تبلیغ و اشاعه موسیقی اصیل ایرانی هنوز به شکل صحیح انجام نمی‌شود

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 352

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تبلیغ و اشاعه موسیقی اصیل ایرانی هنوز به شکل صحیح انجام نمی‌شود

حد مرکزی خبر، ایسنا: مسوول موسیقی حوزه هنری آذربایجان غربی گفت: موسیقی از مهمترین شاخصه‌های فرهنگی تمامی ملت‌هاست. داریوش علیزاده ضمن بیان این مطلب گفت: این میراث بعد از گذشت مصائب و بلایای مختلف در طول تاریخ بر کشورمان به دست ما رسیده و نباید آن را تحت تاثیر سلیقه‌های مختلف نابود کرده و یا از دست بدهیم. وی در ادامه افزود: موسیقی عنصر جداناپذیر جسم و روح آدمی است، محال امر است که بتوان شخصی را و به دنبال آن جامعه‌ای را از موسیقی جدا کرد، از آنجائیکه امروزه به عنوان یک عصر ارتباطی یاد می‌شود، ابزارها و امکانات ارتباطی نیز به شکل‌ها و گونه‌های بسیار متنوع در دسترس انسان‌ها قرار دارد، موسیقی نیز بخش قابل توجهی از این ابزارها را به خود اختصاص داده است.

علیزاده به بیان تعریف موسیقی پرداخت و گفت: موسیقی وسیله بیان احساسات انسان‌ها بوسیله صداهای منظم است و کلا دو نوع موسیقی وجود دارد، موسیقی طبیعی که همان صدای (آّب، باد، پرنده گان و... )و موسیقی مصنوعی که پرداخته شده از ذهن انسان‌ها و کنترل شده است. در واقع انسانها جایگاه اصلی موسیقی امروزی را در طبیعت جستجو و با الهام گرفتن، آن را بوجود آورد‌ه‌اند. وی ادامه داد: موسیقی شاید تنها هنری باشد که در تمامی جوامع بشری از ابتدائی‌ترین تا پیشرفته ترین نوع آن در طول تاریخ وجود داشته و انسان‌ها به شکل‌های گوناگون و بستگی به نوع نیاز خود به شکل وسیعی در تمام مراحل زندگی از آن استفاده کرده‌اند، از جمله در جنگ‌ها، مراسم، عزاداری‌ها و....

وی تصریح کرد: موسیقی در بعضی از موارد جایگاه ویژه‌ای به خود می‌گیرد و به کمک انسان بر می‌خیزد، از جمله در درمان بسیاری از امراض انسانی که به موسیقی درمانی معروف است، از دیگر موارد مهم که موسیقی در آن بسیار استفاده شده بحث دین و شریعت انسان‌هاست. امروزه با کمک از موسیقی ادیان بزرگ دنیا در انتقال مفاهیم دینی به پیروان خود این امر را میسر می‌سازند. وی با توجه به شکل خاص موسیقی افزود: موسیقی به دلایل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و نیز جغرافیائی و قومی در مناطق مختلف جهان و در میان ملت‌های مختلف شکل خاصی را به خود گرفته است به طوری که انواع موسیقی‌ها معرف اقوام و مناطق خاص جغرافیائی در سطح جهان است.

وی درخصوص موسیقی فولکولور مناطق مختلف ایران گفت: موسیقی فولکولور مناطق مختلف ایران نیز جدا از مقوله‌های گفته شده نیست و هر موسیقی با توجه به فرهنگ، آداب و رسوم آن منطقه دارای ویژگی‌های خاص خود است که از جمله می‌توان به پویایی، تحرک و تکنیک در این نوع از موسیقی اشاره کرد و به طور کلی موسیقی فولکولور ریشه در آداب و رسوم، فرهنگ و نیز سنت‌ها و طرز تفکر مردمان هر منطقه یا قوم دارد و ارزش‌های قوم خود را بیان می‌کند. علیزاده درباره‌ی رشد فرهنگی و مقابله با تهاجم فرهنگی اضافه کرد: از موسیقی می‌توان به عنوان یک ابزار با شکلی سازمان یافته و منظم در جهت رشد فرهنگی و مقابله با تهاجم فرهنگی استفاده کرد. وی ضمن بیان اینکه تبلیغ و اشاعه موسیقی اصیل ایرانی هنوز به شکل صحیح انجام نشده گفت: متاسفانه به این امر در کشورمان و به خصوص در رسانه ملی طی سال‌های اخیر بسیار کم توجهی شده و به نوعی موسیقی ملی و سنتی ما مورد بی توجهی قرار گرفته است، به طوریکه سایر کشورها از این مقوله به نفع شایسته و سازمان یافته در جهت انتقال مفاهیم مورد خواسته خود نهایت استفاده را می‌کنند.

مسوول موسیقی حوزه هنری آذربایجان غربی در پایان ضمن بیان سیاست‌های حوزه هنری در قبال موسیقی که همواره بر رشد، حفظ و اعتلای موسیقی سنتی و فولکولور مناطق مختلف کشور تاکید داشته، گفت: در همین راستا برپائی چندین مورد همایش پژوهشی موسیقی، اجرای کنسرت‌ها و جشنواره‌های مختلف موسیقی سنتی و فولکولور، برگزاری کلاس‌های آموزشی و تولید آثار موسیقیایی در قالب نوار و لوح فشرده از عمده کارکردهای واحد موسیقی حوزه هنری آذربایجان غربی بوده است.

یکم اردیبهشت هشتاد و هشت