دلایل حذف ارکستر چکاوک از جشنواره

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گوهای ویژه بازدید: 231

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دلایل حذف ارکستر چکاوک از جشنواره

دلایل حذف ارکستر چکاوک از جشنواره

دلایل حذف ارکستر چکاوک از جشنواره
دلایل حذف ارکستر چکاوک از جشنواره

رضا شایسته سرپرست ارکستر «چکاوک» از حذف این مجموعه از جشنواره موسیقی فجر گلایه کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری کنسرت ارکستر «چکاوک» به سرپرستی رضا شایسته یکشنبه پنجم دی ماه در تالار وحدت تهران برگزار شد.

رضا شایسته سرپرست ارکستر «چکاوک» در ابتدای این نشست خبری توضیح داد: در کنسرت پیش‌رو که روزهای دهم و یازدهم دی ماه در تالار وحدت تهران برگزار می‌شود، علیرضا فریدون‌پور به عنوان خواننده حضور خواهد داشت. وی از جمله هنرمندانی است که تاکنون با اساتیدی چون اسدالله ملک، هوشنگ ظریف و سعید ثابت و محمدرضا لطفی فعالیت‌های پرشماری را انجام داده است. ضمن اینکه صدای علیرضا فریدون‌پور رنگ خاصی دارد که سبک آوازی او را به استاد محمودی خوانساری نزدیک‌تر می‌کند؛ موضوعی که برای مجموعه ارکستر «چکاوک» دارای اهمیت خاصی است.

وی ادامه داد: متأسفانه ما در شرایطی حضور داریم که اغلب خوانندگان از سبک و رنگ مشابهی استفاده می‌کنند یعنی با وجود اینکه صدای بسیار دلنشینی دارند اما ما کمتر رنگ و بوی متفاوتی از خوانندگی آواز ایرانی مشاهده می‌کنیم، اما علیرضا فریدون‌پور از جمله هنرمندانی است که این ویژگی را داراست و ما تأکید داریم که این صدای متفاوت در جریان فعالیت‌های ارکستر وجود داشته باشد.

شایسته با اشاره به رپرتوار برنامه‌ریزی شده کنسرت ارکستر «چکاوک» توضیح داد: اجرای آثار زنده‌یاد ملک، یاحقی و خرم به همراه اجرای چند قطعه دیگر با سبک و سیاق برنامه «گلها» که محور همیشگی برنامه‌های ماست، از جمله برنامه‌هایی است که ما تصمیم داریم در این کنسرت اجرا کنیم. البته برنامه ریزی هایی صورت گرفته تا در اجراهای آینده، فضای ارکستر را گسترده‌تر کنیم.

این روزها خیلی خسته ام

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با انتقاد از شرایط ماه‌های اخیر موسیقی اظهار کرد: من این روزها خیلی خسته شده‌ام چرا که اداره کردن یک ارکستر ۴۰ نفره کار بسیار سختی است. وقتی یک ارکستر دولتی مانند ارکستر سمفونیک تهران بعد از چند اجرا به مشکل برمی‌خورد، حالا شما بیایید و ماجرای ارکسترهای خصوصی را ببینید که کار را سخت‌تر کرده است. متأسفانه ما هیچ‌گونه حمایتی نداریم و در حالی که تلاش خود را انجام داده‌ایم تا در حوزه موسیقی، ایجاد اشتغال کنیم اما هیچ حمایتی از بدنه ارکستر «چکاوک» صورت نگرفته است.

شایسته گفت: من ۲۰ سال است که این ارکستر را نگه داشته‌ام اما این حداقل انتظاری است که می‌تواند برای یک گروه موسیقی فعال انجام پذیرد در حالی که ماجرا این‌طور نیست. به عنوان مثال اینکه ما باید ۴۵ روز قبل از اجرای برنامه با سالن تسویه حساب کنیم در حالی که به نظر می‌آید برای اجاره سالن، فرقی بین ارکستر بزرگ و ارکستر کوچک باشد. به هر ترتیب تمام این انتقادات به این جهت است که ما ۲۰ سال است روی صحنه هستیم و شما اگر رزومه ما را بررسی کنید، می‌بینید که سال‌هاست در این عرصه به صورت مستمر فعالیت می‌کنیم اما حمایت چندانی ندیدیم.

سرپرست ارکستر «چکاوک» با انتقاد از دبیرخانه جشنواره موسیقی فجر که حضور این ارکستر را نپذیرفته است، بیان کرد: من برای آقای نوربخش احترام فراوانی قائل هستم و مطمئن باشید این صحبت‌های من نه اعتراضی و نه شکایت از کسی است، اما ما نفهمیدیم که چه اتفاقی افتاد که به یک مرتبه از جریان جشنواره حذف شدیم. بنده نزدیک به ۶ ماه پیش برای حضور در جشنواره تقاضایی را ارائه دادم اما دوستان بدون هیچ دلیلی و فقط با ذکر این توجیه که چطور می‌توانیم سالن را پر کنیم ما را از جدول جشنواره حذف کردند، در حالی که به نظر می‌رسد در این شرایط بد ارکسترهای خصوصی باید حمایت‌های بیشتری از آنها صورت پذیرد.

وی در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: در این زمینه ناراحتی زیادی دارم که دوست داشتم در قالب درد و دل، آنها را با شما مطرح کنم. ما از معدود ارکسترهایی هستیم که تلاش کردیم موسیقی ملی و ارزشمند را بعد از انقلاب زنده نگه داریم، چرا که بر این باوریم که موسیقی ملی نیازمند حمایت‌های بیشتری است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131