گزارش خبرگزاری ایرنا از کلاس های بررسی ردیف توسط ارشد تهماسبی

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تحلیل ردیف ارشد تهماسبی بازدید: 2718

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گزارش خبرگزاری ایرنا از کلاس های بررسی ردیف توسط ارشد تهماسبی

موسیقی هنری ایران: به نقل از خبرگزاری ایرنا: کلاس های تحلیل، بررسی ردیف و آشنایی با شیوه های مرکب نوازی توسط ارشد تهماسبی، نوازنده برجسته تار از هفدهم اردیبهشت برگزار می شود. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، در این کلاس ها به بررسی ردیف و گوشه های دستگاه ها و آوازهای ردیف پرداخته شده و شیوه های مرکب نوازی و شناخت راه های آن آموزش داده خواهد شد.
برای شرکت در این کلاس ها آشنایی با ردیف حداقل دو یا سه دستگاه برای شرکت کنندگان الزامی است.
این کلاس ها به صورت دوره ای و هر دوره شامل ده جلسه و در یک فصل برگزار خواهد شد.
ارشد تهماسبی متولد ۱۳۳۶ در شهر الیگودرز استان لرستان است. وی دوران کودکی و تحصیل را در سنندج، همدان و تهران گذراند.
اولین اساتید او در ساز تار، کاظم لباسی و سیاوش دیهیمی بودند. پدرش از دوستان محمدرضا لطفی بود و ارشد مقدمات موسیقی را نزد محمدرضا لطفی فرا گرفت. او سپس برای ادامه موسیقی به تهران رفته و در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ایران در کلاسهای لطفی و هوشنگ ظریف شرکت کرد. تهماسبی در سال ۱۳۵۸وارد دانشگاه موسیقی تهران شد ولی بعد از یک سال دانشگاه را ترک کرد.
وی در سال ۱۳۶۰عضو گروه چاووش شد. او در چاووش با حسین علیزاده، محمدرضا لطفی و پرویز مشکاتیان همکاری کرد و آهنگهای بسیاری با آنها در کانون چاووش ضبط کرده است. استاد دیگر او حسین علیزاده بود.
ارشد در سال ۱۳۶۰کلاسهای آموزش تار و سه تار تشکیل و موسیقی را به افراد بسیاری تعلیم داد. وی با حسین علیزاده در زمینه همنوازی در بسیاری از کارها همکاری کرده و کنسرتهای بسیاری اجرا کرده است.
ارشد تهماسبی و حسین علیزاده اولین موسیقیدانهای ایرانی هستند که دونوازی تار اجرا کردند. وی با علیزاده در آلبوم های شورانگیز، راز و نیاز، صبحگاهی، دلشدگان و همنوایی همکاری کرده است و همچنین کنسرتهای بسیاری با علیزاده در اروپا و امریکا اجرا کرده است او با حسین علیزاده در انتشار کتاب چهل قطعه برای تار و سه تار همکاری کرد.
وی کتابهای بسیاری برای موسیقی ایرانی منتشر کرده است و آلبوم های بسیاری از جمله ردیف آوازی (موسیقی سنتی ایرانی مربوط به ردیف آوازی محمود کریمی در ۵ کاست)، قطعات درویش خان (یک کاست و یک سی دی )، قطعات رکن الدین مختاری (یک کاست و یک سی دی) ، آهنگهای عارف قزوینی، سه چهار مضراب (از ساخته های خودش است)، برنامه دشتی (یک کتاب از موسی معروفی)، پنجه دشتی (تصنیف های عارف و قطعات ابوالحسن صبا، یک کاست و یک سی دی)، صد رنگ رنگ (صد رنگ از موسیقی ایران، ۴ کاست و یک سی دی)، دلدار (از ساخته های خودش است، یک کاست و یک سی دی)، عشق ماند (از ساخته های خودش) نیز در این زمینه ضبط کرده است. مهمترین فعالیت وی در سال های اخیر، ایجاد مرکزی به نام جایگاه تار برای معرفی ساز تار بود، در این مرکز سازهای قدیمی، وسایل شخصی اساتید تارنواز، مضراب های تارنوازان قدیم، اسناد تاریخی موسیقی ایران و موجود است.
زمان و مکان برگزاری این دوره از کلاسها به زودی اعلام میشود و علاقه مندان برای دریافت اطلاعات بیشتر به آدرس اینترنتی www.persianartmusic.com مراجعه کنند.

توضیح موسیقی هنری ایران: این کلاس ها از بیست و چهارم اردیبهشت آغاز می گردد. برای ثبت نام و اطلاعات این کلاس ها، کلیک کنید.

نوزدهم اردیبهشت هشتاد و نه

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131