نخستین جشنواره موسیقی افغانستان و ایران در کابل برگزار شد

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in کنسرت ها بازدید: 1520

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نخستین جشنواره موسیقی افغانستان و ایران در کابل برگزار شد

نخستین جشنواره موسیقی افغانستان و ایران در کابل برگزار شد
نخستین جشنواره موسیقی افغانستان و ایران در کابل برگزار شد

موسیقی هنری ایران: نخستین جشنواره موسیقی هنرمندان افغانستان و ایران با همت وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان و رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل برگزار شد.

نخستین جشنواره موسیقی هنرمندان افغانستان و ایران به همت وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان و رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران با حضور مقامات وزارت اطلاعات و فرهنگ، مسئولان سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل و هنرمندان هر 2 کشور در «تالار رادیو تلویزیون ملی افغانستان» برگزار شد.

سخنرانان این جشنواره با بیان اینکه موسیقی افغانستان و ایران ریشه در تاریخ هر 2 کشور دارد ابراز کردند که ایران و افغانستان دارای یگانگی فرهنگی هستند و باید از این یگانگی بهره‌های کافی را ببریم.

ریشه تاریخی خراسانی موسیقی ایران و افغانستان

موسیقی هنری ایران: سیدمصدق خلیلی معاون فرهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ با تأکید بر گسترش روابط میان افغانستان و ایران گفت: افغانستان و ایران دارای وحدت و یگانگی فرهنگی هستند و موسیقی این 2 کشور ریشه در تاریخ هر 2 کشور دارد.

خلیلی افزود: ملت افغانستان و ایران در تمام عرصه‌ها با هم یکسان هستند و هنرمندان آن از شعر‌های همدیگر استفاده می‌کنند.

وی تصریح کرد: هنرمندان افغانستان و ایران از گذشته‌های دور تاکنون با هم همکاری داشته‌اند و آهنگ‌های مشترکی را با هم اجراء کرده‌اند که نمونه آن آهنگ (بیا بریم به مزار ملا ممد جان» است که هنرمندان هر 2 کشور آن را با هم سروده‌اند.

روابط 2 کشور گسترش یابد

معاون فرهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان با بیان اینکه موسیقی هر 2 کشور ریشه خراسانی دارد ابراز کرد: هنرمندان ایران و افغانستان با استفاده از نوای موسیقی درد‌های مشترک خود را فریاد می‌زنند.

سیدمصدق خلیلی در پایان سخنان خود با ابراز خشنودی از برگزاری نخستین جشنواره موسیقی افغانستان و ایران خواهان گسترش روابط 2 ملت شد و از هنرمندان هر افغان و ایرانی خواست تا این روند ادامه پیدا کند.

بهترین ملل و در کنار همیم

در همین حال «ناصر جهانشاهی» رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل با بیان اینکه کشور‌های ایران و افغانستان دارای ظرفیت‌های مشترک هستند گفت: ما 2 ملت بهترین‌هایی هستیم که در کنارهم هستیم.

جهانشاهی نیز با خشنودی از برگزاری این جشنواره افزود: موسیقی افغانی آرام بخش روح ایرانی‌ها و موسیقی ایرانی آرام‌بخش روح افغان‌ها است و ما باید از مشترکاتی که داریم بهره ببریم.

با زبان موسیقی پیوندها محکم‌تر شود

وی تصریح کرد: 2 ملت افغانستان و ایران باید مسیر سعادت را با هم بپیماید و با زبان موسیقی پیوند‌های خود را عمیق‌تر سازند.

رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل در پایان سخنان خود با تأکید بر گسترش روابط افغانستان و ایران گفت: برای دوستی و برادری 2 ملت باید بزر بیشتر بکاریم.

در این جشنواره گروه موسیقی «شادیاخ» که از شهر «نیشابور» ایران به افغانستان آمده‌اند با هنرمندان افغانستانی به اجرای آهنگ پرداختند و هنر خود را به نمایش گذاشتند.

در پایان این جشنواره وزارت اطلاعات و فرهنگ «چپن»های را به عنوان هدیه به هنرمندان هر 2 کشور پوشانده و از آنها تقدیر به عمل آورد.

نوزدهم بهمن نود و چهار

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131