داریوش طلایی: دوری از کلیشه های ردیف موسیقی یک هدف است

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 408

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

داریوش طلایی: دوری از کلیشه های ردیف موسیقی یک هدف است

موسیقی هنری ایران: کارگاه تخصصی "خلاقیت در موسیقی ایرانی" تلاشی برای بیان قابلیت های زبان موسیقی به منظور دوری از کلیشه های رایج و رسیدن به نوآوری است و در این بین جایگاه موسیقی ردیف دستگاهی از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

داریوش طلایی نوازنده تار و سه تار ضمن بیان این مطلب درخصوص هدف از تشکیل کارگاه "خلاقیت در موسیقی ایرانی" به خبرنگار مهر گفت : خلاقیت در موسیقی ایرانی یکی از مباحثی است که همواره ذهن مرا به خود مشغول کرده  و سالهای متمادی است که روی این موضوع مهم کار می کنم چراکه به اعتقاد من موسیقی ایرانی قابلیت خلاقیت و نوآوری در زمینه های مختلف نوازندگی و آواز را دارد و فقط باید زمینه و امکانات آن فراهم شود برهمین اساس امکانات و زمینه های خلاقیت در موسیقی ایرانی را در این کارگاهها تشریح کردم.

وی در ادامه گفت : نخستین دوره از برگزاری کارگاه تخصصی موسیقی ایرانی در ۸ جلسه طراحی شده است و تا کنون ۵ جلسه از این کارگاه ها تشکیل شده است جلسات ابتدایی این کارگاه به طرح مباحث عام تر در حوزه موسیقی اختصاص داشت و از جلسه چهارم به بعد مباحثی را براساس کتابهایی چون تئوری موسیقی ایرانی و نگرشی به شیوه های نوین موسیقی ایرانی که از تالیف های خودم در این زمینه است مطرح کرده ام؛ درواقع چگونگی شکل گیری چهارچوب نت در موسیقی ایران و جابجایی آنها در دستگاههای مختلف از مهمترین مباحث این دوره بوده است و یکی دیگر از مهمترین بخش های کارگاه توجه به ریتم و ارتباط آن با کلام و رعایت وزن سیلابی در نت های موسیقی بود.

این نوازنده تار در ادامه صحبت های خود به میزان استقبال علاقمندان موسیقی از این کارگاه اشاره کرد و گفت : در ابتدای تشکیل این کارگاه حضور ۳۰ هنرجو را پیش بینی می کردم تا علاقمندان به موسیقی ایرانی در کارگاه تخصصی"خلاقیت در موسیقی ایرانی"حضور پیدا کند اما درنهایت ۱۵۰ علاقمند به موسیقی ایرانی در این کارگاه شرکت کردند که دور از انتظار ما بود.

داریوش طلایی در پایان افزود : در پایان هرجلسه از هنرجویان می خواهم که طرح های خلاقانه را در قالب آهنگسازی بسازند و پس از آن در کارگاه پخش می شود و به این ترتیب مباحث مختلف مورد بررسی قرار می گیرد.

لازم به ذکر است پنجمین جلسه از کارگاه تخصصی "خلاقیت در موسیقی ایرانی" دوشنبه ۲۵ مردادماه ساعت  ۱۸ در ساختمان مرکزی فرهنگستان هنر برگزار می شود.

بیست و سوم مرداد هشتاد و نه