استقبال بی نظیر از دف نوای رحمت

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in موسیقی سنتی بازدید: 941

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

استقبال بی نظیر از دف نوای رحمت

استقبال بی نظیر از دف نوای رحمت
استقبال بی نظیر از دف نوای رحمت

سنندجی ها سنگ تمام گذاشتند

سنندج- برگزاری جشنواره سراسری دف نوای رحمت در کردستان در حالی همچنان ادامه دارد و که در زمان اجرای گروه ها و افراد، سالن شماره یک پردیس سینمایی بهمن سنندج مملو از جمعیت مشتاق می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، ششمین دوره جشنواره سراسری دف نوازی «دف نوای رحمت» از صبح روز گذشته در پردیس سینما بهمن سنندج آغاز به کار کرد و رقابت شرکت کنندگان و راه یافته گان به این دوره بعد از افتتاحیه شروع شد.

در روز نخست این جشنواره براساس برنامه زمانبندی شده در رده سنی ۱۳ الی ۱۹ سال بانوان و آقایان در بخش تک نوازی برنامه خود را اجرا کردند و آثار آنها از سوی اعضای هیات داوران مورد ارزیابی قرار گرفت.

در این روز گروه های هیژا از سنندج، دوچار بانوان از کرج، آراس از یزد، خروش از اصفهان، ژیار از سنندج، رها از زاهدان، اهورایان از گرگان، تاوریژ از تبریز، آفرینش از کرمان و کارین از سنندج باهم به رقابت پرداختند.

پایان بخش برنامه های روز نخست هم اجرای تک نوازی بانوان بزرگسال بود، در صبح دومین روز این جشنواره هم گروه های ریژنه از سنندج، آوای دف از تهران، دک از اهواز، سفیران از زاهدان، خاک نشین از سنندج، دوچار از شیرازبرنامه اجرا کردند.

بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته از سوی مسئولان برگزاری این جشنواره، امروز عصر نیز بخش مسابقه ادامه می یابد و قرار است که در بخش جنبی هم برنامه های متعددی اجرا شود.

ولی آنچه حائز اهمیت و بسیار قابل توجه بود، حضور پرشور و گسترده مردم دربخش های مسابقه ای این جشنواره بود به گونه ای که سالن ۵۷۰ نفری پردیس هم در روز نخست و هم دومین روز از آن مملو از جمعیت بود و حتی تعدادی از علاقمندان به صورت ایستاده نظاره گر رقابت شرکت کنندگان در این جشنوار بودند.

در اکثر جشنواره ها همواره روال به این گونه است که  افتتاحیه و اختتامیه آن با حضور و شرکت اقشاری از مردم همراه می شود ولی در جشنواره دف نوازی علاوه بر افتتاحیه آن در تایم های برگزاری  مسابقات هم که تا پاسی از شب به طول می انجامید سنندجی ها صندلی ها را ترک نکردند و اینگونه ارادت و عشق خود را به این نوع از موسیقی بار دیگر به نمایش گذاشتند.

امین مرادی دبیر جشنواره و رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به استقبال های صورت گرفته از برگزاری این جشنواره در سنندج، گفت: ششمین جشنواره دف نوازی دف نوای رحمت با حضور ۲۱ استان کشور و در سنندج در حالی برگزاری است.

وی ادامه داد: خوشبختانه هم هنرمندان و هم مردم هنر دوست سنندج استقبال بی نظیری از برگزاری این اتفاق فرهنگی داشتند و به همین دلیل این مهم باعث شد تا تمامی همکاران من در حوزه هنری با تلاش و جدیت بیشتری برنامه های این دوره از جشنواره را دنبال کنند.

وی با اشاره به حضور جمعی از اساتید و هنرمندان برجسته کشوری در این دوره از جشنواره دف نوای رحمت در استان کردستان، افزود : هیأت داوران این جشنواره را آقایان بیژن کامکار، سید علاء یاسینی، شکرالله حیاتی و مهدی احمدی تشکیل می دهند که در مدت دو روز آثار هنرمندان تک نواز و گروه نواز را مورد ارزیابی قرار می دهند .

وی با اشاره به اینکه حوزه هنری استان در چهارمین دوره این جشنواره از هنرمند شاخص کشوری استاد بیژن کامکار تجلیل کرد، اظهارداشت: در این دوره از جشنواره هم از حمیدرضا اردلان موزیسین برتر که صاحب آثار هنری و موسیقی فراوانی است تجلیل می کنیم.

دبیر ششمین جشنواره سراسری دف نوای رحمت افزود: از پیشکسوتان مداحی ودف استان سیدبهاالدین حسینی و زاهد ابراهیمی هم در اختتامیه این جشنواره مورد تجلیل قرار خواهند گرفت.

مرادی  اعلام کرد: در عصر دومین روز از برگزاری این جشنواره گروه هزارنفری با عنوان بزرگترین گروه دف نوازی دنیا در عمارت خسروآباد سنندج به اجرای برنامه می پردازند

رئیس حوزه هنری استان کردستان به اسامی استانهای شرکت کننده در جشنواره ششم دف نوای رحمت اشاره کرد و گفت: ششمین جشنواره دف نوای رحمت با حضور هنرمندانی از استان های آذربایجان غربی، خراسان رضوی، فارس، لرستان، زنجان، اصفهان، کرمانشاه، فارس، کرمان، سیستان و بلوچستان، تهران، گلستان، یزد، مرکزی، خوزستان، چهارمحال وبختیاری، گلستان، البرز، گیلان و کردستان برگزار می شود.

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131