شجریان: سازهای ابداعی باید نشانه‌هایی از اصالت‌هایمان را داشته باشد

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 319

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شجریان: سازهای ابداعی باید نشانه‌هایی از اصالت‌هایمان را داشته باشد

واحد مرکزی خبر، فارس: شجریان گفت: ما باید سازی را که نشانه‌ای از اصالت‌های خودمان را داشته باشد، بسازیم. در میزگرد دومین روز از همایش سازهای ابداعی که روز گذشته با حضور «محمدرضا شجریان»، «محمود فرهمند»، «داریوش طلایی» و «جلال ذوالفنون» در خانه هنرمندان ایران برگزار شد، محمدرضا شجریان در خصوص ساخت سازهای ابداعی گفت: قصد داریم انگیزه جوانان را در مسیر و جهت درست اصالت‌های سرزمینمان حرکت دهیم و با کمک و راهنمایی، انگیزه‌های آنها را درست به کارگیریم.
وی ادامه داد: من در طول بیش از ۴۵ سال در زمینه موسیقی در صحنه بودم و با ساز سر و کار داشتم که فکر می‌کنم خیلی از هنرمندان نبودند و نیازی که من در این مدت حس کردم را هیچ کس حس نکرد.
استاد آواز ایران افزود: ما باید موسیقی را به بخش تکنوازی و گروه‌نوازی تقسیم کنیم که البته در هرکدام اساتیدی را داشتیم اما اغلب می بینیم که برخی تکنوازان برای گروه نوازی نسخه می‌نویسند و یا برعکس که به عقیده من درست نیست و هرکس باید کار خودش را انجام دهد و نباید برای هم ژاندارم باشیم.
شجریان ادامه داد: جوانان امروز که سازهایی را ساختند بسیار قابل تقدیر هستند. دوستان عزیز که از ساخت و ساز به لحاظ داشتن سازهای خودمان ایراد می‌گیرند، نمی‌دانند که همان سازها هم توسط انسان‌ها خلق شده‌اند به عنوان مثال تار که از آسمان نیامده بلکه آن هم به دست برخی هنرمندان ساخته شده است. به عقیده من ما باید سازهای دیگری را در کنار سازهای گذشته خودمان بسازیم و خانواده آنها را گسترش دهیم.
استاد آواز ایران خطاب به افرادی که ساخت و ساز را تقلید از غربی‌ها دانستند ، گفت: اگر فرهنگ غرب برایمان بد است ما دیگر نباید پشت میکروفون حرف بزنیم چه طور ما از هر واژه غربی و امکانات آنها بهره می‌بریم اما وقتی صحبت از وسعت صدا می‌شود تقلید و استفاده از فرهنگ غرب شده است.
شجریان بیان داشت: من با سلیقه خود موسیقی گوش می‌کنم بر این اساس در این چند سال حس کردم ما نیاز به صدای بزرگ و جدید در ارکستر داریم به همین خاطر دست به ساخت سازهایی با وسعت بالا زدم.
وی ادامه داد: معتقدم ما باید با احترام به سازهای گذشته‌مان برای بهتر شدن و راحت کوک شدنشان دست به ابداع بزنیم.
این خواننده برجسته کشورمان ادامه داد: سازهای ابداعی نقص دارند چون هر کاری در ابتدا دچار نقص است روزی که نیما شعر نو گفت همه به او اعتراض کردند اما در حال حاضر شعر نو همه جا را گرفته است.
شجریان در اعتراض برخی هنرمندان به ساخت سازها گفت: این همه تو سر موسیقی و ساز خورده، ما دیگر تو سرش نزنیم. سازهایی که من ساخته‌ام ابتدایی هستند آنقدر باید روی آنها کار کنم تا جایگاهشان را بیابم تا هم نوازنده و هم شنونده آن را بپسندند.
