شهرام ناظری: جشنواره کارتاژ حس حماسه خوانی را برانگیخت

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 343

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شهرام ناظری: جشنواره کارتاژ حس حماسه خوانی را برانگیخت

موسیقی هنری ایران: احساس موسیقایی اعضای گروه فردوسی در جشنواره تاریخی کارتاژ تونس به خوبی برانگیخته و قطعات موسیقی بر اساس شعر مولانا و اشعار حماسی شاهنامه اجرا شد.

شهرام ناظری با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار مهر گفت : برنامه ما به اتفاق یک گروه موسیقی از سمرقند به خوانندگی خانم "مناجیک یوتشیفا" که از سرشناس ترین خوانندگان سمرقند است بنا به دعوت کشور تونس و از سوی آکادمی کارتاژ در یک شب (۱۰ آگوست) برگزار شد.

ناظری در ادامه و در توضیح برنامه اجرا شده در این جشنواره که در تالار"تئاتر آنتیک"برگزار شده است گفت: در این جشنواره که گروههای موسیقی دهها کشور از سراسر جهان حضور داشتند من به اتفاق گروه "فردوسی" در دو بخش به اجرای برنامه پرداختیم.

این خواننده موسیقی ایرانی در توضیح قطعات اجرا شده گفت: در این جشنواره برای اولین بار قطعاتی از موسیقی مقامی بر اساس اشعار شاهنامه (داستان ضحاک و کاوه آهنگر) را اجرا و در بخش بعدی قطعاتی را بر اساس اشعار مولانا ارائه کردیم.

ناظری در پایان با اشاره به حضور سفیرایران در بین مخاطبان گفت: حضورآقای موید در شب اجرای گروه فردوسی قابل تشکر است و این حضور نشاندهنده توجه و علاقه ایشان به فرهنگ و هنر ایرانی است . البته باید ذکر کنم که آقای موید از دوستان و آشنایان قبلی من بوده و هستند .

در کنسرت گروه فردوسی در تونس که ششمین برنامه رسمی از پروژه شاهنامه خوانی ناظری در خارج از کشور محسوب می شود فرید الهامی( آهنگساز) و نوازنده تنبور، سعید نایب محمدی عود، محمد جابری دف، صابر نظرگاهی دیوان و یونس پاکنژاد کمانچه مقامی نواختند و قطعات با تدوین ناظری ارائه شد.

بیست و سوم مرداد هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131