستقل باعث دیده شدن ظرفیت های این بخش از موسیقی ایرانی می شود و در ادامه تمرکز بر روی هریک از این بخش ها نیز بیشتر می شود.

دبیر جشنواره موسیقی فجر در ادامه صحبت های خود به روند برگزاری جشنواره اشاره کرد و گفت : مراحل مقدماتی و دعوت از گروههای موسیقی در بخش جنبی جشنواره انجام شده است و همچنین تعداد زیادی از گروه های جوان موسیقی متقاضی حضور در بخش رقابتی این دوره از جشنواره هستند که کار بررسی و انتخاب نهایی این آثار به زودی آغاز می شود.

سیزدهم دی ماه هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131