گلریز: جشنواره موسیقی فجر بدون کنسرت‌های ملی و انقلابی‌ست

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in جشنواره موسیقی فجر 94 بازدید: 3359

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گلریز: جشنواره موسیقی فجر بدون کنسرت‌های ملی و انقلابی‌ست

گلریز: جشنواره موسیقی فجر بدون کنسرت‌های ملی و انقلابی‌ست
گلریز: جشنواره موسیقی فجر بدون کنسرت‌های ملی و انقلابی‌ست

موسیقی هنری ایران: محمد گلریز در نشست خبری جشنواره مدرسه عشق در انتقاد به جشنواره موسیقی فجر گفت: این جشنواره خالی از کنسرت‌های بسیج، مقاومت و انقلاب است و حتی یک کنسرت موسیقی انقلابی نیز در آن وجود ندارد.

نشست خبری چهارمین جشنواره فرهنگی هنری مدرسه عشق با حضور دبیران بخش‌های مختلف این جشنواره صبح امروز برگزار شد.

در این نشست خبری مداحی دبیر اجرایی جشنواره با اشاره به اهداف برگزاری جشنواره مدرسه عشق گفت: ما در سراسر کشور 50 هزار پایگاه بسیج و 20 میلیون بسیجی داریم که در بین آنها هنرمندانی حضور دارند که آثار فاخر و ارزشمندی را ارائه می‌کنند.

وی با بیان اینکه هدف از چشنواره هویت‌بخشی به پایگاه‌های بسیج است افزود: تلاش کردیم حس رقابت و ارتقای کیفیت تولیدات هنری و فرهنگی را در این دوره افزایش دهیم.

مداحی به نحوه برگزاری این دوره از جشنواره اشاره کرد و گفت: امسال برخلاف سال‌های گذشته جشنواره مدرسه عشق به صورت ملی و متمرکز برگزار شد که بر این اساس 12 هزار اثر به دبیرخانه جشنواره رسید که رشد 4 برابری را نشان می‌دهد.

وی افزود: این جشنواره دارای 6 بخش شامل هنرهای تصویری و نمایشی به دبیری جمال شورجه، هنرهای تجسمی به دبیری آقای رجبی دوانی، نشر و کتاب به دبیری آقای زرشناس، موسیقی و سرود به دبیری محمد گلریز، پویانمایی و بازی‌های رایانه‌‌ای به دبیری آقای حامد جعفری و بخش ابتکارات به دبیری حسین امان‌لو بود.

دبیر اجرای جشنواره مدرسه عشق با بیان اینکه نوع نگاه ما در سال جاری به سمت حرفه‌ای تر شدن بوده است تاکید کرد: جشنواره مدرسه عشق تنها متعلق به دارندگان کارت بسیج نیست و هر کس که برای جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی کار کند در این جشنواره حضور دارد.

وی افزود: ما معتقدیم هنر رساناترین ابزار بیان ارزش‌های انقلاب است و به دنبال استفاده درست از آن هستیم تا در برابر جشنواره‌های غربی که نگاه بومی به کشور ندارند قرار بگیریم.

وی همچنین با اشاره به تلاش این جشنواره برای دیده شدن آثار عرضه شده گفت: در این راستا به دنبال شبکه‌سازی پایگاه‌های بسیج هستیم.

وی درباره کمک به هنرمندان جبهه فرهنگی انقلاب نیز معتقد بود این وظیفه مسئولان فرهنگی دولت و نظام است.

مداحی همچنین با اعلام 28 بهمن ماه به عنوان روز اختتامیه جشنواره مدرسه عشق تاکید کرد: در عرصه تجسمی نیز به دنبال ایجاد گالری‌هایی هستیم تا هنرمندان راه خود را در عرصه هنری کشور باز کنند.

بنابر این گزارش محمد گلریز به عنوان دبیر بخش موسیقی و سرود جشنواره مدرسه عشق گفت: هدف از برگزاری این جشنواره تقویت ارزش‌های متعالی هنر موسیقی است و تلاش کرده‌ایم در این بخش سطح هنری را افزایش داده و با موسیقی مبتذل مقابله کنیم.

وی افزود: هنر موسیقی هنری اثرگذار و شاید اثرگذارترین هنر باشد اما رسانه‌های شنیداری و دیداری ما در این عرصه کار خاصی نمی‌کنند و سیل موسیقی بی‌محتوا و مبتذل داری ریتم‌های مستهجن گریبان‌گیر ما شده است.

گلریز با بیان اینکه در بخش موسیقی 600 اثر به دبیرخانه رسیده و توسط هیأت انتخاب 100 اثر به هیأت داوران تحویل داده شده است گفت: هیأت داوران در 4 بخش آوای انقلابی 18 اثر، در بخش مداحی و تواشیح 16 اثر، در بخش سرود جمعی 12 اثر و در بخش نماهنگ 20 اثر را انتخاب کرد.

وی به جوایز جشنواره مدرسه عشق نیز اشاره کرد و گفت: قرار است 100 سکه به آثار برتر داده شود و سفر عتبات عالیات نیز برای آثاری که دارای ابتکارات و نوآوری باشد در نظر گرفته شده است.

گلریز ادامه داد: در اختتامیه نیز دو سرود برتر پخش زنده خواهد داشت و یک نماهنگ پخش خواهد شد و دو هنرمند شخیص انقلاب نیز سخنرانی خواهند کرد.

این هنرمند عرصه موسیقی در بخش دیگری از سخنان خود به جشنواره موسیقی فجر پرداخت و ضمن انتقاد از آن گفت: این جشنواره خالی از کنسرت‌های بسیج، مقاومت و انقلاب است و حتی یک کنسرت موسیقی انقلابی نیز در آن وجود ندارد.

وی افزود: جشنواره موسیقی فجر دچار درهم ریختگی عجیبی است و کسانی که در فتنه 88 همراه با فتنه‌گران بودند به این جشنواره دعوت شدند که با فشار مردم حذف شدند.

گلریز با بیان اینکه شاهد حضور موسیقی مبتذل راک در جشنواره موسیقی فجر هستیم تاکید کرد: در این دوره از جشنواره موسیقی فجر کارهای ملی کمی داریم و موسیقی پاپ حضور بیشتری دارد ولی شعر و موسیقی موجود بی‌هدف است و حتی برخی از موسیقی‌ها از نظر پزشکی نیز مضر است.

وی افزود: در عرصه موسیقی شاهد رخ دادن یک فاجعه هستیم و مسئولین هنرمندان انقلابی تنها نظاره‌گر حوادث هستند؛ این چه تفکری است که می‌گوید کار مبتذل پاپ بی‌محتوا بسازیم تا جوانان جذب غرب نشوند.

گلریز ادامه داد: باید سراغ چهره‌های متعهد و متخصص رفت و سوال این است که چرا از چنین افرادی دعوت نمی‌شود تا درمورد موسیقی فجر نظر دهند

بیست و هفتم بهمن نود و چهار

.

 

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131