سریر: اگر این قدم‌ها برداشته نشود، موسیقی یک‌نواخت می‌شود

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 319

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سریر: اگر این قدم‌ها برداشته نشود، موسیقی یک‌نواخت می‌شود

واحد مرکزی خبر، ایسنا: نمایشگاه ساز‌های ابداعی که به همت کانون ساز‌سازان خانه موسیقی برپا شده است، شامگاه گذشته - دهم خرداد ماه - در خانه هنرمندان ایران رسما آغاز به‌کار کرد. به گزارش خبرنگار بخش موسیقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مجموعه‌ای از سازهای ایرانی دست‌ساز هنرمندان موسیقی در تالارهای «نامی» و «انتظامی» خانه هنرمندان ایران برای نخستین بار به نمایش در آمدند و از سوی اهالی موسیقی مورد استقبال قرار گرفتند. محمد سریر- مدیرعامل خانه موسیقی ـ در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه عنوان کرد: برای نخستین‌بار است که چنین نمایشگاهی با نمایش سازهای جدید هنرمندان موسیقی برپا می‌شود و از آنجا که سازهای ایرانی فصل مشترک فعالیت‌های هنری است، پرداختن به این موضوع و بحث‌های علمی در ارتباط با آن اهمیت ویژه‌ای دارد. او اضافه کرد: هنرمندان زیادی از دهه‌های گذشته تلاش کردند تا در عرصه‌ی سازندگی ساز، امکانات این ساز‌ها را در دو بخش جنس و ساختار متحول کنند و از سویی تلاش شد تا سازهای جدید نیز وارد عرصه‌ی کار شود، لذا باید برپایی این نمایشگاه و نگاه خلاقانه سازندگان ساز را مورد تقدیر قرار داد.

سریر خاطرنشان کرد: با برپایی چنین برنامه‌هایی باید سازهای جدید و قابلیت‌های آنها شناسایی و به‌دنبالش جایگاه این سازها تثبیت شود تا نوازندگان بتوانند از آنها استفاده کنند و در راستای آن تم‌های جدید را وارد موسیقی کنند. او گفت: اگر این قدم‌ها برداشته نشود، قطعا موسیقی برای مخاطبان یک نواخت می‌شود و جاذبه‌ی خود را از دست می‌دهد. به‌خصوص برای نسل جدید که با حجم وسیعی از ارتباطات مواجه است، باید تلاش جدی انجام داد. این آهنگساز در پایان با یاد‌ ابراهیم قنبری‌مهر عنوان کرد: قطعا او یک پایه‌گذار نگاه تحولی در ساخت سازها بود و امروز جای ایشان دراین مراسم خالی است. زیرا افرادی هم‌چون او از نگاه محدود به ساز خودداری کردند و حرکت‌های جدید در این عرصه را مورد حمایت خود قرار دادند. در بخش دیگری از این مراسم امیرحسین پور‌جوادی به بحث تحول سازسازی در دوران قاجار پرداخت. این پژوهشگر با شروع از دوره‌ی صفویه خاطرنشان کرد: موسیقی دوره‌ی صفویه مقامی بود و سازهایی هم‌چون عود، قانون، کمانچه و نی مورد استفاده قرار می‌گرفت که البته همین سازها نیز به دو دسته‌ی کامل و ناقص تقسیم می‌شدند.

او اضافه کرد: سازهایی هم‌چون عود، کمانچه سازهای کامل و سازهایی هم‌چون نی، قانون، چنگ، تنبور و سرنا از جمله سازهای ناقص محسوب می‌شدند و تفاوتشان دراین بود که برروی سازهای کامل می‌توانستند همه مقامات را در پستی و بلندی اجرا کنند، اما برای سازهای ناقص این قابلیت وجود نداشت.

پورجوادی با تاکید بر حضور موسیقی مقامی تا پایان دوره‌ی صفویه تصریح کرد: بعد از صفویه تا ۷ سال افغان‌ها حکومت می‌کردند و با آمدن نادرشاه و راه‌اندازی حکومت افشاریه سیستم موسیقی مقامی هم‌چنان تداوم داشت و تا نیمه قرن ۱۲ کماکان عود به عنوان ساز زهی دست کوتاه در دربار ایران مورد استفاده قرار می‌گرفت. او خاطرنشان کرد: وقتی کریم‌خان زند به قدرت رسید ما با سازهای جدید روبه‌رو می‌شویم، به‌طوری که اولین تصویر از تار در این دوره دیده می‌شود، اما هم‌چنان تصاویری از قانون و عود نمی‌بینیم، البته نباید فراموش کرد که اطلاعات ما از موسیقی دوره‌ی زندیه محدود است و به همین دلیل نمی‌توان گفت که سیستم موسیقی دستگاهی دراین دوره حاکم است. این پژوهشگر محقق موسیقی با اشاره به شروع دوره‌ قاجاری عنوان کرد: وقتی آقامحمد خان قاجار به سلطنت رسید، سنت موسیقی شیراز به دربار تهران منتقل شد. اما باز هم اطلاعی از ساز سنتور در دست نیست و تنها اشاره‌هایی محدودی در وقایع‌نگاری‌های نادر به این ساز شده است. به گفته‌ی او پدر علی‌اکبر شاهی نواختن سنتور را زیر نظر یک نوازنده هندی فرا گرفته است و امکان دارد که سابقه‌ی سنتور به هند باز گردد، اما قطعا عمری بیشتر از ۲۵۰ سال در ایران ندارد. پورجوادی متذکر شد: در اواخر دوره قاجار اشخاصی دست به ابداع سازهای جدید زدند، مثلا فردی از همدان سازی به‌نام «رموز» ساخت. غلامحسین پدر حبیب سماع نیز با ترکیبی از کمانچه با سیم‌ها و گوشی‌های زیاد سازی به‌نام «مجلس‌آرا» ساخت که آن را ایستاده می‌نواخت و البته در برخی از نسخ با عنوان مدلیان آرا نیز از آن نام بردند.

او ادامه داد: ساز دیگری به‌نام طرب‌انگیز نیز در همین دوران ابداع می‌شود و در نیمه دوم قرن ۱۹ و حدود سال‌های ۸۷۰ که اروپاییان به ایران می‌آیند، موزه‌های ساز در چندین کشور اروپایی و آمریکایی شکل می‌گیرد و حدود ۱۰۰ ساز ایرانی خریداری می‌شود. به‌طوری که در موزه‌هایی در انگلستان، فرانسه، بروکسل، نیویورک و غیره مجموعه‌ی قابل ملاحظه‌ای از این سازهای ایرانی وجود دارد که در دهه‌ی ۱۹۷۰ از ایران خریداری شده است، حتی این سه‌ساز «رموز»، «مجلس‌آرا» و «طرب‌انگیز» نیز در موزه پاریس خریداری شد. این نمایشگاه دو روزه که امروز به کار خود پایان می‌دهد، امروز از ۱۰ صبح تا ۱۳ بعد‌ازظهر این امکان را به بازدیدکنندگان داده است تا سازها را امتحان کنند.

واحد مرکزی خبر، ایسنا:

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131