داریوش طلایی: دوری از کلیشه های ردیف موسیقی یک هدف است

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 391

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

داریوش طلایی: دوری از کلیشه های ردیف موسیقی یک هدف است

موسیقی هنری ایران: کارگاه تخصصی "خلاقیت در موسیقی ایرانی" تلاشی برای بیان قابلیت های زبان موسیقی به منظور دوری از کلیشه های رایج و رسیدن به نوآوری است و در این بین جایگاه موسیقی ردیف دستگاهی از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

داریوش طلایی نوازنده تار و سه تار ضمن بیان این مطلب درخصوص هدف از تشکیل کارگاه "خلاقیت در موسیقی ایرانی" به خبرنگار مهر گفت : خلاقیت در موسیقی ایرانی یکی از مباحثی است که همواره ذهن مرا به خود مشغول کرده  و سالهای متمادی است که روی این موضوع مهم کار می کنم چراکه به اعتقاد من موسیقی ایرانی قابلیت خلاقیت و نوآوری در زمینه های مختلف نوازندگی و آواز را دارد و فقط باید زمینه و امکانات آن فراهم شود برهمین اساس امکانات و زمینه های خلاقیت در موسیقی ایرانی را در این کارگاهها تشریح کردم.

وی در ادامه گفت : نخستین دوره از برگزاری کارگاه تخصصی موسیقی ایرانی در ۸ جلسه طراحی شده است و تا کنون ۵ جلسه از این کارگاه ها تشکیل شده است جلسات ابتدایی این کارگاه به طرح مباحث عام تر در حوزه موسیقی اختصاص داشت و از جلسه چهارم به بعد مباحثی را براساس کتابهایی چون تئوری موسیقی ایرانی و نگرشی به شیوه های نوین موسیقی ایرانی که از تالیف های خودم در این زمینه است مطرح کرده ام؛ درواقع چگونگی شکل گیری چهارچوب نت در موسیقی ایران و جابجایی آنها در دستگاههای مختلف از مهمترین مباحث این دوره بوده است و یکی دیگر از مهمترین بخش های کارگاه توجه به ریتم و ارتباط آن با کلام و رعایت وزن سیلابی در نت های موسیقی بود.

این نوازنده تار در ادامه صحبت های خود به میزان استقبال علاقمندان موسیقی از این کارگاه اشاره کرد و گفت : در ابتدای تشکیل این کارگاه حضور ۳۰ هنرجو را پیش بینی می کردم تا علاقمندان به موسیقی ایرانی در کارگاه تخصصی"خلاقیت در موسیقی ایرانی"حضور پیدا کند اما درنهایت ۱۵۰ علاقمند به موسیقی ایرانی در این کارگاه شرکت کردند که دور از انتظار ما بود.

داریوش طلایی در پایان افزود : در پایان هرجلسه از هنرجویان می خواهم که طرح های خلاقانه را در قالب آهنگسازی بسازند و پس از آن در کارگاه پخش می شود و به این ترتیب مباحث مختلف مورد بررسی قرار می گیرد.

لازم به ذکر است پنجمین جلسه از کارگاه تخصصی "خلاقیت در موسیقی ایرانی" دوشنبه ۲۵ مردادماه ساعت  ۱۸ در ساختمان مرکزی فرهنگستان هنر برگزار می شود.

بیست و سوم مرداد هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131