پوریا پورناظری: برای اجرا و ضبط آلبوم 'ژور' تنبور جدیدی طراحی کردم

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 356

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پوریا پورناظری: برای اجرا و ضبط آلبوم 'ژور' تنبور جدیدی طراحی کردم

موسیقی هنری ایران: آلبوم موسیقی ' ژور' نوعی فرم جدید در موسیقی ایرانی است که درواقع نوعی تلفیق موسیقی شرق و غرب است.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، 'پوریا پور ناظری' آهنگساز، نوازنده و طراح ساز تنبور در گفتگو با خبرنگاران درباره آلبوم جدید در دست انتشار خود گفت: این آلبوم از سه بخش تشکیل شده که قسمت نخست آن 'پوکستان' نام دارد و داستان انسانی را روایت می کند که به دلیل سادگی و بی غل و غش بودنش ، مورد تمسخر اجتماع قرار می گیرد.

وی افزود: بخش دوم این آلبوم که ' پاک دیوانه' نام دارد ، درباره همین فرد است که پس از مدتی تصمیم می گیرد که به رنگ جامعه در آمده و با تمام آلودگی ها و غل و غش اجتماع آشتی کند وهمین کار را می کند.

پور ناظری ادامه داد: در بخش سوم این آلبوم نیز که ' تکه بومی' نام دارد ،این فرد برای خودش ، احساس دل تنگی می کند و به شکل اولش باز می گردد .

این هنرمند تاکید کرد: از آن جایی که موسیقی آلبوم 'ژور' فرم جدید در موسیقی محسوب می شود ، برای این آلبوم مجبور به طراحی و ساخت یک تنبور جدید شدیم که طراحی آن را خود و ساخت آنرا پدرم ' هرمز پور ناظری ' به عهده داشته است و تنبوری کلاسیک و با صدایی متفاوت تر محسوب می شود.

وی با بیان اینکه 'ژور' یک واژه کردی به معنی رهگذر است، اضافه کرد: در بخش آخر این آلبوم ما دوباره صدای تنبور سنتی را از همان ساز تازه طراحی شده ، می شنویم و این قابلیت بالای ساز را نشان می دهد که توانایی صوت کلاسیک ، تلفیقی و سنتی را در خود دارد .

دوازدهم آبان هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131