حافظ ناظری: راه پدرم را ادامه نمی‌دهم

Posted in گفت و گوهای ویژه بازدید: 140

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

حافظ ناظری: راه پدرم را ادامه نمی‌دهم

حافظ ناظری: راه پدرم را ادامه نمی‌دهم

حافظ ناظری: راه پدرم را ادامه نمی‌دهم
حافظ ناظری: راه پدرم را ادامه نمی‌دهم

حافظ ناظری با بیان این‌که راه پدرش را ادامه نمی‌دهد، گفت: راه پدرم در نهایت به «شهرام ناظری» ختم می‌شود و جامعه دو «شهرام ناظری» را نمی‌خواهد و هیچ فرعی هم از اصل آن بهتر نمی‌شود. برای همین من و هر هنرمند دیگری، هر کدام باید راه خود را برویم.

به گزارش ایسنا، حافظ ناظری - نوازنده و آهنگساز - در نشست خبری کنسرت «ناگفته» در کرمانشاه، اظهار کرد: همیشه از کودکی درپی تغییر بودم و هیچ‌گاه مقلد بودن را دوست نداشتم. پدرم، شهرام ناظری هم شبیه هیچ کسی در ایران، آواز نخواند و شیوه منحصربه‌فرد خود را داشت. من هم این خصلت را از او گرفتم که شبیه کسی کار نکنم.

او ادامه داد: من در جوانی، کنسرت‌های موفقی را در ایران داشتم و بعد از آن موفقیت‌ها، پیشنهادهای مالی بسیاری داشتم، اما حس کردم مشهور شدن در ایران، هدف نهایی من نیست و باید دنبال ایجاد راه و مسیری متفاوت در موسیقی ایران باشم. به همین علت راهی نیویورک شدم و در آنجا از اوج به صفر رسیدم، زیرا من بودم و موسیقی ایرانی که بداهه‌نوازی است و با سیستم موسیقی آنجا بسیار متفاوت بود.

وی بیان کرد: زمانی که فردی بخواهد از صفر شروع کند، خودساخته می‌شود و آگاهی‌اش بالا می‌رود و در این بین فکر کردم با ایجاد موسیقی جدید، فرهنگ ایران را به دنیا نوع دیگری معرفی کنم، زیرا در غرب متاسفانه فرهنگ و هنر ایران را در شأن و حقیقت ایران معرفی نمی‌کنند. در این راستا «ناگفته» خلق شد که پروژه «سمفونی رومی» است و در این پروژه دیدگاه متفاوت در تلفیق موسیقی شرق و غرب وجود دارد. آلبوم «ناگفته» اثر شماره ۱ این پروژه است و در حال حاضر نیز آثار بسیار دیگری در قالب این پروژه دارم که فرصت ضبط آن‌ها نیست.

او در ادامه توضیح داد: ضبط «ناگفته» چهار سال طول کشید و تا امروز من و پدرم ۲۵ میلیارد تومان برای این آلبوم هزینه کرده‌ایم و از سوی هیچ سازمان دولتی یا خصوصی حمایت نشده‌ایم. در سال ۲۰۱۴ آلبوم «ناگفته» تولید و هفته بعد از انتشار آلبوم، کنسرت آن در لس‌آنجلس برگزار شد.

ناظری با اشاره به موفق شدن آلبوم «ناگفته» در آمریکا اظهار کرد: تلاش کردم این آلبوم به ایران بیاید و کنسرت «ناگفته» در ایران هم برگزار شود و بزرگان موسیقی دنیا حاضر در پروژه «ناگفته» هم به ایران بیایند و در طول حضور در ایران، کلاس‌های آموزشی هم برگزار شود. متاسفانه اجازه حضور این افراد در ایران داده نشد و نتوانستیم کنسرت «ناگفته» را برگزار کنیم و زمانی که می‌خواستم از ایران بروم، دوستی پیشنهاد برگزاری کنسرت «ناگفته» را با گروه موزیسین‌های ایرانی مطرح کرد . در ابتدای کار فکر می‌کردم این کار نشدنی باشد، اما با شروع کار، اتفاق خوبی افتاد.

ناظری گفت: قرار شد با گروه ایرانی، کنسرت «ناگفته» را فقط در تهران و شیراز داشته باشیم، اما با موفقیت این کنسرت‌ها، تا امروز بیش از ۸۰ کنسرت «ناگفته» در کشور برگزار شده است و ۲۴۰ هزار نفر در این کنسرت‌ها شرکت کرده‌اند.

وی با بیان این‌که در خانواده‌ای با فرهنگ کُرد بزرگ شده است، تاکید کرد: آلبوم «ناگفته» از این فرهنگ تاثیر گرفته و در ۸۰ درصد این آلبوم، موسیقی کُردی پنهان است. یکی از آرزوهای من این است که روزی بتوانم قطعه‌ای کُردی را آن‌طور که دلم می‌خواهد و با دیدی که خودم دارم بسازم که قطعا در چند سال آینده این کار را انجام خواهم داد.

ناظری در ادامه، در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که برخی افراد موفقیت‌های او را مدیون اعتبار پدرش می‌دانند، گفت: من پسر شهرام ناظری هستم و این را نمی‌شود انکار کرد، اما در تمام عمرم حتی نیم ساعت هم از پدر موسیقی یاد نگرفته‌ام. البته شاید پدر به‌صورت مستقیم به من موسیقی را یاد نداد، اما در فضایی رشد کردم که موسیقی در آن وجود داشت و قطعا این فضا در کار و طرز فکر من بسیار تاثیر گذاشته است.

کنسرت «ناگفته» ۲۴ و ۲۵ دی‌ماه در کرمانشاه برگزار شد و با تمدید شدن آن، دوباره در تاریخ هفتم بهمن‌ماه در سالن ورزشگاه امام خمینی (ره) شهر کرمانشاه برگزار خواهد شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131