ارسلان کامکار: جلب اعتماد نوازنده ها موجب موفقیت رهبر ارکستر می شود

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 625

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ارسلان کامکار: جلب اعتماد نوازنده ها موجب موفقیت رهبر ارکستر می شود

موسیقی هنری ایران: جلب اعتماد نوازنده های ارکستر سمفونیک تهران توسط رهبر ارکستر یکی از شرایط موفقیت و درخشش ارکستر سمفونیک است.

ارسلان کامکار سرگروه نوازندگان ویولن ارکسترسمفونیک تهران ضمن بیان این مطلب در خصوص معیار انتخاب رهبر ارکستر به خبرنگار مهر، گفت : داشتن آگاهی و تسلط رهبر ارکستر بر قطعاتی که برای اجرا انتخاب کرده باعث ایجاد مقبولیت در بین نوازنده ها می شود و همین مسئله نوعی اطمینان خاطر در اجرا را برای نوازنده ها به وجود می آورد البته ناگفته نماند اجرایی کردن برنامه ها، قدرت، تسلط، تخصص و دانش یک رهبر توسط اعضای ارکستر سمفونیک تهران به حسن اخلاق او بر می گردد.

وی در ادامه افزود : به اعتقادمن برای انتخاب یک رهبر کاربلد در درجه نخست باید میزان شناخت او از شرایط ارکستر را جویا شد واو باید بداند ارکستر در چه سطحی از نوازندگی قرار دارد و با توجه به شرایط اجتماع رپرتوار مناسب را انتخاب کند چراکه همه ما می دانیم ارکسترسمفونیک تهران یک ارکستر جوان است و به هیچ عنوان نمی توان انتظار یک ارکستر اروپایی را از آن داشت به همین منظور یک رهبرارکستر سمفونیک تهران باید باهوش و درایت باشد و درک عمیقی از مسائل ارکستر داشته باشد و بداند نقص کار کجاست و در جهت برطرف کردن آن برآید؛ اما متاسفانه در دوسال اخیر چنین نبود و اعضای ارکسترسمفونیک تهران جز سرکوب ، سرزنش و یا تحقیر توانایی های خود چیز دیگری از رهبر دائم این ارکستر ندیدند.

این آهنگساز در پاسخ به این سئوال که آیا شورای ارکسترسمفونیک تهران برای انتخاب رهبر مهمان با نوازنده های ارکستر مشورت می کند گفت: در گذشته این مشورت انجام نمی شد و رهبران توسط مسئولان دعوت می شدند و بعد از اینکه رهبر به ایران می آمد و مستقر می شد با ارکستر آشنا می شد ولی خوشبختانه با توجه به حرفهایی که به تازگی درباره رهبر ارکسترسمفونیک تهران پیش آمده است مسئولان تغییر رویه دادند و کم و کیف برنامه ها را اعلام می کنند و معمولاهم سهیل دهبستی به نمایندگی ارکستر سمفونیک تهران حضور دارد و مشورت صورت می گیرد.

این نوازنده ویولن در ادامه صحبت های خود به نقش شورای ارکسترسمفونیک تهران درتصمیم گیری و برنامه ریزی برای این ارکستر اشاره کرد و گفت : اعضای شورای ارکسترسمفونیک تهران از موزیسین های خوب هستند و تا کنون هم تصمیم و یا برنامه ای که به ضرر ارکستر تمام شود نگرفته اند؛ ولی به نظر می رسد این شورا خنثی عمل می کند و فعالیت پررنگی ندارد این درحالی است که به نظرمن ارکستر در شرایطی قرار دارد که شورای تصمیم گیری درباره مسائل ارکسترسمفونیک تهران باید بیش از گذشته وارد مشکلات و مسائل شود به همین دلیل یکی از نکاتی که به نظرمن اعضای شورای ارکسترسمفونیک تهران باید درنظربگیرند دعوت از برخی اعضای ارکستر در تصمیم گیری و برنامه ریزی ارکستر است .

کامکار درخصوص ارزیابی برگزاری آزمون از نوازنده های ارکستر گفت : برگزاری آزمون عملی از نوازنده های ارکسترسمفونیک تهران به هیچ عنوان بد نیست و من هم نمی پسندم که نوازنده ها بدون آزمون وارد شوند و معتقدم که این آزمون ها برای سنجش سطح توانایی نوازنده ها باید برگزار شود تا به رفع کاستی ها کمک کند اما در این بین با دعوت از موزیسن های خارجی به عنوان هیئت داوری آزمون بسیارمخالف هستم چراکه اساتید خوب در حوزه موسیقی کلاسیک وجود دارند که بهتر از هرمتخصصی می توانند قضاوت کنند به همین دلیل معتقدم دعوت از موزیسین های خارجی برای داوری سطح نوازنده های ایرانی توهین به موسیقیدان ها در این عرصه است.

وی در پاسخ به این نکته که اغلب اجراهای ارکسترسمفونیک تهران در دو سال گذشته به اجرای آثار سفارشی اختصاص داشت گفت : من هم با شما موافق هستم و معتقدم اجرای آثار سفارشی خیلی زیاد شده است البته من مخالف اجرای آثارسفارشی نیستم اما اجرای آثار سفارشی باید گزیده تر انجام شود البته از این پس تا پایان سال جاری اجرای آثار سفارشی نخواهیم داشت .

ارسلان کامکار در پایان صحبت های خود به جایگاه نوازنده ها در ارکسترسمفونیک تهران اشاره کرد و گفت : جایگاه و رعایت پیشکسوتی آنها همواره رعایت می شد و من با وجو اینکه با صهبایی موافق نبودم اما انصافا دراین مورد کم نگذاشت و جایگاه نوازنده ها در ارکستررا به خوبی می دانست ولی درنگاه کلی ارکسترسمفونیک تهران کار خودش را انجام می دهد و به جرات می گوییم که ارکسترسمفونیک تهران در خاورمیانه نظیر ندارد و ادعا می کنم که ارکستر خوب و با انگیزه ای داریم.

دهم آبان هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131