موسیقی محلی

پرونده هنرمندان موسیقی نواحی در پیچ و خم مانده است

Posted in موسیقی محلی بازدید: 1293

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

پرونده هنرمندان موسیقی نواحی در پیچ و خم مانده است

پرونده هنرمندان موسیقی نواحی در پیچ و خم مانده است
پرونده هنرمندان موسیقی نواحی در پیچ و خم مانده است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان گفت:‌ بیشتر هنرمندان این استان، بیمه نیستند و در طرح تکریم ارزشیابی بررسی نشده‌اند.

حسین مسگرانی در حاشیه مراسم بزرگداشت علی‌محمد بلوچ - نوازنده پیشکسوت بلوچ - در گفت‌وگو با ایسنا، درباره مشکلات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان اظهار کرد: سیستان و بلوچستان استان پهناور و بزرگی است. این استان با وسعت جغرافیایی و تنوع قومیت‌ها مانند بلوچی و سیستانی، جوشش فرهنگی و هنری بسیاری دارد و اعتبارات معمولی برای انجام کارهای فرهنگی در این زمینه کافی نیست.

او با بیان این‌که دو مشکل در حوزه هنرمندان موسیقی استان وجود دارد که در حال حاضر ما میراث‌دار آن و در حال انجام کارهایی در این زمینه هستیم، توضیح داد: بیشتر هنرمندان بیمه نیستند و در طرح تکریم ارزشیابی مورد بررسی قرار نگرفته‌اند. متاسفانه آن‌ها در جشنواره‌هایی که شرکت کردند، لوح و مدارک خود را جمع‌آوری نکردند و حالا که ما به‌دنبال تشکیل پرونده برای آن‌ها و ارزیابی هنری‌شان هستیم تا برای درجه هنری‌شان کاری کنیم، مدارک و مستندات ندارند.

اگر نگاه‌شان به هنرمندان، عادی باشد از دست‌شان می‌دهیم

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان ادامه داد:‌ شش‌ماه پیش، ملاقاتی با معاون هنری وزیر ارشاد داشتم و درباره این مشکل صحبت کردم، حتی در نامه مفصلی، حدود ۵۰ هنرمند برجسته این استان را معرفی کردم که در جایگاه والایی قرار دارند و ارزشیابی آن‌ها باید سرعت بگیرد و اگر نگاه‌شان به این هنرمندان، عادی باشد، آن‌ها را از دست می‌دهیم. آقای مرادخانی قول مساعدت داد، اما متاسفانه پرونده این هنرمندان هنوز در پیچ و خم‌های تشکیل جلسات کمیته‌های فنی شورای ارزشیابی هنری گیر کرده است.  

مسگرانی در پاسخ به این‌که بسیاری از هنرمندان استان از بی‌توجهی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به آن‌ها گلایه دارند، اظهار کرد: این‌طور نیست که بودجه‌ای صرفا برای اجرا داشته باشیم. بودجه‌ها و اعتباراتی که ما داریم، برای جشنواره‌ها، رویدادهای فرهنگی و هنری، تکریم و تجلیل از هنرمندان است. امسال جشنواره موسیقی نواحی استان را برگزار می‌کنیم. در همین جشنواره، از پیشکسوتان نیز تجلیل و تقدیر می‌شود.  

اعتبارات فعلی پاسخگوی جامعه هنری این استان نیست

او ادامه داد:‌ در همه‌ی جشن‌ها و اعیاد از گروه‌های موسیقی برای اجرای برنامه‌ها دعوت می‌شود و اعتباری را که داریم، به هنرمندان اختصاص می‌دهیم؛ اما اعتباری که داریم، پاسخگوی گستردگی جامعه هنری در این استان نیست. ما در حد توان‌مان به هنرمندان کمک می‌کنیم، اما مشکلات اینجا زیاد است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان با بیان این‌که تعداد هنرمندان این استان که عضو موسسه هنرمندان پیشکسوت هستند، به تعداد انگشتان یک دست هم نمی‌رسد، گفت: بیشتر هنرمندان استان، ارزشیابی هنری نشده‌اند. سال گذشته با پیگیری‌های که برای برخی هنرمندان از جمله شیرمحمد اسپندار و برخی هنرمندان سوزن‌دوز انجام دادیم، خوشبختانه توانستیم حقوق آن‌ها را افزایش دهیم.

