متن کامل گفت و گو با هوشنگ کامکار

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 311

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گفت وگو با هوشنگ کامکار

من از این در آموزشگاه که خارج می شوم سوار ماشیم شده و به خانه ام می‌روم نه با تلویزیون کاری دارم نه با ارشاد و نه با جاهای دیگر. اگر نگذارند در ایران کنسرت برگزار کنیم یا به نوارمان مجوز ندهند ناراحت نمی‌شوم چون خیلی راحت و ریسک پذیر هستیم. هوشنگ کامکار سرپرست گروهی که از ابتدای سال جاری اعلام کرد که دیگر در ایران برنامه اجرا نمی‌کند و حتی واکنش یکی از کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری را برانگیخت اگر چه در کمال خونسردی می‌گوید که هیچ نگران فعالیت نکردن گروهش در ایران نیست ولی نشان می دهدکه نگران خیلی چیزهای دیگر است نگران علی رهبری که معتقد است با حضور او ارکستر سمفونیک تهران، یکی از بهترین ارکستر سمفونیک‌های دنیا می‌شود، اگر چوب لای چرخش نگذارند. نگران گروه پارسیان است که چندی پیش اجرای آن لغو شد. نگران موسیقی است که کسی دلش برای آن نسوخته ونگران مردمی است که با عملکرد تلویزیون فکر می‌کنند موسیقی مزخرف لس‌انجلسی تنها موسیقی خوب در کشور است و ...

آخر گفت و گو با کامکار به فیلم خیلی دور خیلی نزدیک کشیده می‌شود.

هوشنگ کامکار می‌گوید: همسر من این فیلم را دیده و خیلی از آن تعریف می‌کرد میرکریمی فیلمساز ناشناخته‌ای بود ولی با تلاش و پشتکار هم اکنون فیلمساز برجسته‌ای شده کامکار می گوید: اگر از او حمایت نشود شاید او هم مستاصل شده وراهی خارج شود.

کامکار تنها نگران علی رهبری و گروه پارسیان نیست نگران رضا میرکریمی نیز هست.

او می‌گوید: در همه جای دنیا، کاری می‌کنند که از اثری یا فیلمی استقبال شود ولی در ایران حتی اگر از اثری استقبال شود کاری می‌کنند که دیگر ازآن استقبال نشود.

نگرانی‌های هوشنگ کامکار پایانی ندارد او حتی به پایان یافتن زود هنگام نمایش بهرام بیضایی معترض است... .

خبرنگار ایسنا با او درباره مسائل مختلف موسیقی ایران گفت و گویی کرده که می‌خوانید:

بزرگترین ارکستر دنیا

هوشنگ کامکار شیفته حضور علی رهبری در ارکستر سمفونیک تهران است او می‌گوید: آقای رهبری برنامه‌ای برای ارکستر سمفونیک تهران دارند که اگر بگذارند اجرا شود ارکستر سمفونیک تهران یکی از بزرگترین ارکستر سمفونیک دنیا خواهد شد.

او ادامه می‌دهد : علی رهبری آدم پرشور و پر انرژی است و در صحبتی که با او داشتم می‌گفت من نیامدم که مشهور شوم من آمده‌ام که سطح ارکستر را بالا ببرم این ارکستر می‌تواند به سطحی برسد که در کشورهای اروپایی با قدرت به اجرای برنامه بپردازد.

رهبری توقع زیادی ندارد نمی‌گوید که آسمان را با میخ به زمین بکوبید.

ما هیچ بهانه‌ای برای حمله به علی رهبری نداریم او نه پول زیادی می‌خواهد، نه می‌توانیم بگوییم بی سواد است. نه می‌توانیم بگوییم خارجی است. او برجسته‌ترین رهبر دنیاست و نه به پول احتیاج دارد و نه به شهرت، آقایانی که دم از حمایت از هنر و موسیقی می‌زنند باید امکانات لازم را در اختیار او بگذارند.

کامکارها به اجرای سمفونی شماره ‌٩ بتهوون اشاره می‌کند و می‌گوید: برای اولین بار است که در تاریخ موسیقی ایران، ارکستر سمفونیک تهران، سمفونی شماره ‌٩ بتهوون را اجرا می‌کند. ارکسترهای بزرگ دنیا توانایی اجرای چنین سمفونی را ندارند چه اجرای آن خوب باشد و چه بد. چون اجرای پر دردسر و مشکلی است.

