سیامک جهانگیری از اجرای نی‌نوا اثر حسین علیزاده می گوید

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in جشنواره موسیقی فجر 94 بازدید: 3573

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سیامک جهانگیری از اجرای نی‌نوا اثر حسین علیزاده می گوید

سیامک جهانگیری از اجرای نی‌نوا اثر حسین علیزاده می گوید
سیامک جهانگیری

در سی‌ و یکمین جشنواره‌ موسیقی فجر شاهد اجرای اثر جاودانه‌ «نی‌نوا» با آهنگسازی «حسین علیزاده» توسط ارکستر سمفونیک تهران خواهیم بود.

موسیقی هنری ایران: سیامک‌جهانگیری نی اول  و حسین خوش‌چهره نی دوم آن را می‌نوازند. این نوازندگان توسط  استاد «حسین علیزاده» برای اجرای «نی‌نوا» به ارکستر سمفونیک تهران و «علی رهبری» معرفی شده‌اند.

سیامک جهانگیری - نوازنده‌ی نی- درباره‌ی این اثر می‌گوید: «نی‌نوا، برای من تنها یک اثر نیست، بخش مهمی از خاطرات موسیقایی من در دوران نوجوانی است که در انتخاب ساز نی، به عنوان ساز تخصصی‌ام نقش مهمی ایفا کرده است و به همین خاطر از اینکه قراراست حالا این اثر در جشنواره‌ موسیقی فجر با نوازندگی من اجرا شود، بسیار خوشحالم.

او البته قبل‌تر نیز این اثر را در ژاپن و امریکا نیز اجرا کرده بود؛ اما برای اولین بار است که قرار است در ایران اجرا شود، به همین خاطر است که می‌گوید:‌«نی‌نوا یک قطعه‌ ملی است و برای تمام مردم ایران آشناست و از اینکه قرار است بار دیگر این اثر توسط ارکستر سمفونیک تهران در جشنواره موسیقی فجر اجرا شود، بسیار خوشحالم.

این اثر با نی‌نوازی جمشید عندلیبی، بدل به خاطره‌ موسیقایی بخش مهمی از مردم شده است، این بدون شک کار را برای هر نوازنده‌ای دشوار می‌کند، اما «سیامک جهانگیری» می‌گوید: «موسیقی یک جریان زنده است و هر اجرا روح خودش را دارد و هر نوازنده‌ای‌ که روح قطعه را درک کند، شکلی تازه از آن را ارایه خواهد داد و امیدوارم در اجرای ما نیز این اتفاق رخ دهد.

او که به انتخاب استاد علیزاده برای این اجرا دعوت شده است، درباره‌ی دلیل این انتخاب می‌گوید: این انتخاب، لطف استاد علیزاده است، ضمن آنکه من سال‌هاست که با ایشان در گروه همنوایان اجرا داشته‌ام و ایشان با ساز من آشنا هستند و به همین دلیل خواسته‌اند تا من در این اجرا به عنوان نوازنده‌ی نی حضور داشته باشم. البته ما پیش از این نیز در ارکستر جاده‌ ابریشم، نی‌نوا را اجرا کردیم، در واقع یکی از قطعاتی که در آن رپرتوار اجرا شد، همین قطعه از استاد بود. این قطعه یک خاطره بسیار خوب در ذهن مخاطبان به وجود آورده است و اجرای آن توسط ارکستر سمفونیک به رهبری استاد علی رهبری می‌تواند اتفاق درخشانی را در این زمینه رقم بزند، اگرچه این اجرا مختصات خودش را خواهد داشت و یک خصیصه صوتی جدیدی را به گوش مخاطبان می‌رساند.

او در پاسخ به این سوال که این اجرا تا چه اندازه وفادار به روح قطعه‌ اصلی است، نیز توضیح می‌دهد:‌ »به هر روی از آنجا که این اثر توسط ارکستر سمفونیک تهران انجام می‌شود، ممکن است تغییرات کوچکی در آن رخ دهد؛ اما این تغییرات چیزی نیست که مخاطب عام آن را احساس کند،‌ به خصوص اینکه نی‌نوا دارای چنان ساختار محکمی دارد که به هیچ‌وجه فونداسیون آن تغییر نخواهد کرد.