آیین‌نامه ارزشیابی هنری ما مشکل دارد

مسگرانی با اعلام این‌که آیین‌نامه ارزشیابی هنری ما مشکل دارد، بیان کرد: متاسفانه آیین‌نامه‌ای که برای این کار تدوین شده فقط به هنرمندان استان‌هایی که از امکانات برخوردار هستند، توجه کرده است. هنرمندی که در روستا زندگی می‌کند چطور می‌تواند مقاله پژوهشی داشته باشد؟ این موضوع نشان می‌دهد شورای ارزشیابی هنرمندان و کمیته‌های تخصصی آن باید به هنرمندانی که در مناطقی مثل ما زندگی می‌کنند، توجه ویژه داشته باشد.

او با بیان این‌که ما نمی‌توانیم معجزه کنیم، گفت: تا زمانی که این هنرمندان، درجه هنری نداشته باشند، براساس آیین‌نامه هنرمندان پیشکسوت نمی‌توانند به عضویت این موسسه درآیند و از خدمات آن استفاده کنند. البته ما این موضوع‌ها را پیگیری کردیم و همچنان هم به کارمان ادامه می‌دهیم. خوشبختانه برخی پیگیری‌های ما تا کنون نتیجه داده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان اظهار کرد: با پیگیری‌هایی که در حوزه اعتبارات انجام دادیم، ‌اقدامات خوبی انجام شده است. یکی از اقداماتی که این اداره کل در راستای تمرکززدایی کرده، این است که رویدادهای فرهنگی صرفا در مراکز استان برگزار نشوند و آن‌ها را به شهرستان‌های مختلف برده‌ایم.

بودجه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان چقدر است؟  

مسگرانی در پاسخ به این‌که بودجه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان چقدر است؟ توضیح داد: رقم بودجه فصل پنج استانی این اداره کل کمتر از ۲۰۰ میلیون تومان در سال است؛ اما خوشبختانه وزارت ارشاد با پیگیری‌هایی که انجام دادیم، اعتباراتی را به ما اختصاص داده است. کمک وزارتخانه این امکان را به ما داد که چند جشنواره و رویداد هنری را در سایر شهرستان‌ها برگزار کنیم؛ اما در نهایت، فاصله استان ما با بیشتر استان‌هایی که از امکانات بهتری برخوردارند، زیاد است.

او با بیان این‌که به‌دنبال معرفی هنرمندان این استان هستیم، گفت: طرحی را با برخی مستندسازان استان پیگیری کردیم تا زندگی و شخصیت هنرمندان برجسته‌ را در قالب فیلم‌های مستند معرفی کنیم. ما به‌سراغ مستندسازان استان می‌رویم و در کنار آن‌ها از پژوهشگران نیز کمک می‌گیریم تا با مشورت خوبی که می‌دهند، ما را در این زمینه یاری دهند. خوشبختانه فیلم برخی مستندسازانی که از آن‌ها کمک گرفتیم، در جشنواره‌های بین‌المللی هم نمایش داده شده است.

وی اظهار کرد: امیدوارم با نمایش این فیلم‌ها در جشنواره‌ها و رویدادهای مختلف و رسانه ملی، هنرمندان استان معرفی شوند. برخی مستندسازان و پژوهشگران نیز خودشان با میل باطنی درباره هنرمندان فیلم ساخته‌اند. ما با این پروژه سعی می‌کنیم با کمک هنرمندان این استان تا سال آینده در مرحله اول درباره چهار نفر و در مراحل بعد، درباره ۱۰ نفر از هنرمندان برجسته فیلم ساخته شود تا با نمایش این فیلم‌ها در رسانه‌های داخلی و خارجی و جشنواره‌های مختلف، آن‌ها را معرفی کنیم.

حداقل خیابانی را به نام یکی از هنرمندان کنند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان با بیان این‌که مگر بودجه اداره ارشاد چقدر است؟ گفت: باید همه ارگان‌ها از منطقه آزاد گرفته تا شهرداری‌ها، شورای اسلامی شهر و سازمان‌های دیگر، در حوزه فرهنگی کمک کنند. اگر هیچ کاری نمی‌توانند کنند حداقل می‌توانند اسم یک خیابان، میدان یا تالار را به نام یکی از این هنرمندان کنند. نگاه هنرمندان فقط مادی نیست و می‌خواهند حرمت‌شان حفظ شود.

