منوچهر صهبایی: ارکستر سمفونیک تهران با رهبر مهمان اداره نمی شود

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 379

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

منوچهر صهبایی: ارکستر سمفونیک تهران با رهبر مهمان اداره نمی شود

موسیقی هنری ایران: رهبر سابق ارکستر سمفونیک گفت : ارکستر سمفونیک تهران هنوز به سطح بالایی از توانایی نرسیده که فقط با رهبر مهمان اداره شود و حضور رهبر ثابت ضروری است.

رهبر سابق ارکسترسمفونیک تهران ضمن بیان این مطلب در خصوص میزان آمادگی ارکسترسمفونیک تهران در گفتگو با خبرنگار مهر گفت : ارکستر سمفونیک تهران ارکستر آماده ای نیست که در طول سال با رهبر مهمان اداره شود چراکه این ارکستر نیاز به برنامه ریزی صحیح و حساب شده دارد و این برنامه ریزی از عهده رهبر مهمان خارج است ؛ من به عنوان رهبر متخصصی که دوسال از عمر خود را صرف آماده سازی ارکستر سمفونیک تهران گذاشتم درنظر داشتم ارکستر سمفونیک تهران را به جایی برسانم که بتواند با رهبر مهمان و البته با حضور یک مدیر هنری به فعالیت خود ادامه دهد.

منوچهر صهبایی درادامه افزود : ارکسترهای سمفونیک در همه دنیا با یک مدیر هنری و رهبر دائم اداره می شود و در طول سال نیمی از برنامه ها توسط رهبر دائم رهبری می شود و نیمی دیگر را رهبر مهمان با رپرتوارهای خود برای ایجاد تنوع ارکستر را هدایت می کند.

این موسیقیدان در پاسخ به این سئوال که چرا در طول دو سال فعالیت شما از رهبر مهمان برای اجرای کنسرت های متفاوت دعوت نشد گفت : یک ارکستری که اجراهای آن در طول سال از انگشتان یک دست هم تجاوز نمی کند نیازی به رهبر مهمان ندارد، ارکسترهای بزرگ دنیا در طول سال ۵۰ برنامه متنوع اجرا می کنند که تنها ۱۵ اجرا را رهبر مهمان رهبری می کند ضمن اینکه در دوره ای که من ارکستر سمفونیک تهران را رهبری می کردم سعید ذهنی و مجید انتظامی آثار خود را رهبری کردند.

صهبایی درپایان افزود : با همه این اوصاف معتقدم که ارکسترسمفونیک تهران نیاز به رهبر دائم دارد رهبری که خیرخواه و متخصص باشد من با حسن نیت به ارکستر سمفونیک تهران آمدم و همین حالا هم حاضر هستم مجددا با ارکستر کار کنم اما احساس میکنم برخی از مسئولان و تعداد کمی از نوازنده ها نمی خواهند که وضعیت ارکستر سمفونیک سرو سامان گیرد.

بیست و سوم مرداد هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131