گلریز: جشنواره موسیقی فجر بدون کنسرت‌های ملی و انقلابی‌ست

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in جشنواره موسیقی فجر 94 بازدید: 3358

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گلریز: جشنواره موسیقی فجر بدون کنسرت‌های ملی و انقلابی‌ست

گلریز: جشنواره موسیقی فجر بدون کنسرت‌های ملی و انقلابی‌ست
گلریز: جشنواره موسیقی فجر بدون کنسرت‌های ملی و انقلابی‌ست

موسیقی هنری ایران: محمد گلریز در نشست خبری جشنواره مدرسه عشق در انتقاد به جشنواره موسیقی فجر گفت: این جشنواره خالی از کنسرت‌های بسیج، مقاومت و انقلاب است و حتی یک کنسرت موسیقی انقلابی نیز در آن وجود ندارد.

نشست خبری چهارمین جشنواره فرهنگی هنری مدرسه عشق با حضور دبیران بخش‌های مختلف این جشنواره صبح امروز برگزار شد.

در این نشست خبری مداحی دبیر اجرایی جشنواره با اشاره به اهداف برگزاری جشنواره مدرسه عشق گفت: ما در سراسر کشور 50 هزار پایگاه بسیج و 20 میلیون بسیجی داریم که در بین آنها هنرمندانی حضور دارند که آثار فاخر و ارزشمندی را ارائه می‌کنند.

وی با بیان اینکه هدف از چشنواره هویت‌بخشی به پایگاه‌های بسیج است افزود: تلاش کردیم حس رقابت و ارتقای کیفیت تولیدات هنری و فرهنگی را در این دوره افزایش دهیم.

مداحی به نحوه برگزاری این دوره از جشنواره اشاره کرد و گفت: امسال برخلاف سال‌های گذشته جشنواره مدرسه عشق به صورت ملی و متمرکز برگزار شد که بر این اساس 12 هزار اثر به دبیرخانه جشنواره رسید که رشد 4 برابری را نشان می‌دهد.

وی افزود: این جشنواره دارای 6 بخش شامل هنرهای تصویری و نمایشی به دبیری جمال شورجه، هنرهای تجسمی به دبیری آقای رجبی دوانی، نشر و کتاب به دبیری آقای زرشناس، موسیقی و سرود به دبیری محمد گلریز، پویانمایی و بازی‌های رایانه‌‌ای به دبیری آقای حامد جعفری و بخش ابتکارات به دبیری حسین امان‌لو بود.

دبیر اجرای جشنواره مدرسه عشق با بیان اینکه نوع نگاه ما در سال جاری به سمت حرفه‌ای تر شدن بوده است تاکید کرد: جشنواره مدرسه عشق تنها متعلق به دارندگان کارت بسیج نیست و هر کس که برای جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی کار کند در این جشنواره حضور دارد.

وی افزود: ما معتقدیم هنر رساناترین ابزار بیان ارزش‌های انقلاب است و به دنبال استفاده درست از آن هستیم تا در برابر جشنواره‌های غربی که نگاه بومی به کشور ندارند قرار بگیریم.

وی همچنین با اشاره به تلاش این جشنواره برای دیده شدن آثار عرضه شده گفت: در این راستا به دنبال شبکه‌سازی پایگاه‌های بسیج هستیم.

وی درباره کمک به هنرمندان جبهه فرهنگی انقلاب نیز معتقد بود این وظیفه مسئولان فرهنگی دولت و نظام است.

مداحی همچنین با اعلام 28 بهمن ماه به عنوان روز اختتامیه جشنواره مدرسه عشق تاکید کرد: در عرصه تجسمی نیز به دنبال ایجاد گالری‌هایی هستیم تا هنرمندان راه خود را در عرصه هنری کشور باز کنند.

بنابر این گزارش محمد گلریز به عنوان دبیر بخش موسیقی و سرود جشنواره مدرسه عشق گفت: هدف از برگزاری این جشنواره تقویت ارزش‌های متعالی هنر موسیقی است و تلاش کرده‌ایم در این بخش سطح هنری را افزایش داده و با موسیقی مبتذل مقابله کنیم.

وی افزود: هنر موسیقی هنری اثرگذار و شاید اثرگذارترین هنر باشد اما رسانه‌های شنیداری و دیداری ما در این عرصه کار خاصی نمی‌کنند و سیل موسیقی بی‌محتوا و مبتذل داری ریتم‌های مستهجن گریبان‌گیر ما شده است.

گلریز با بیان اینکه در بخش موسیقی 600 اثر به دبیرخانه رسیده و توسط هیأت انتخاب 100 اثر به هیأت داوران تحویل داده شده است گفت: هیأت داوران در 4 بخش آوای انقلابی 18 اثر، در بخش مداحی و تواشیح 16 اثر، در بخش سرود جمعی 12 اثر و در بخش نماهنگ 20 اثر را انتخاب کرد.

وی به جوایز جشنواره مدرسه عشق نیز اشاره کرد و گفت: قرار است 100 سکه به آثار برتر داده شود و سفر عتبات عالیات نیز برای آثاری که دارای ابتکارات و نوآوری باشد در نظر گرفته شده است.

گلریز ادامه داد: در اختتامیه نیز دو سرود برتر پخش زنده خواهد داشت و یک نماهنگ پخش خواهد شد و دو هنرمند شخیص انقلاب نیز سخنرانی خواهند کرد.

این هنرمند عرصه موسیقی در بخش دیگری از سخنان خود به جشنواره موسیقی فجر پرداخت و ضمن انتقاد از آن گفت: این جشنواره خالی از کنسرت‌های بسیج، مقاومت و انقلاب است و حتی یک کنسرت موسیقی انقلابی نیز در آن وجود ندارد.

وی افزود: جشنواره موسیقی فجر دچار درهم ریختگی عجیبی است و کسانی که در فتنه 88 همراه با فتنه‌گران بودند به این جشنواره دعوت شدند که با فشار مردم حذف شدند.

گلریز با بیان اینکه شاهد حضور موسیقی مبتذل راک در جشنواره موسیقی فجر هستیم تاکید کرد: در این دوره از جشنواره موسیقی فجر کارهای ملی کمی داریم و موسیقی پاپ حضور بیشتری دارد ولی شعر و موسیقی موجود بی‌هدف است و حتی برخی از موسیقی‌ها از نظر پزشکی نیز مضر است.

وی افزود: در عرصه موسیقی شاهد رخ دادن یک فاجعه هستیم و مسئولین هنرمندان انقلابی تنها نظاره‌گر حوادث هستند؛ این چه تفکری است که می‌گوید کار مبتذل پاپ بی‌محتوا بسازیم تا جوانان جذب غرب نشوند.

گلریز ادامه داد: باید سراغ چهره‌های متعهد و متخصص رفت و سوال این است که چرا از چنین افرادی دعوت نمی‌شود تا درمورد موسیقی فجر نظر دهند

بیست و هفتم بهمن نود و چهار

.