مشکل کنسرت‌ها در ارسباران بی‌سابقه بود

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in جشنواره موسیقی فجر 94 بازدید: 3039

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مشکل کنسرت‌ها در ارسباران بی‌سابقه بود

مشکل کنسرت‌ها در ارسباران بی‌سابقه بود
مشکل کنسرت‌ها در ارسباران بی‌سابقه بود

موسیقی هنری ایران: رئیس کانون موسیقی فرهنگسرای ارسباران درپی مشکلات و تأخیر به‌وجود آمده در شب نخست اجراهای جشنواره موسیقی فجر در این فرهنگسرا، گفت: مشکلاتی که در اجرای گروه‌های اَوان،‌ دال،‌ داماهی و کامنت به‌وجود آمد، از نظر ما بی‌سابقه بود.

شهرام صارمی در گفت‌وگو با خبرنگار موسیقی ایسنا، درباره شرایط اجراهای جشنواره موسیقی فجر در فرهنگسرای ارسباران توضیح داد: کنسرت‌های گروه‌های یادشده 24 بهمن‌ماه با یک ساعت تأخیر آغاز شد که این زمان از نظر ما بسیار زیادی است. مسائلی مانند برگزاری بدون وقفه‌ی دو اجرای سخت در هر سانس، طولانی شدن صدابرداری به‌دلیل تلفیقی بودن نوع موسیقی‌ها و آوردن سیستم صوتی، نور و پروجکشن از خارج فرهنگسرا، از جمله دلایلی بودند که سبب شدند تأخیر و مشکلات زیادی در کنسرت‌ها به‌وجود آید.

او گفت: مسؤولان جشنواره موسیقی فجر تصمیم گرفتند که از سیستم صوتی، نوری و پروجکشن فرهنگسرای ارسباران برای اجراها استفاده نکنند. در حالی که ممکن است سالن این فرهنگسرا ایرادهای زیادی داشته باشد، اما تا به حال چنین مشکلاتی در اجراهای قبلی به‌وجود نیامده بود، حتی در جشنواره موسیقی سال گذشته، بخش صدابرداری این فرهنگسرا به‌عنوان بهترین صدابرداری انتخاب شد.

صارمی با بیان این‌که برنامه‌های اجراشده در این دوره از جشنواره موسیقی در فرهنگسرای ارسباران بسیار فشرده است، ادامه داد: در صورت وجود برنامه‌ریزی درست‌تر، می‌شد این اجراها را تقسیم کرد تا ما بتوانیم بهتر از مخاطبان پذیرای کنیم. از آذرماه امسال تا زمان آغاز جشنواره، چندبار برنامه اجرا در این فرهنگسرا تغییر کرد و سرانجام قرار شد، ما میزبان سه شب اجرا باشیم. سالن این فرهنگسرا تا پایان این جشنواره خالی است و می‌شد اجراها را در آن شب‌ها بهتر برگزار کنیم.

او همچنین اظهار کرد: شاید نتوان به گروه صدابرداری جشنواره ایراد زیادی گرفت، زیرا با این حجم فشردگی، صدابرداری چهار گروه در مدت سه ساعت، ریسک بزرگی است.

رئیس کانون موسیقی فرهنگسرای ارسباران با اشاره به این‌که تلاش می‌شود، برای اجراهای بعدی اقدامات لازم مانند دکور و لِوِل‌گیری زودتر انجام شود، بیان کرد: باید با دقت بیشتر تلاش کنیم که بقیه کنسرت‌ها بهتر برگزار شوند.

صارمی گفت: این مکان، مرکز فعالی در حوزه موسیقی است و برنامه‌ریزی‌ها از حدود چهار تا پنج ماه پیش از برگزاری کنسرت انجام می‌شوند.

او همچنین درباره ایرادهای مربوط به نورپردازی در اجراها، اظهار کرد: امسال اجراهای جشنواره موسیقی فجر دکور ندارند‌ و فقط چند تکه پارچه سفید رنگ در صحنه قرار گرفته است. به همین دلیل امکان دارد، بازتاب نور در آن‌ها، چشم بینندگان را آزار دهد.

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131