اجرای گروه موسیقی بمرانی

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in جشنواره موسیقی فجر 94 بازدید: 3253

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اجرای گروه موسیقی بمرانی

 

 

اجرای گروه موسیقی بمرانی
اجرای گروه موسیقی بمرانی

موسیقی بمرانی، موسیقی آن و لحظه است و در واقع به نوعی یک بار مصرف است. یعنی مخاطب قطعا در حین اجرای کنسرت لحظات بسیار خوب و مفرحی را تجربه می‌کند اما وقتی از سالن کنسرت خارج شد، به راحتی از آن فضا بیرون می‌جهد و همه حسی که از موسیقی گرفته را در همان سالن کنسرت جا می‌گذارد.

گروه موسیقی بمرانی را کسانی که موسیقی را کمی جدی دنبال می‌کنند، قبل از ورود به برنامه تلویزیونی «خندوانه» هم می‌شناختند. اما این گروه به لطف حضور در این برنامه در میان مخاطبان عام هم شناخته شد و آهسته آهسته وارد جریان اصلی موسیقی کشور شد و دومین آلبوم رسمی‌اش را هم به نام «مخرج مشترک» روانه بازار موسیقی کرد و اولین اجرایش را در جشنواره موسیقی فجر تجربه کرد.

گروه موسیقی بمرانی را با توجه به نوع رنگ‌بندی سازی‌شان، نمی‌توان در سیک موسیقی خاص قرار داد. با این حال موسیقی این گروه شباهت‌هایی به سبک کانتری دارد. موسیقی کانتری سبکی بسیار ساده و بی‌الایش است و موضوعات، ملودی و اشعار آن شباهت هایی نیز با موسیقی بلوز دارد. اکثر ترانه های این سبک نیز بر اساس چند آکورد ساده و یک ملودی خطی ساده شکل می‌گیرد. قطعاتی بمرانی هم بر همین اساس و در همین فضا تعریف می‌شوند.

برخلاف بسیاری از گروه‌هایی که در سبک‌های این چنینی کار می‌کنند، گروه بمرانی موفق شده است تا زبان فارسی و ویژگی‌های صدایی آن را  به درستی وارد سبک و سیاقی خاص از موسیقی بکند که معمولا با ورود زبان فارسی یک نوع عدم هم‌خوانی شکل می‌گیرد و اصطلاحا موسیقی، کلام را پس می‌زند. شاید مهمترین نکته در نوع موسیقی که گروه بمرانی ارایه می‌دهد، همین باشد. این گروه تا حدی توانسته تا این سبک موسیقی خاص را با کلام و لحن ادبیات فارسی، در یکدیگر حل کند.

نکته دیگری که در خصوص این گروه و اجرای اخیرشان می‌توان گفت، کارکرد شعر و ترانه است. این گروه از کلمات ساده و ملموسی استفاده می‌کند که در ادبیات محاوره امروز بارها بارها شنیده می‌شود. به همین واسطه هم مخاطب با ترانه‌های این گروه به راحتی و سادگی ارتباط برقرار می‌کند. در واقع بمرانی از همان ادبیات و اصطلاحاتی استفاده می‌کند که در کوچه و خیابان هر روز و مدام می‌شنویم.

اجرای گروه موسیقی بمرانی در این کنسرت برخلاف بسیاری از کنسرت‌هایی که در این سبک و سیاق برگزار می‌شود، داری یک سناریوی از پیش فکر شده بود. یعنی اعضای هر گروه برای تک تک لحظات کنسرتشان فکر کرده بودند و با شوخی‌ها و اتفاقاتی از پیش تعیین شده، لبخند را بر روی لبان حاضرین در سالن می‌نشاندند.

اما موسیقی بمرانی، موسیقی آن و لحظه است. در واقع موسیقی بمرانی به نوعی یک بار مصرف است. یعنی مخاطب قطعا در حین اجرای کنسرت لحظات بسیار خوب و مفرحی را تجربه می‌کند اما وقتی از سالن کنسرت خارج شد، به راحتی از آن فضا بیرون می‌جهد و همه حسی که از موسیقی گرفته را در همان سالن کنسرت جا می‌گذارد و رها می‌کند.

 

 

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131