کامکارمی گوید علی رهبری با ا جرای این سمفونی می‌خواهد به دنیا بفهماند که ارکستر سمفونیک تهران می‌تواند به جایی رسیده وبه تعالی برسد. اگر چوب لای چرخ او نگذارند آمده تا به موسیقی و فرهنگ مردم ایران خدمت کند.

به نفع نظام و مردم

به اعتقاد این هنرمند موسیقی موفقیت علی رهبری و ارتقاء ارکستر سمفونیک تهران به نفع نظام جمهوری اسلامی و مردم ایران است، هر گروه موسیقی با فعالیت‌های خوب خود که بازتاب بین‌المللی داشته باشد در جهت تبلیغ نظام و مردم ایران گام برداشته است.

من ایرانی‌ام

کامکار تعریف می کند چند وقت پیش فردی از یکی از گروه‌های ضد انقلاب در خارج از کشور نسبت به فعالیت‌های ما معترض شده بود برادرم در جواب او گفت: من ایرانی‌ام و به ایرانی بودم خود افتخار می‌کنم.

فشار به سوی تهاجم فرهنگی

هوشنگ کامکار هشدار می‌دهد که لغو کنسرت‌های گروه‌های موسیقی راه مقابله با تهاجم فرهنگی نیست. بلکه فشار دادن به سمت تهاجم فرهنگی است .

او توضیح می‌دهد: وقتی کنسرت‌ها را در ایران لغو می‌کنیم معلوم است که مردم به دیدن فلان خواننده لس‌انجلسی در دوبی می‌روند و برای اینکه گروه های مورد علاقه‌ خودشان که گروه‌های اصیل هستند نمی‌توانند در ایران برنامه اجرا کنند.

او به لغو برنامه ی ارکستر زهی پارسیان اشاره می‌کند و می‌گوید: این ارکستر نوازندگان جوان، خوب و با تجره‌ای دارد و اگر یکبار برنامه‌اش لغو شود دیگر رغبتی برای اجرا در ایران پیدا نمی‌کند و به سمت اجرا در خارج ا زکشور سوق داده می‌شود.

او می‌گوید: برای اجرای سال گذشته در ایران شبی ‌١۵ میلیون تومان از ما گرفتند و این مبالغ هنگفت فشارهای بسیاری بر گروه‌ها وارد می‌کند البته متضرر اصلی در این وضعیت مردم هستند که به جای پنج هزار تومان باید ‌٣۵ هزار تومان پول بلیط بدهند.

وی به اجرای گروه خورشید اشاره می‌کند و می‌گوید: این گروه‌ چرا تنها یک با رکنسرت می‌دهد؟ این گروه اگر بار دوم کنسرت بدهد من دستم را قطع می‌کنم چون بار اول به خاطر هیجان و عشق به این کار، کنسرت می‌دهند ولی در دفعه‌های بعد به خاطر مشکلات بسیار دلزده می‌شوند.

کسی دلش برای موسیقی نسوخته

اومی گوید کسی دلش برای موسیقی نسوخته است کسانی که دلشان برای موسیقی می‌سوزد کاری نمی‌توانند بکنند و کسانی که کاری می‌توانند برای موسیقی کنند دلشان نمی‌سوزد.

هر کسی را که در راس کاری می‌گذارند با تمام توانش باید در جهت بهبود و سطح دانش ان هنر کوشش کند و اگر نگذاشتند یک ثانیه هم تامل نکند و باید ا زآنجا بیرون بیاید.

باید همه با هم تفاهم داشته باشند و دست به دست هم بدهند و آن چیزی را که کارشناسان و متخصصان تشخیص می‌دهند درست انجام دهند.

برخوردهای سلیقه‌ای

گروه کامکارها از ابتدای سال جاری اعلام کرده که به دلیل حمایت نشدن دیگر در ایران کنسرت نمی‌دهد.

کامکار درباره فعالیت‌های فعلی این گروه در ایران توضیح می‌دهد: به ما برای اجرا در ایران مجوز نمی‌دهند چون با برخوردهای سلیقه‌ای به کار ما لطمه می‌زنند.

کامکار می‌گوید: کاری را که ما برای اجرا، تنظیم کرده‌ایم با برخورد سلیقه‌ای برخی مسئولان چنان حالت‌ها و تحریرهای آن به هم می‌خورد که آدم ترجیح می‌دهد آن را اجرا نکند و از خیر اجرای آن بگذرد.

