از سال ۸۴ تاکنون ۴۰۰ آموزشگاه غیرمجاز در تهران بسته شده است

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 380

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

از سال ۸۴ تاکنون ۴۰۰ آموزشگاه غیرمجاز در تهران بسته شده است

واحد مرکزی خبر، ایسنا: سومین جشنواره آموزشگاه‌های آزاد هنری سراسر کشور از ۲۳ تا ۲۵ آذرماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود. مهران شیرآوند مدیرکل دفتر آموزش و توسعه فعالیت‌های هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست خبری که صبح امروز ـ ۱۰ آذر ماه ـ در محل این دفتر برگزار شد بیان کرد: این جشنواره یک‌سال برای آموزشگاه‌های آزاد هنری و در سال بعد برای هنرستان‌ها برگزار می‌شود. او درباره آثار رسیده و منتخب جشنواره آموزشگاه‌های هنری کشور گفت: در بخش نمایش از ۳۱ اثر رسیده ۱۰ اثر منتخب شدند که همه این آثار مربوط به استان‌های کشور است و تهران هیچ اثر برگزیده‌ای در این بخش ندارد.

در بخش موسیقی از ۶۹۲ اثر رسیده، ۹۶ اثر انتخاب شده‌اند که ۴۵ اثر مربوط به شهرستان‌ها و ۵۱ اثر مربوط به شهر تهران است، به علاوه از ۱۵۳۸ اثر تجسمی رسیده ۱۷۶ اثر منتخب شدند که ۳۱ اثر با موضوع اصلاح الگوی مصرف و ۱۴۵ اثر نیز با موضوع آزاد هستند. شیرآوند گفت: در این جشنواره دو کارگاه تجسمی و جلسات نقد و بررسی آثار با حضور اساتید تراز اول هنری کشور برگزار می‌شود. وی درباره جوایز این جشنواره توضیح داد: در بخش موسیقی چهار تندیس، شش لوح تقدیر و شش جایزه نقدی، در بخش تجسمی سه تندیس، شش لوح تقدیر و جوایز نقدی، در بخش نمایش سه تندیس، ۹ لوح تقدیر و جوایز نقدی در نظر گرفته شده است. به علاوه دو آموزشگاه برتر نیز به یک سفر خارجی برای بازدید و بررسی آثار و بهره‌گیری از تجارب کشورهای دیگر فرستاده می‌شود.

او درباره وضعیت آموزشگاه‌های هنری آزاد ایران گفت: به لحاظ تعداد هنرجو و آموزشگاه ایران در خاورمیانه دارای رتبه اول است و در جهان نیز بعد از سه کشور چین، آمریکا و روسیه، ایران رتبه چهارم در جهان را متعلق به خود کرده است و این حاکی از آن است که آموزش هنر در ایران یک سابقه تاریخی دارد به علاوه آموزش خانگی هنر در برخی از استان‌ها مانند اصفهان، یزد، تهران، همدان، خراسان و آذربایجان بسیار زیاد است و هنر با خانواده‌ها مأنوس است. وی درباره مشارکت جامعه هنری و فرهنگی در تصمیم‌ها گفت: در شورای تخصصی آزمون موسیقی تمام کارهای صدور و لغو مجوز، همچنین بررسی عملکرد و کارت صلاحیت تدریس اساتید با مسوولیت هنرمندان است و مسوولان اجرایی در آن هیچ دخالتی ندارند. شیراوند درباره تسهیل و ساماندهی فرایند صدور مجوز گفت: این کار به استان‌ها واگذار شده است و تمام اختیارات ستادی را به استان‌ها سپرده‌ایم. مدیر کل دفتر آموزش‌ و توسعه‌ی وزارت ارشاد در بخش دیگری از این نشست مطرح کرد:از ابتدای سال ۸۸ تاکنون یک‌میلیارد تومان به ۳۹ هنرستان کشور کمک کرده‌ایم و تا پایان سال مبلغی در حدود ۵۰۰ میلیون تومان نیز کمک خواهد شد و در مقایسه با سایر وزارتخانه‌ها که در امر آموزش فعالیت می‌کنند مبلغ حمایتی ما بیشتر است. او درباره تداخل فعالیت برخی از سازمان‌ها مانند شهرداری‌ در بحث آموزش هنری گفت: تلاش کردیم که با یکدیگر به تعامل برسیم و اکنون صلاحیت آموزش اساتید هنری سازمان فرهنگی و هنری شهرداری توسط دفتر آموزش انجام می‌شود، به علاوه آن‌ها از ما خواسته‌اند که نظارت تخصصی بر فرهنگسراهایشان را نیز برعهده بگیریم.

مدیرکل دفتر آموزش و توسعه فعالیت‌های هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره هنرستان‌های کشور گفت: تاکنون ۳۹ هنرستان در ۲۳ استان کشور فعال هستند و هفت استان کشور شامل ایلام، قزوین، چهارمحال بختیاری، مازندران، قزوین، خراسان شمالی و جنوبی و گلستان هنرستان ندارند. وی درباره آموزشگاه‌های آزاد هنری گفت: اکنون ۱۸۱۶ آموزشگاه تجسمی، ۸۹۲ آموزشگاه موسیقی و ۷۲ آموزشگاه نمایش داریم و برای ما امکان این‌که تا هزار آموزشگاه نیز مجوز به بخش نمایش بدهیم نیز وجود دارد و تلاش می‌کنیم که در این زمینه کار سیاست‌گذاری و حمایت را انجام دهیم. او درباره حمایت مالی از آموزشگاه‌های آزاد هنری گفت: تنها کمک مالی که می‌توانیم به این آموزشگاه‌ها بکنیم اهدای وام تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان است و بیشترین کمک به آموزشگاه‌ها نیز در شهر تهران بوده است چون هزینه‌ی اجاره کردن مکان آموزشگاه در شهر تهران بسیار بالاست. شیراوند گفت: از سال ۸۴ تاکنون ۴۰۰ آموزشگاه غیرمجاز در تهران بسته شده است و به زودی اسامی آن‌ها را برروی سایت دفتر آموزش و توسعه فعالیت‌های هنری قرار می‌دهیم تا امکان فعالیت آن‌ها به صورت زیرزمینی نیز از میان برود.

وی توضیح داد: تاکنون با بسیاری از این آموزشگاه‌های غیرمجاز برای تشکیل پرونده همکاری کرده‌ایم چون بسیاری از آن‌ها هنرمندان باسابقه‌ای بودند اما فقط مجوز آموزشگاه را دریافت نکرده بودند. شیراوند عنوان کرد: در حوزه فرهنگ و هنر ما آثار را براساس ارزش‌های خودمان تولید می‌کنیم و شرح وظایف ما ملی، اسلامی و مذهبی است و با هنرمندانی که برخلاف این عمل کنند مخالفیم و هیچ حمایتی از آن‌ها نمی‌کنیم. او همچنین درباره هنرستان‌ها عنوان کرد: تاکنون هنرستان خصوصی نداشتیم و این باعث شده که رقابتی در این میان شکل نگیرد و اکنون منتظر آموزش و پرورش هستیم تا با اخذ مجوز از آن‌ها هنرستان‌های غیرانتفاعی هنری را نیز راه‌اندازی کنیم.

یازدهم آذر هتشاد و هشت

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131