او با بیان این‌که نباید همه‌ی مشکلات به گردن اداره ارشاد انداخته شود، اظهار کرد: مگر تمام اعتبارات فرهنگی در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد است که فقط از ما انتظار دارند؟! ما تمام سعی‌مان را می‌کنیم. با همه محدودیت‌های موجود سعی می‌کنیم اتفاقات خوبی بیفتد. سن هنرمندان این استان بالاست و ما می‌خواهیم به بیمه، مستمری و طرح تکریم و ارزشیابی که درباره آن در تهران تصمیم‌گیری می‌شود، نگاه ویژه‌ای داشته باشند.

مسگرانی درباره این‌که سیستان و بلوچستان چه تعداد هنرمند دارد؟ بیان کرد: تعداد فعالان جامعه فرهنگی و هنری استان در همه گرایش‌ها از چند هزار نفر می‌گذرد که شامل جوانان و پیشکسوتان می‌شود؛ اما هنرمندانی که در جایگاه استادی و پیشکسوتی قرار دارند، نزدیک به ۵۰ نفر هستند که هنوز ارزشیابی نشده‌اند. آمار دقیقی مبنی بر این‌که چند هنرمند در استان مستمری دریافت می‌کنند، وجود ندارد؛ اما موسسه هنرمندان پیشکسوتان مبلغی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان به هنرمندان تحت پوشش خود پرداخت می‌کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: بیش از ۵۰۰ هنرمند این استان برای عضویت در صندوق هنرمندان و برخورداری از بیمه توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد استان معرفی شده‌اند که قدم خوبی است.

ابراهیم شریف‌زاده، یکی از سه خنیاگر نسل طلایی موسیقی خراسان درگذشت

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in موسیقی محلی بازدید: 2008

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

ابراهیم شریف‌زاده، یکی از سه خنیاگر نسل طلایی موسیقی خراسان درگذشت

ابراهیم شریف‌زاده، یکی از سه خنیاگر نسل طلایی موسیقی خراسان درگذشت
ابراهیم شریف‌زاده، یکی از سه خنیاگر نسل طلایی موسیقی خراسان درگذشت

ابراهیم شریف‌زاده یکی از سه خنیاگر باقیمانده از نسل طلایی موسیقی خراسان شب گذشته دار فانی را وداع گفت.

به گزارش ایلنا، ابراهیم شریف‌زاده نوازنده موسیقی نواحی پس از تحمل یک دوره بیماری شامگاه جمعه ۲۱ آبان درگذشت.

 ابراهیم شریف زاده که ۱۹ خردادماه امسال به همراه فرزند زنده یاد سمندری ویژه برنامه‌ای را در آیین اختتامیه فستیوال موسیقی نواحی ایران اجرا کرده بود، تاکنون آثار ارزشمندی همچون «یار وفادار»، «یا غیاث المستغیثین»، «سرو خرامان» و «مناجات خوانی» و بسیاری از قطعات دیگر را به دوستداران موسیقی نواحی ایران معرفی کرده است.

او یکی از سه خنیاگر باقیمانده از نسل طلایی موسیقی خراسان بود که در شهرستان باخرز زندگی می‌کرد. البته سال ۹۱ که زوج هنری شریف‌زاده، استاد حسین سمندری درگذشت به نوعی کوچ کاروان موسیقی خراسان آغاز شد و سپس عبدالله سرور احمدی، غلامعلی پورعطایی، ذوالفقار عسکریان و نورمحمد درپور دار فانی را وداع گفتند.

مراسم تشییع پیکر این هنرمند شریف موسیقی نواحی ایرانی روز یکشنبه ۲۳ آبان ماه ساعت ۹ صبح در شهرستان باخزر استان خراسان رضوی برگزاری می‌شود.

داوری اولین بورسیه پژوهشی «آینه‌دار» در آبان‌ماه

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in موسیقی محلی بازدید: 1915

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

داوری اولین بورسیه پژوهشی «آینه‌دار» در آبان‌ماه

داوری اولین بورسیه پژوهشی «آینه‌دار» در آبان‌ماه
داوری اولین بورسیه پژوهشی «آینه‌دار» در آبان‌ماه

مرحله انتخاب آثار ۱۸ پژوهشگر ایرانی و غیرایرانی متقاضی اولین دوره از اعطای بورس پژوهشی فستیوال موسیقی نواحی «آینه دار» در میانه آبان‌ماه آغاز می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی فستیوال موسیقی نواحی آینه‌دار، مرحله انتخاب آثار ۱۸ پژوهشگر ایرانی و غیرایرانی متقاضی اولین دوره از اعطای بورس پژوهشی فستیوال موسیقی نواحی «آینه‌دار» از ۱۹ آبان‌ماه در محل دبیرخانه این رویداد موسیقایی پژوهشی آغاز می‌شود.

