جاوید: تعزیه خوان‌ها به اجرای ردیف‌های موسیقی آوازی تعهد ندارند

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 408

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

جاوید: تعزیه خوان‌ها به اجرای ردیف‌های موسیقی آوازی تعهد ندارند

موسیقی هنری ایران: گروههایی که به نام شبیه خوان و یا تعزیه خوان به اجرای برنامه می‌پردازند به هیچ عنوان به اجرای دقیق ردیف‌های موسیقی آوازی ایران تعهد و آگاهی ندارند.

هوشنگ جاوید پژوهشگرموسیقی با بیان این مطلب در انتقاد به شیوه اجرای تعزیه در مراسم عزاداری ایام محرم و صفر در گفتگو با خبرنگار مهر گفت : هنر شبیه خوانی از جمله هنرهایی است که نه براساس تالیف بلکه برپایه تقلید پیش می رود و آنچه به عنوان ردیف های آوازی موسیقی دستگاهی در این آثار حفظ شده مرهون تلاش نسلهای گذشته است و اغلب هنرمندان موسیقی از تعزیه خوان های متبحربودند به عنوان مثال نکیسا از جمله هنرمندانی است که پیچ و خم هنرشبیه خوانی اشراف داشته و خود او نیز از جمله تعزیه خوان ها بوده است.

وی در پاسخ به این سئوال که تا چه اندازه هنر تعزیه موجب حفظ ردیف های موسیقی ایرانی شده است گفت : تصور عموم و بسیاری از اهالی فن این است که هفت دستگاه موسیقی توسط هنر شبیه خوانی نگه داری شده است اما به اعتقاد من چنین نیست چراکه تنها بخشی از ردیف های آوازی موسیقی ایرانی توسط تعزیه حفظ شده است و ردیف های سازی موسیقی دستگاهی در ۳۲ شاخه دیگر موسیقی مذهبی مانند شادیانه های مذهبی، مناقب خوانی، مرثیه ، چاووش خوانی، مناجات، نعت خوانی ها و...وجود داشته و تا کنون نگه داری شده است.

این پژوهشگر در ادامه صحبت های خود عدم آموزش آکادمیک در هنر تعزیه را مهمترین مسئله در نزول سطح کیفی هنر تعزیه دانست و گفت : به اعتقاد من بزرگترین آسیب در حوزه موسیقی مذهبی به خصوص هنرشبیه خوانی به نبود فضای آکادمیک و نبود شناخت درست و همچنین عدم اجرای صحیح این هنر برمی گردد به این معنا که در طول سی سال گذشته وزارت علوم و در کنار آن وزارت ارشاد هیچ واحد درسی با عنوان هنر تعزیه و یا همان شبیه خوانی در دروس آموزشی طراحی نکردند به همین دلیل همانگونه که شاهد هستیم این هنر سینه به سینه و همراه با برداشت های شخصی در سطح وسیعی از اجتماع ارائه می شود.

جاوید در پاسخ به نقاط ضعف نوحه خوانی در اجرای مراسم مذهبی گفت : بخش عظیمی از فرهنگ موسیقایی به نام موسیقی مذهبی در کشور ما وجود دارد که ظرفیتهای آن هنوز شناخته نشده است و مقوله نوحه خوانی هم از این دسته از ظرفیت های موسیقی مذهبی است که همین عدم شناخت در مقوله نوحه خوانی، این هنر را در مسیر انحرافی قرار داده است به این معنا که در فرهنگ موسیقایی ما ترانه های سوگواری وجود دارد که این ترانه ها در سوگهای عشایری و قبایلی خوانده می شود مثل"راوراو" که در مراسم سوگ عشایر لر خوانده می شود یا آیین "چمرخوانی" کردها که در آیین سوگ طایفه ای برای از دست دارد بزرگان قوم با سورنا و دهل اجرا می کنند و حالا با نگاهی گذرا به ترانه های سوگواری و با توجه به نیازی که به اینگونه ترانه ها در جامعه حاکم است متوجه می شویم که این ترانه ها به نادرست به الگوهایی برای نوحه خوانی تبدیل شده اند.

وی در پایان افزود : به دلیل عدم پژوهش مناسب الگوهای درستی برای جامعه به وجود نیامده است و همین مسئله آسیب جدی به پیکره اجرای آیینهای عاشورایی وارد کرد.

بیست و یکم آذر هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131