شاه‌آبادی: نتایج بررسی‌های شش‌ماهه ارکستر ملی هفته آینده اعلام می‌شود

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 390

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شاه‌آبادی: نتایج بررسی‌های شش‌ماهه ارکستر ملی هفته آینده اعلام می‌شود

موسیقی هنری ایران: معاون ‌وزیر ارشاد با تاکید بر اینکه ارکستر ملی نباید متکی به فرد باشد، از تشکیل شواری فنی این ارکستر خبر داد و گفت: هفته‌آینده نتایج بررسی درباره ارکسترملی اعلام می‌شود. او گفت: امیدوارم تا پایان سال ارکستر راه‌اندازی شود .

حمید شاه‌آبادی(معاون هنری وزیر ارشاد) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، به مشکلات ارکستر ملی، سکوت دوساله‌اش و تعیین تکلیف آن در آینده گفت: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های من از آغاز سال تاکنون شکل‌گیری دوباره ارکستر ملی بود اما قبل از این موضوع باید مطالعات زیرساختی و بحث‌های تحلیلی مبنی بر شکل‌گیری مداوم تنها ارکستر ملی صورت می‌گرفت.

وی ادامه داد: ما باید آسیب‌شناسی می‌کردیم که چرا بعد از ۱۵ سال تشکیل یک ارکستر براساس یک سری تغییر و تحولات(که قبل از آمدن من رخ داده است) این ارکستر از هم می‌پاشید؟!

شاه‌آبادی با تاکید بر این موضوع که شخصا احترام خاصی برای آقای فخرالدینی قائلم، خاطرنشان کرد: جامعه‌ی هنری و تمام هنرمندان؛ راه‌اندازی این ارکستر را از تلاش‌های بی‌دریغ فرهاد فخرالدینی می‌داند.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه با شروع فعالیت‌های وی در سمت معاونی وزارت ارشاد، کارگروهی برای رسیدگی به وضعیت ارکستر ملی تشکیل شده تا مشکلات این ارکستر را مورد بررسی قرار دهد اما در جریان رسیدگی‌ها دریافتیم که اصولا اساسنامه‌ی ارکستر ملی دچار اشکالاتی است.

وی ادامه داد: در این راستا اگر بخواهیم از موضوعات حاشیه‌ای دوری کنیم، باید به‌دنبال راه‌اندازی یک ارکستر با خرد جمعی همه هنرمندان این حوزه باشیم تا ارکستر ملی متکی به شخص نباشد که با یکسری تغییر و تحولات از هم پاشیده شود. هم‌چنین باید مدیر اجرایی، مدیر هنری و شورای سیاست‌گذاری ارکستر؛ اساسنامه منظمی داشته باشد.

شاه‌آبادی از انتخاب شورای فنی ارکستر ملی در آینده خبر داد و خاطرنشان کرد: هفته‌ی آینده تمام تغییر و تحولات و نتایج مربوط به ارکستر ملی که طی شش ماه گذشته جمع‌آوری شده است را طی یک نشست مطبوعاتی اعلام می‌کنم.

وی افزود: امیدوارم همانگونه که در آغاز سال در اولین مصاحبه‌ام قول احیای دوباره ارکستر ملی را دادم؛ بتوانم تا پایان سال این ارکستر را راه بیندازم.

همچنین تماس خبرنگار ایلنا با فرهاد فخرالدینی(رهبر ارکستر ملی) برای بررسی وضعیت این ارکستر تنها به این پاسخ انجامید که: نزدیک به دو سال است درباره ارکستر ملی صحبت نکرده‌ام. تا مشخص شدن تکلیف این ارکستر نیز سخن نخواهم گفت.

بیست و پنجم آذر هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131