سرپرست دفتر موسیقی: برگزاری جشنواره موسیقی نواحی اردیبهشت سال آینده

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 403

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سرپرست دفتر موسیقی: برگزاری جشنواره موسیقی نواحی اردیبهشت سال آینده

موسیقی هنری ایران: علی ترابی از برگزاری جشنواره موسیقی نواحی در نیمه دوم اردیبهشت سال آینده خبرداد.

به گزارش خبرنگار فارس،‌ جشنواره موسیقی نواحی که ۶ دوره در کرمان به دبیری «محمدرضا دوریشی» برگزار شد به دلایل مختلف به مدت ۶ سال برگزار نشد تا این که شهریور امسال حمید شاه‌آبادی معاون هنری ارشاد در گفت‌وگو با فارس زمان برگزاری دوره هفتم را ۹ دی ماه اعلام کرد و به دنبال آن جهانگیر نصر اشرفی را به عنوان دبیر این دوره انتخاب کرد.

علی ترابی سرپرست دفتر موسقی ارشاد در گفت‌وگو با خبرنگار موسیقی فارس با توجه به نزدیک شدن به تاریخ اعلامی از سوی معاون هنری ارشاد، در خصوص برگزاری جشنواره موسیقی نواحی گفت: طی چند جلسه با جهانگیر نصری اشرفی دبیر این دوره از جشنواره موسیقی فجر به این نتیجه رسیدیم که اگر بخواهیم جشنواره با کیفیت مورد نظر برگزار شود یک مقدار زمانمان برای این که آن را دی ماه برگزار کنیم خیلی کم است بر این اساس این موضوع را با آقای شاه‌آبادی مطرح کردیم با موافقت ایشان، تصمیم گرفتیم جشنواره موسیقی نواحی نیمه دوم اردیبهشت سال آینده برگزار شود.

وی ادامه داد: ما چند سال جشنواره نواحی را نداشتیم و در این وقفه طولانی برخی نوازندگان برجسته قدیمی از میان ما رفته‌اند که البته ممکن است در این مدت گروه‌های جدیدی هم شکل گرفته یا استعدادهایی هم در موسیقی نواحی ما بروز پیدا کرده باشند.

سرپرست دفتر موسیقی ارشاد بیان داشت: ما برای جشنواره موسیقی نواحی یک برنامه سه ساله را تبیین کردیم و در این دوره تمرکزمان بر گروه‌هایی است که کمتر در این چند سالی که جشنواره برگزار نشده،دیده شده‌اند.

ترابی با بیان اینکه زمان برگزاری این جشنواره قطعا اردیبهشت خواهد بود، اظهار داشت: امیدوارم بتوانیم برای برنامه‌های طولانی مدت جشنواره، بعد از دوره اول کارهایی که بیشتر نیازمند حمایت هستند و از طریق سیستم دولتی حمایت نمی‌شوند و به نوعی در خطر از بین رفتن هستند را با یک پشتیبانی بیشتری در طول سال امکان دیده شدن‌شان را فراهم کنیم.

ترابی ادامه داد: هدف ما این است که اگر فراگیرانی در سطح آن مناطق وجود دارند امکان برگزاری مکتب خانه‌‌هایی یا دوره‌های آموزشی را نیز برای آنها فراهم کنیم که در طول سال این بخش فقط محدود به نوازنده‌های مسن و قدیمی ما هم نشوند و این سنت موسیقی همچنان حفظ شود.

سرپرست دفتر موسیقی ارشاد در خاتمه با اشاره به مکان برگزاری این دوره از جشنواره خاطر نشان کرد: این جشنواره سال بعد در تهران برگزار می‌شود البته کرمان هم یکی از گزینه‌های جدی برگزاری جشنواره خواهد بود بر این اساس ممکن است ما بخشی از این گروه‌ها را هم برای اجرای برنامه به کرمان هم بفرستیم.اما به طور کلی مرکزیت‌ این دوره در تهران است اما باز به صورت ثابت نخواهد بود و ممکن است سال بعد به کرمان یا استان دیگری برود.

پانزدهم آذر هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131