رضا مهدوی : انتشار کتابهای تخصصی موسیقی با جدیت در حوزه هنری دنبال می‌شود

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 354

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مهدوی : انتشار کتابهای تخصصی موسیقی با جدیت در حوزه هنری دنبال می‌شود

موسیقی هنری ایران: مدیرمرکز موسیقی حوزه هنری این مرکز در نظر دارد با انتشار کتابهای مرتبط با مبانی تئوریک موسیقی بخشی از خلاء موجود در زمینه منابع مکتوب موسیقی را جبران کند.

رضا مهدوی مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری درباره کتابهایی که به همت این مرکز و توسط سوره مهر با موضوع موسیقی زیر چاپ است به خبرنگار مهر گفت: در وظایف مصوب مرکز موسیقی حوزه هنری بر تولید هنر دینی تاکید شده و برگزاری جشنواره‌ها، کنسرتها و انتشار کتاب دراین وظایف آورده نشده است ولی این مرکز به مسئله تقویت زیرساختهای علمی موسیقی که با انتشار کتاب گره می‌خورد اهتمام ویژه دارد.

وی ادامه داد: من از زمانی که مسئولیت این مرکز را برعهده گرفتم به مسئله تهیه و تدوین کتاب و سپردن آن به انتشارات سوره مهر برای چاپ اهتمام ویژه داشته‌ام و با اینکه بودجه جداگانه برای این امر نداریم ولی با کمک سوره مهر و دیگر بخشهای حوزه هنری توانسته‌ایم تا کنون بیش از ۵۴ عنوان کتاب منتشر کنیم که این روند همچنان ادامه دارد و به زودی بیش از ۲۳ عنوان دیگر منتشر خواهد شد.

مولف کتاب "ترنم" با اشاره به اینکه کتابهای موسیقی منتشر شده از سوی حوزه هنری با اقبال خوب روبه‌رو شده و اکثر آنها به چاپهای متعدد رسیده‌اند عنوان کرد: ما در حوزه کتاب موسیقایی در کشور با خلاء روبه رو هستیم و ناشران تخصصی نیز در این زمینه کم داریم . بیشتر ناشرانی هم که در این زمینه وارد شده‌اند به چاپ کتابهای نت اقدام می‌کنند و چاپ کتابهای تئوریک و مبانی نظری تنها توسط چند ناشر خاص انجام می‌گیرد.

مهدوی افزود: اگر می خواهیم تولیدات موسیقایی فاخر داشته باشیم لازم است مبانی علوم نظری موسیقی را تقویت کنیم که  آن هم در گرو داشتن منابع مکتوب متنوع و به روز است در حالی که متاسفانه ما از نظر منابع مکتوب موسیقی  دچار مشکل هستیم و در دانشکده‌هایمان هنوز متون قدیمی غربی تدریس می‌شود و درباره موسیقی خودمان و شخصیتهای بارز آن منابع مکتوب کافی نداریم.

این مولف که کتاب "بینش و موسیقی"  از وی به زودی منتشر می‌شود در پایان بیان کرد: آنچه ما در حوزه منابع مکتوب موسیقی تولید کرده‌ایم در قبال گستردگی دنیای موسیقی بسیار اندک است ولی امیدواریم حوزه هنری بتواند با تولید میانگین سالانه ۱۰ تا ۲۰  عنوان کتاب بخشی از نیازهای موجود را تامین کند. این فعالیت گرچه در دوره‌ای با توقف روبه رو شد ولی در حال حاضر باردیگر با جدیت دنبال می‌شود.

چهاردهم آبان هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131