شجریان در خاتمه خاطرنشان کرد: پیشنهاد برگزاری همایش و نمایشگاه را من به خانه موسیقی دادم و امیدوارم بتوانیم آن را سالی یک بار و یا دو سال یک بار برگزار کنیم.
در ادامه این نشست «محمود فرهمند» ساز ساز برجسته گفت: ۸ هزار سال پیش موسیقی شکل گرفت تا به این دوره رسیده است اما در نهایت نتیجه کل موسیقی ما ۷ دستگاهی است که هم اکنون هم آن را داریم و هر کاری کنیم موسیقی ما همین است. وقتی موسیقی و ساز تکامل می‌یافت سازنده هم باید جلو می‌رفت. من مخالفتی با نوع آوری ندارم اما سوال من این است که دوستان ما این همه ساز ساختند پس چرا آنها را کنار هم جمع نمی‌کنند و ارکستری شکل نمی‌دهند تا نتیجه کار را ببینم مانمی‌توانیم تنها از آنها تشکر کنیم.
وی ادامه داد: متأسفانه در مملکت ما نوازنده‌ها و همه سازسازها هیچ الفتی با هم ندارند یکسری از نوازنده‌ها هستند که ساز سازان را گمراه می‌کنند.
فرهمند خطاب به شجریان گفت: ساز سازی که احتیاج مالی دارد و با بدبختی سازی را می‌سازد هنگام دریافت پول از سفارش دهنده مقدار کمی را می‌گیرد و به نوعی درصد بیشتری را در جیب خودش می‌گذارد مشکل ما این نیست که از همه به خاطر ساختن ساز تشکر کنیم بلکه مشکلات ما بسیار فراتر است .ساز سازی هنری است که نگاهش به موسیقیدان است اگر موسیقی افول کند ساز سازی هم افول می‌کند.
در بخش دیگری از این میزگرد «جلال ذوالفنون» گفت:‌ آقای شجریان ما برای حمایت از جوان‌ها پشت سر شما هستیم و از شما حمایت می‌کنیم اما ما کنار ساز جدید و یا به جای آن نیاز به اندیشه جدید داریم هر چیزی که ما داریم از ذهن و اندیشه و تفکر ما ایجاد می‌شود.
وی ادامه داد: هرچه ذهن ما به سمت تعالی حرکت کند دنیای بیرونی متعالی می شود و یکی از اندیشه‌های که لازم است به آن بپردازیم این است که ابزار برای انجام کار ساخته شود.
این نوازنده تار با بیان اینکه موسیقی هنر نیست، اظهار داشت: موسیقی ترکیبی از اصوات و نظم زمانی است و زمانی می‌تواند هنر باشد که پیامی بر آن قرار گیرد.
وی ادامه داد: موسیقی سازی حدود صد سال پیش آمده و در این مدت هرچه کار کردیم آزمون و خطا بوده ما اگر در کار گروهی احساس کمبود می‌کنیم نباید دنبال کمیت برویم. به عقیده من اگر در حال حاضر فیلسوفی مثل فارابی بود می‌توانستیم با همین سازها و با همان وسعت خیلی کارها انجام دهیم اما به نظر من الان هیچ استادی وجود ندارد که بتواند با این شرایط کار کند.
ذوالفنون در خاتمه گفت: متأسفانه ما زود به سراغ ابداع ساز رفتیم و بنده چون نیاز موسیقی را احساس کردم دست به ساز جدید برای نواختن نمی‌زنم.
میزگرد دومین روز از همایش ساز سازان با حواشی زیادی از جمله اعتراض‌های پی‌درپی به اساتید موسیقی و گفتن جمله‌های معترضه اساتید به همدیگر و بحث مخاطبان با هنرمندان موسیقی همراه بود که البته در پایان برنامه با اجرای بم‌صراحی، بم تار و کمانچه توسط برخی نوازندگان شرایط به نسبت آرامی بر فضا حاکم شد.

سیزدهم خرداد هشتاد و هشت

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131