آخرین لحظات زندگی پورتراب در مستند رهبر ارکستر

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in کلاسیک بازدید: 2268

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آخرین لحظات زندگی پورتراب در مستند رهبر ارکستر

آخرین لحظات زندگی پورتراب در مستند رهبر ارکستر
آخرین لحظات زندگی پورتراب در مستند رهبر ارکستر

مستند «رهبر اکستر» با موضوع آخرین لحظات زندگی استاد مصطفی کمال پورتراب از تلویزیون پخش می‌شود.

به گزارش ایسنا، مستند «رهبر ارکستر» امروز ساعت 13:30 از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

مصطفی کمال پورتراب چهره ماندگار موسیقی ایران، آهنگساز و از استادان برجسته تئوری موسیقی و نیز از اعضای هیات مؤسس و نایب‌رئیس شورای عالی خانه موسیقی ایران بود.

پورتراب در ۲ تیر ۱۳۹۵ در سن ۹۲ سالگی در تهران درگذشت.

رهبر اکستر مستندی از زندگی این هنرمند فقید است که در واپسین لحظات زندگی وی به سفارش شبکه جهانی سحر و تهیه‌کنندگی عاطفه سادات دربندی ساخته شده که تا کنون پخش نشده است و به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما و برای اولین بار روی آنتن شبکه چهار می‌رود.

غلام عباس فاضلی نویسنده، تدوینگر و کارگردان این فیلم مستند است. این مجموعه مستند در پاییز و زمستان سال 94 تولید شده که علی دهباشی سردبیر مجله «بخارا» نیز در آن حضور دارد.

یکی از پرفروش‌ترین آثار او کتابی به نام «تئوری موسیقی» است که تا سال ۱۳۹۱ به چاپ چهل و هشتم رسید و در سال ۱۳۸۷ به عنوان چهره ماندگار موسیقی ایران انتخاب شد.

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131