وی ادامه می‌دهد: کارهای ما از قبل تنظیم شده و ساخته شده است و ترکیب خوانندگان آن مشخص است متاسفانه برخوردهای سلیقه‌آی با یک کار باعث می‌شود دیگر نتوان اسم موسیقی را روی آن گذاشت.

سی دی اوراد متوقف در ارشاد

کامکارها می‌گوید: از سی‌دی اوراد نسخه‌ای برای انتشار درایران آماده کرده‌ایم که چند ماه است در وزارت ارشاد متوقف مانده است چند روز پیش با من تماس می‌گیرند و می‌گویند از یکی از استودیوها وقت بگیرید چون در یکی از اثار، صدای یکی از زن‌ها بالاست و برای اینکه مجوز بگیریم باید صدای این زن مقداری پائین بیاید.

خیلی راحت، خیلی ریلکس

با همه این تفاسیر، کامکار می‌گوید: چه مجوز بدهند چه مجوز ندهند ما آدمهای ریلکس و راحتی هستیم. چه بگذارند ما برنامه اجرا کنیم چه نگذارند برای ما فرقی نمی‌کند ولی این مردم و شنوندگان داخل ایران هستند که نمی‌توانند کا رما را زنده ببینند.

به گفته کامکار، سی دی اوراد دارای ‌٧-۸ آهنگ جالب و پر تکنیک است و این سی دی در کردستان توزیع شده و در خارج از کشور نیز پخش شده و استقبال بسیار خوبی نیز از آن شده است.

با هیچ کس کاری نداریم

سرپرست گروه کامکارها به در خروجی آموزشگاه کامکار اشاره می‌کند و می‌گوید: من هر روز از این در که خارج می‌شوم با ماشین به خانه‌ام می‌روم نه با تلویزیون کاری دارم نه با رادیو و نه با ارشاد و نه با هیچ دستگاه دیگری و در هیچ شورایی هم مطلقا عضویت ندارم و با آن همکاری نمی‌کنم برای اینکه عضویت در این شوراها آب در هاون کوبیدن است.

او در ادامه به دلایل عضو نبودن خود در این شوراها می‌پردازد. او می‌گوید: این شوراها از خودشان استقلال فکری ندارند وآن چیزی که تشخیص می‌دهند درست است انجام نمی‌شود و وقت هنرمندان در این شوراها تلف می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: من اگر چه مخالف حضور در هر شورایی هستم ولی یک بار به زور در یک شورا رفتم و در یکی دو جلسه، تصمیمات گرفته شد و به نظر ما همه آن‌ها درست بود ولی در جلسه سوم ناگهان مشاهده کردیم، بر خلاف تصمیمات منطقی و اصولی ما کارهایی انجام شده که هیچ کدام از ما از آن‌ها خبر نداشتیم به این نتیجه رسیدم در این شوراها تصمیمات عملی نمی‌شود و کشکی است. به همین خاطر به خودم گفتم دیگر به جایی نمی‌روم که نشود در آن تصمیمات خود را عملی کرد.

پتک بر سر منتقد

هوشنگ کامکار منتقد مراکز تصمیم گیرنده در زمینه موسیقی است او می‌گوید: این مراکز تصمیم گیرنده دست‌ کاردان نیست. حتی اگر یک کاردان و متخصص را در مراکز تصمیم گیرنده بگذارند توان اجرایی را از او می‌گیرند.

الآن من که در این زمینه مدعی هستم شاید فردا به من بگویند اقای کامکار بفرمایید بیایید تلویزیون یاارشاد . فردا که به تلویزیون رفتم و برنامه خود را دادم ممکن است با پتک به سرم بکوبند و بگویند فلان فلان شده مگه دیوانه شده‌ای این چه برنامه‌ای است نوشته‌ای.

اگر برنامه‌های زیادی هم بنویسیم نه تنها اجرا نمی‌شوند بلکه تبدیل به حرف گوش کن آن‌ها می‌شویم. در حالی که ما نمی‌خواهیم حرف گوش کن مسئولان شویم.

کامکارها و تلویزیون

کامکار می‌گوید: تلویزیون باید برنامه‌های مختلف و زیادی را برای معرفی موسیقی خوب داشته باشد متاسفانه هم اکنون جوانان هیچ شناخت دقیقی از موسیقی خوب و اصیل ندارند.

