طلایی: روند به وجود آمدن سازها با تحول فرهنگ عجین است

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 324

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

طلایی: روند به وجود آمدن سازها با تحول فرهنگ عجین است

واحد مرکزی خبر، فارس: داریوش طلایی گفت: روند به وجود آمدن سازها با تحول فرهنگ جوامع بشری عجین است. در دومین روز از همایش سازهای ابداعی که روز گذشته با حضور «داریوش طلایی» نوازنده تار و سه‌تار، «محمدرضا شجریان»، «جلال ذوالفنون» نوازنده سه تار، «محمود فرهمند» ساز ساز و تنی چند از هنرمندان موسیقی در خانه هنرمندان ایران برگزار شد، «داریوش طلایی» در خصوص این نمایشگاه گفت: فضای نمایشگاه برای من خیلی جالب بود حتی بدون اینکه صدای سازی را بشنویم اشکال مختلف موسیقی را دیدیم که البته بازیگوشی خاصی بر این فضا حاکم بود که این خود جز ذات هنر است و نمی‌شود از هنرمند جنبه فانتزی را گرفت.
وی در خصوص سازشناسی افزود: روند به وجود آمدن سازها با تحول فرهنگ جوامع بشری عجین است و از هر وسیله‌ای اعم از کوبه‌ای، بادی، مضرابی و زهی همه تولید صدا می‌کنند.
این نوازنده تار بیان داشت: برای بررسی معیارهای یک ساز در جامعه مواردی چون شکل نمادین ساز، مهارت ابزاری و جایگاه کاربردی از جمله وجوه اصلی است .تغییر در ساز یک سیر طبیعی است و در مورد موسیقی ایرانی باور بر این بوده که از نظر لحن و زیباشناسی ما بیشتر به پوست توجه می‌کنیم بر این اساس برای تغییر در سازها پوست را ایجاد کردند.
«طلایی» در خصوص تغییر و تحول در سازها اظهار داشت: همه تغییر و تحولات در سازها صورت می‌گیرد اما نهایتا مهر تایید را نوازندگان و مردم بر آن می‌زنند. خودم در دوره‌ای در موسیقی تحول پیدا کردم که بازگشت به ارزش‌های سنتی بود. نگرش به سنت در شرق و غرب متفاوت است به خصوص در دوران مدرن غربی‌ها به خاطر از دست دادن سنت دنبال آن هستند ولی کشورهای در حال توسعه به خاطر رفتن به سمت مدرینیته نگاهی منفی به سنت دارند. من به شخصه در دوران زندگی‌ام این دو برخورد را کرده‌ام.
این نوازنده سه تار در خاتمه بیان داشت: تلاش همه کسانی که در ساز ساختن فعال هستند و تجربه می‌کنند قابل تحسین است اما مسئله‌ مهم است که چه اسمی روی آن می‌گذارند و چه ادعایی بر آن دارند.

سیزدهم خرداد هشتاد و هشت

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131