علی رستمیان: ردیف‌های آوازی جلیل شهناز منتشر می‌‌شود

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 579

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

علی رستمیان: ردیف‌های آوازی جلیل شهناز منتشر می‌‌شود

موسیقی هنری ایران: علی رستمیان از انتشار ردیف‌های آوازی جلیل شهناز با صدای خودش در قالب یک آلبوم موسیقی خبر داد.

به گزارش خبرنگار فارس،‌ علی رستمیان خواننده مکتب آوازی اصفهان است که تاکنون با بزرگان موسیقی همچون فرامرز پایور، پرویز مشکاتیان، جلیل شهناز و ... آثاری را از خود به جای گذاشته است.

او بعد از انتشار آخرین اثرش با عنوان سیه چشم، قصد دارد ردیف‌های آوازی جلیل شهناز را در قالب یک آلبوم موسیقی در بازار منتشر نماید.

* کار جلیل شهناز به چه شکل منتشر می‌شود؟

- این اثر شامل ردیف‌های آوازی استاد جلیل شهناز است که بنده آنها را اجرا کرده‌ام و به زودی منتشر می‌شوند.همچنین کاری هم از قدما بر اساس آثار روح الله خالقی دارم که توسط نوید دهقان تنظیم شده است. این آثار نیز به صورت آلبوم منتشر می‌شوند.

* آلبوم سیه چشم، آخرین کار منتشر شده شماست. در این خصوص هم توضیح بفرمایید؟

- این اثر دارای ۸ تصنیف بر روی اشعار حافظ و فریدون مشیری و اشعار جدید از ترانه سرایان معاصر است که توسط پیمان خازنی آهنگسازی شده است.من از کار ایشان خیلی راضی هستم و آینده درخشانی را برای ایشان پیش‌بینی می‌کنم و فکر می‌کنم خیلی در آینده موفق شوند چون آثاری که اخیرا از ایشان به نام «فکر و فریاد» آمده، بسیار کار زیبایی است و فکر می‌کنم در آینده‌ای نزدیک موفق شوند.

* این اثربه نوعی برگرفته از موسیقی مشروطه است، بر چه اساسی آهنگسازی ها و خط آوازی در آن اعمال شده است؟

- خازنی از ۸- ۷ سالگی ساز نواخته و موسیقی قدیم را خیلی خوب می‌شناسد، بر این اساس کارهای او برگفته از موسیقی قدماست.در این اثر وقتی قطعات را می‌شنوید احساس می‌کنید آهنگی است که ۵۰ سال پیش یک نفر اجرا کرده اما هیچ وقت نمی‌توانید بگویید شبیه کدام آهنگ است. همین شاخصه باعث شد که من از بین ۳۰ آهنگ گه او برای من آورد که به نظرم نیز یکی از دیگری زیباتر بود، این ۸ قطعه را انتخاب کردم. به نظر من قطعات «سیه چشم» خیلی به کارهای شیدا و دیگر بزرگان نزدیک است.

* شما با چهره‌هایی چون پایور، مشکاتیان و شهناز کار کردید و یک‌دفعه با یک آهنگساز جوان که خود جای تأمل است، دلیل این همکاری علاوه بر سلیقه شخصی شما در پسند آثار ایشان، چه بوده است؟

- سال ۶۴ در منزل ما تجلیلی از استاد بنان بود که پایور، قمشه‌ای، کسایی و ... نیز حضور داشتند من در آن مراسم قطعه آوازی را خواندم و استاد پایور نیز خوششان آمد.این دیدار و آشنایی در منزل ما باعث شد آقای پایور از من برای انجام کاری با گروه استادان که متشکل از استاد شهناز، بهاری، اسماعیلی و موسوی و خود ایشان بود، دعوت کنندکه واقعا افتخار بزرگی برای من بود. ماحصل آن کار، تولید نوار چهار باغ بود که بسیار نیز ماندگار است. در آن زمان استاد پایور در جواب سئوالی مبنی بر این که چرا با جوانی مثل رستمیان کار کردید، گفته بودند که ما باید دست این جوان‌ها را بگیریم.

* در واقع صحبت‌های وی، در شرایط کنونی باعث همکاری شما با جوانان شد؟

- شخصیت افراد برای من مهم است و من نیز معتقدم که اگر ما دست جوان‌ها را نگیریم پس چه کسی باید آنها را به جامعه معرفی کند. ما باید در کنار خازنی‌ها باشیم، کار کنیم و بتوانیم آثار خوبی را ارائه دهیم به نظرم سن بالا و پایین مهم نیست همه باید با هم همکاری کنند که موسیقی ما رشد کند و بتوانیم موسیقی خوبی را به مردم ارائه دهیم.

* کار کردن بزرگان موسیقی با جوان‌ها به گفته خود آنها باعث شکوفایی جوانان می‌شود و این مسئله‌ای است که ما در کار هنرمندان شاخص، این اواخر شاهد هستیم اما آیا به عقیده شما قرار گرفتن اسم بزرگان در کنار جوان‌ها، باعث لطمه زدن به کارشان نمی‌شود؟

- استادان خودشان تشخیص می‌دهند که آن شخص جوان توانا هست یا نه. اما متأسفانه در مکتب آوازی ما یک مقدار تقلید ایجاد شده که خوانندگان خیلی شبیه به هم می‌خوانند که من خیلی مخالف آن هستم چرا که این خود به مکتب آوازی ما لطمه می‌زند.

دهم آبان هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131