علی قمصری: آلبوم آب،نان و آواز نگاه جدیدی به شعر ایرانی دارد

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 378

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

علی قمصری: آلبوم آب،نان و آواز نگاه جدیدی به شعر ایرانی دارد

موسیقی هنری ایران:  آهنگساز آلبوم آب،نان و آواز گفت: دراین اثر سعی شده تا با نگاهی نو به شعر ایرانی از ریتم هایی که کمتر در موسیقی ایرانی کار شده ،استفاده شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، علی قمصری در نشست نقد و بررسی آلبوم 'آب ، نان و آواز' که در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد ، اظهار داشت: پروژه 'آب ، نان و آواز' بعد از آلبوم 'نقش خیال' نخستین کار جدی با کلامم است که در غالب موسیقی ایرانی ساخته شده است.

وی افزود: درمراحل ساخت این آلبوم سعی شده تا خلاء هایی که در موسیقی حس می کردم با ابزار و سازهای ایرانی بر طرف کنم.

وی گفت: احساس می کنم با ساخت این اثر نقطه قوتی برایم بوجود آمده تا با اتکا به آن بتوانم در مسیر موسیقی گام های مستحکم دیگری نیز بردارم.

آهنگساز 'آلبوم آب،نان و آواز' با تاکید بر اینکه جلسات نقد اینچنینی سبب پیشرفت موسیقی ایرانی خواهد شد ، ادامه داد: نقد موسیقی ایرانی کار دشواری است چرا که جنبه های مدونی ندارد و بیشتر آثار خلق شده سلیقه ای بوده و این امر را می توان از نحوه مضراب گرفتن اساتید تا دیگر کارها مشاهده کرد.

وی یادآور شد: در موسیقی ایرانی بر خلاف آثار غربی معیار مشخصی نیز از ریتم ها وجود ندارد و به همین سبب است که منتقدان غربی با فراغی آسوده تر از ایرانیان می توانند آثار هنرمندانشان را نقد کنند.

قمصری با تاکید بر اینکه در آلبوم 'آب ، نان و آواز' سعی شده از حالت پلی فونی و چند صدایی به سمت مونو فولی رود ، خاطر نشان کرد: معتقدم در موسیقی ایرانی پلی فونی از سلیقه های متفاوتی نشات گرفته و نمی شود با هیچ معیاری در رابطه با آن نظر داد.

وی یادآور شد: در موسیقی غربی شاید چند صدا بر روی هم هضم شوند ولی در موسیقی ایرانی مونو فونی رکن اصلی را دارد.

در ادامه این مراسم 'محمد رضا فیاض' منتقد موسیقی با اشاره به جایگاه نقد در این هنر گفت:هر چند که نقد اندیشه موسیقی لازم است ولی وقتی از یک اثر موسیقایی صحبت می شود نباید از منتقد توقع داشت که همچون قاضی رای به زیبایی و یا زشتی کار دهد.

وی ادامه داد: لایه های عاطفی ،خصوصیات روانی و تجربیات یک آهنگساز در ساخت اثر وی نقش موثری دارد و بالطبع افراد دیگری نیز در جامعه وجود دارند که با این احساسات توازن دارند.

فیاض افزود: شاید در دهه ۶۰ نوعی اجماع عمومی شکل گرفته بود که خوب و بد را بر اساس استانداردهای موجود تشخیص می داد ولی در این دوران به سبب تکثر عاطفی نسل جوان دیگر نمی توان اثری را زشت و یا زیبا دانست.

این منتقد موسیقی خاطرنشان کرد: نقش و کار اصلی منتقدان موسیقی را می توان در برجسته سازی عواملی که سبب پیدایش اثر شده دانست.

فیاض گفت: در آلبوم 'آب ، نان و آواز' کلید واژه های جالبی وجود دارد که می توان شخصیت علی قمصری را در آن جستجو کرد.

وی با تاکید بر اینکه مهمترین کلید واژه آلبوم 'آب ، نان و آواز' ویتوزیته -چیره دستی فنی- این اثر است ، افزود: ویتوزیته در قرن اخیر همانند یک معمایی است که در ذهن جامعه موسیقی ایران عمل می کند هر چند که بعد از دهه ۲۰ تا قبل از انقلاب دیگر به آن بهایی داده نمی شد.

وی یادآور شد: از دیگر ویژگی های قمصری در ساخت این اثر تسلط وی بر روی ساز است که نوید دهنده ظهور نسل جدیدی در موسیقی ایرانی است.

بر اساس این گزارش آلبوم موسیقی آب،نان،آواز در بردارنده چهار قطعه آوازی و شش تصنیف است ، درعاشقی، خاکدان عشق،بجان تو، آب،نان،آواز ، می‌عشق ،برون از دیده ها ،بی دل و بی‌زبان وصنما از جمله تصنیف‌های این آلبوم است.

چهارم آبان هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131