مریم قرسو - دبیر علمی - و علی مغازه‌ای - دبیر هنری فستیوال موسیقی نواحی آینه‌دار - و آمنه یوسف‌زاده، هومان اسعدی، ساسان فاطمی و بابک خضرایی، اعضای هیات انتخاب اولین دوره از اعطای بورس پژوهشی فستیوال موسیقی نواحی «آینه‌دار» را تشکیل می‌دهند.

طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده پژوهشگرانی که پروپوزال‌ و تقاضای خود را در سامانه فستیوال آینه‌دار ثبت کرده‌اند، در جلسه‌ دفاع از طرح ارائه‌شده از اهمیت موضوع، چگونگی انجام کار و روش پژوهش خود با داوران بورس‌های پژوهشی صحبت می‌کنند. ضمن این‌که پس از بررسی و ارزیابی طرح‌های رسیده، براساس توانایی نگارشی و اجرایی ارائه‌دهندگان طرح‌ها، مجموعا به هفت نفر از این پژوهشگران، بورس پژوهشی اعطا می‌شود.

مراحل پژوهشی و نگارشی پژوهش‌های نهایی، پس از اعلام نظر کارشناسان و پس از معرفی برگزیدگان توسط دبیران فستیوال آینه‌دار، با اعطای هزینه‌ پژوهش، زیر نظر دبیرخانه‌ آینه‌دار و مشاوره و راهنمایی کامل مریم قرسو - دبیر علمی فستیوال - آغاز و انجام می‌شود.

ایجاد حرکتی نوین در امر گسترش پژوهش و شناخت و مطالعه‌ موسیقی ایران و اقوام ایرانی از جمله اهداف مهم طرح اعطای بورس پژوهشی فستیوال موسیقی نواحی آینه‌دار است.

یدالله تیموری استاد تنبور کرمانشاهی دار فانی را وداع گفت

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in موسیقی محلی بازدید: 2140

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

یدالله تیموری استاد تنبور کرمانشاهی دار فانی را وداع گفت

یدالله تیموری استاد تنبور کرمانشاهی دار فانی را وداع گفت
یدالله تیموری استاد تنبور کرمانشاهی دار فانی را وداع گفت

یدالله تیموری از استادان پیشکسوت موسیقی نواحی ایران صبح روز دوشنبه دهم آبان ماه بر اثر بیماری ریوی دار فانی را وداع گفت.

کامران همت پور مدرس دانشگاه و خواهرزاده استاد یدالله تیموری در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام این خبر افزود: متاسفانه صبح امروز خبر به ما رسید که استاد تیموری بعد از ماه ها مبارزه با عوارض ناشی از بیماری ریه به دیار حق شتافته تا بار دیگر موسیقی نواحی ومحلی ایران در عزای ستاره ای بنشیند.

وی در معرفی پیشینه و خدمات ارزشمند این هنرمند فقید موسیقی مقامی بیان کرد: استاد یدالله تیموری از جمله هنرمندان برگزیده تنبور نوازی کرمانشاه بود که ۲۸ مرداد سال ۱۳۱۸ در کرمانشاه به دنیا آمد. او از کودکی با صدای تنبور پدرش مرحوم استادعبدالله تیموری جذب این ساز شد و از محضر وی و استاد سید قاسم افضلی کلام ها ومقام ها ونظم های تنبور را فرا گرفت . او از جمله هنرمندانی بود که  در طول هفتاد سال عمر خودعاشقانه می نواخت واستادانه می خواند و در این مدت شاگردانی چون جلیل جهانگرد و جمیل رحمتی را به جامعه موسیقی نواحی ایران معرفی کرد.

این  پژوهشگر موسیقی نواحی که برگزاری چندین جشنواره موسیقی نواحی را در کارنامه خود دارد در بخش پایانی صحبت های خود از انتشار دو لوح فشرده با هنرمندی استاد تیموری در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: این دو اثر موسیقایی به نام های «شیخ امیری» و «طرز رستم» پیرامون مقام های باستانی تنبور به ویژه منطقه «گوران» توسط موسسه آوای حنانه منتشر می شود.

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131