خوشدل: الگوسازی برای ساخت ملودی و شعر عاشورایی ضرورت دارد

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 412

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

خوشدل: الگوسازی برای ساخت ملودی و شعر عاشورایی ضرورت دارد

موسیقی هنری ایران: آهنگساز "نیلوفرانه" گفت : شعر و ترانه فاخر تاثیر بسیاری بر ارتقا سطح کیفی موسیقی عاشورایی دارد ولی متاسفانه کلام در موسیقی مذهبی ضعیف است از همین رو ایجاد الگوی مناسب در جهت سرودن اشعار و همراهی آن با ملودی های عاشورایی از ضرورت های اصلاح این نوع آثار است.

عباس خوشدل آهنگساز ضمن بیان این مطلب در خصوص کم و کیف ساخت آثار مذهبی به خبرنگار مهر،گفت : تولید آثار ارزشمند جهت فرهنگسازی و ارائه الگوی مناسب از جمله ضرورت های مطرح درعرصه موسیقی مذهبی و عاشورایی است از همین رو باید سازمان و نهادهایی تشکیل شود که بر کم و کیف تولید این آثار نظارت داشته باشند و همچنین از شاعران و آهنگسازان خوش سابقه در تولید آثار موسیقی مذهبی حمایت های لازم صورت گیرد .

وی در ادامه افزود : برای اجرای قطعات موسیقی ویژه اعیاد و سوگواری ائمه اطهار به حضور مداحان آشنا به هنر موسیقی ردیف دستگاهی ایران و همچنین وجود شاعرانی که بر مبنای این نوع موسیقی شعر بسرایند نیاز است ولی متاسفانه در این حوزه از فعالیت های موسیقایی که ریشه در مذهب و اعتقادات مردم دارد اقدام شایسته ای صورت نگرفته است به عنوان مثال شاعران و ترانه سرایانی چون فرید اصفهانی وعلیرضا قزوه اشعار شاخصی در عرصه موسیقی مذهبی ارائه کرده اند اما هیچگاه این اشعار آنگونه که باید برای ساخت آثار موسیقی مذهبی استفاده نشده است.

آهنگساز آلبوم موسیقی "رازگشا" در ادامه صحبت های خود عملکرد صدا وسیما در پخش آثار مذهبی را عامل موثری در عدم شناخت این آثار نزد مخاطب ارزیابی کرد و گفت : آن دسته از آثاری که مخاطب به عنوان موسیقی عاشورایی و یا موسیقی ویژه اعیاد از رسانه ای چون صدا وسیما دیده است آثاری نیست که در شأن مقام اهل بیت (ع) باشد چرا که غالبا از جهت ملودی و کلام آثاری در سطح نازل است.

وی در ادامه افزود: سه سال از عمر خودم را صرف آهنگسازی آلبوم"رازگشا" با صدای علیرضا افتخاری کردم تا شاید از کلام سست و سخیف برخی از مداحان جلوگیری شود ولی متاسفانه چنین نشد. این در حالی است که قطعات این آلبوم از صدا وسیما پخش نمی شود و تنها یکی از قطعات این آلبوم که در شأن مقام حضرت امام رضا (ع) ساخته شده تنها یکبار از صدا وسیما پخش شد و مورد توجه قرار گرفت .

این آهنگساز در پایان افزود : به اعتقاد من آلبوم "رازگشا" و یا "نیلوفرانه " از جمله آثاری است که در حوزه موسیقی مذهبی ساخته شده است و خوشبختانه حق مطلب را نیز ادا کرده است اما کمبود تولید آثاری از این دست برای ارائه آثاری در شان مقام اهل بیت (ع) به شدت احساس می شود.

بیست و پنجم آذر هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131