یکشنبه‌های موسیقی دوباره برگزار می‌شود

Posted in کنسرت ها بازدید: 804

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یکشنبه‌های موسیقی دوباره برگزار می‌شود

یکشنبه‌های موسیقی دوباره برگزار می‌شود

یکشنبه‌های موسیقی دوباره برگزار می‌شود
یکشنبه‌های موسیقی دوباره برگزار می‌شود

اجرای برنامه «یکشنبه‌های موسیقی» که حدود ۱۰ ماه از آخرین آن‌ها می‌گذرد، از سر گرفته می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی این برنامه، فربد شیرمحمد، نوازنده‌ی گروه موسیقی یارآوا و مسئول برگزاری سری دوم این برنامه‌ها، در این‌باره گفت: سال گذشته، همین موقع ایده‌ی برپایی‌ نشست‌های تخصصی درباره موسیقی را به اجرا رساندیم. اسفندماه سال گذشته، نخستین برنامه با سوژه «خلاقیت در موسیقی ایرانی» برگزار شد و پس از آن در فروردین و اردیبهشت امسال، این پروژه را با دو برنامه‌ی دیگر زیر عناوین «تداعی و تصویر در موسیقی‌ دستگاهی ایران» و «اجرای قطعه‌ی صدای ساعت شنی توسط ارکستر مدرن یارآوا» با حضور و سخنرانی شاهرخ خواجه‌نوری، آهنگساز اثر، پی گرفتیم.

او ادامه داد: در این نشست‌ها هنرمندان و اساتیدی مانند شاهرخ خواجه‌نوری، محسن میرمهدی، امین میراحمدی، حامد زند کریم‌خانی و مهدی جلالی به اجرای آثار و شرح‌ و بسط نظرات خود درباره سوژه‌های مطرح‌شده پرداختند.

شیرمحمد در ارتباط با ماهیت کلی این برنامه‌ها، اظهار کرد: این نشست‌ها که اولین یکشنبه‌ی هر ماه در «شهرکتاب بوستان» برگزار می‌شد، با نام «یکشنبه‌های موسیقی»، رفته‌رفته جای خود را میان مخاطبان موسیقی‌ جدی باز می‌کرد؛ اما متأسفانه بنا به دلایلی، ادامه این فعالیت در آن قالب میسر نبود و رشته آن نشست‌ها قطع شد.

وی گفت: خوشبختانه بنا داریم با همکاری «نشر هنوز»، «یکشنبه‌های موسیقی» را از سر بگیریم و فصل دوم این برنامه‌ها از همین اسفندماه در کتابفروشی نشر «هنوز» برگزار خواهد شد.

او درباره روند فصل دوم این برنامه‌ها توضیح داد: نشست‌ها بر همان سیر و سیاق قبلی پیش خواهد رفت و اولین یکشنبه‌ی هر ماه را با «یکشنبه‌های موسیقی» سر خواهیم کرد؛ اما برای برنامه اول و با توجه به محدودیت زمانی، مهمان و سخنران ویژه‌ای که برای نشست اسفندماه در نظر گرفته‌ایم، ناگزیر باید تغییر کوچکی در روز برنامه بدهیم و بنابراین «یکشنبه‌های موسیقی» این ماه را استثنائا یکشنبه، ۱۵ اسفندماه ساعت ۱۷ برگزار خواهیم کرد.

وی افزود: اتفاقی که بنا به محدودیت‌های زمانی‌ مربوط به تقویم یا مهمانان برنامه، ممکن است برای نشست‌های آینده نیز پیش بیاید و برنامه‌ها به جای نخستین یکشنبه، در یکشنبه‌های دیگر ماه برگزار شوند که در این‌صورت اطلاع‌رسانی خواهد شد.

براساس اعلام برگزارکنندگان این برنامه، پروفسور یوآخیم هاینتس، استاد آهنگسازی و مدیر استودیوی موسیقی الکترونیک در دانشگاه موسیقی، تئاتر و رسانه‌ی هانوفر، رییس انجمن موسیقی الکتروآکوستیک آلمان و رییس انجمن موسیقی نو در هانوفر در برنامه آینده «یکشنبه‌های موسیقی» سخنرانی می‌کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131