تلویزیون باید انواع مختلف موسیقی خوب را به مردم معرفی کند اگر تلویزیون موسیقی خوب را به مردم معرفی کند موسیقی لس‌آنجلسی از نظر عامه مردم موسیقی مزخرف و غیر قابل تحملی می‌شود ولی وقتی موسیقی خوب در دسترس مردم نباشد و چیزی برای تشخیص وجود نداشته باشد مردم فکر می‌کنند موسیقی خوب همان موسیقی لس‌انجلسی است و به بیراهه می‌روند چون هیچ تصویری از موسیقی اصیل در تلویزیون وجود ندارد.

کامکارها و ارکستر سمفونیک مالمو

هوشنگ کامکار از حضور گروه کامکارهار در ارکستر سمفونیک مالمو سوئد به عنوان واقعه‌ای بزرگ حتی در موسیقی سمفونیک دنیا یاد می‌کندبه گفته کامکار.برنامه گروه کامکارها در ارکستر سمفونیک مالمو در سه بخش است در بخش اول، اردلان، ارژنگ و فشنگ به تکنوازی می‌پردازند بخش دوم اجرای کنسرتو برای کمانچه وعود توسط ارسلان و اردشیر است و در بخش سوم، کل گروه کامکارها به اجرای برنامه می‌پردازد.

خداحافظ دانشگاه

هوشنگ کامکار علی رغم انکه ‌١٠-۱۲ سال عضو هیات علمی دانشگاه بوده ولی در اعتراض به وضعیت نامناسب تدریس و گزینش دانشجو، از دانشگاه استعفا می‌دهد. او می‌گوید: استعفای من را تا ‌٣ سال کسی جرات نمی‌کرد امضاء کند و با خواهش و تمنا این کار انجام شد من در نامه استعفای خود به دلایل آن اشاره کردم.

دلایل مورد اشاره کامکا رهمان وضعیت نامناسب تدریس در دانشگاه هاست او می‌گوید: من که حقوق بگیر دولت نبوده و نیستم و زندگی‌ام از راه آموزشگاه و برگزاری کنسرت موسیقی در خارج از کشور می‌گذرد خیلی راحتم و شب سرم را راحت روی بالشت می گذارم.

او می‌گوید:‌همه آهنگسازهایی که از دانشگاه‌ها فارغ‌التحصیل می‌شوند همین آهنگسازهایی هستند که آهنگ قالی و تاید و پفک برای تلویزیون می‌سازند و‌آهنگساز درست و حسابی از آن‌ها بیرون نمی‌آید.

کامکار می‌گوید: زمانی یک فوق‌لیسانس موسیقی برای تدریس به اموزشگاه من آمده بود به او گفتم بیا اینجا ( سازی را) بزن ولی کاغذش (مدرکش) را نشان می‌دهد. ولی موسیقی و هنر که به مدرک و نوشته، فوق و دکترا نیست. باید چیزی بلد باشی و کار کرده باشی اگراستثنایی وجود داشته خودش بوده و کار کرده است.

کسی که باید در دانشگاه درس بدهد حداقل باید دکترا داشته باشد در دانشگاه هنر، شاگردان همین دانشگها در ترم‌های بالا درس می‌دهند. کسانی که هنوز مدرک نگرفته‌اند. روسای دانشگاه‌ها، مدرک دکتری ندارند و وضعیت موسیقی در دانشگاه‌ها بسیار اسفناک است.

هم اکنون در وزارت ارشاداز خوانندگان ونوازندگان نمی‌پرسند تو موسیقی بلدی یا نه، فلان خواننده می‌گوید من فارغ‌التحصیل فلان دانشکده هستم و به او مجوز می‌دهند. در دانشگاه به ما می‌گفتند چون بودجه نداریم دانشجویی را نگه ندارید و به او نمره بدهید. در هیچ کجای دنیا این جوری نیست که به جای کار بلد بودن کاغذ در کار باشد.

هوشنگ کامکار می‌گوید کسی باید وارد دانشگاه شود که قبلا در هنرستان موسیقی، زیر نظر معلمان آموزش دیده و همه دروس آموزش دیده را قبول شده باشد و بعد در دانشگاه آن دروس را در سطح بالاتری یاد بگیرد نه اینکه در دانشگاه تازه از صفر شروع کند.

او تعریف می‌کند: اردشیر کامکار به یکی از هنرجویانش بعد از ‌۵/١ سال گفته بود که تو موزیسین نمی‌شوی چون خیلی بی‌استعداد هستی، آن هنرجو در جواب اردشیر گفته بود: استاد من ترم سوم دانشگاه هستم!

 

از: ایسنا

واحد مرکزی خبر: موسیقی هنری ایران

www.persianartmusic.com

 

ششم مهرماه هشتاد و چهار

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131