پای کافه رستوران به تالار وحدت باز شد

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1490

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پای کافه رستوران به تالار وحدت باز شد

پای کافه رستوران به تالار وحدت باز شد
پای کافه رستوران به تالار وحدت باز شد

تصمیم‌گیری با چراغ خاموش

مدتی است بنرهایی در تالار وحدت نصب شده که حاوی اطلاعاتی مبنی بر این است که به زودی کافه رستورانی در محوطه تالار راه می‌افتد؛ تصمیمی که چراغ‌خاموش گرفته شده و البته آسیب‌هایی دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، تالار وحدت که تحت نظر بنیاد فرهنگی و هنری رودکی اداره می‌شود یکی از مهمترین فضاها و مکان‌های هنری کشور است که از آثار موسیقایی و نمایشی مختلف میزبانی می‌کند. حال مدتی است بنرهایی در محیط تالار وحدت نصب شده که روی آن چنین نوشته شده است: «به زودی کافه رستوران رودکی در محوطه تالار وحدت افتتاح می‌گردد».

این اطلاع رسانیِ تأمل‌برانگیز، این سؤال را به ذهن متبادر می‌کند که آیا قرار است این کافه رستوران برای عموم قابل دسترس باشد یا فقط کسانی که بلیت برنامه‌های تالار وحدت را دارند می‌توانند از کافه رستوران مذکور استفاده کنند؟

تالار وحدت که روزگاری از مهم ترین مراکز فرهنگی هنری کشور محسوب می شد و همچنان هم مخاطبان هنر آن را به عنوان مکانی برای پیگیری جدی ترین برنامه‌های هنری می‌دانند در ۲ سال و چند ماه اخیر دچار فراز و فرودهایی شده که همه این چالش‌ها ناشی از نحوه برنامه ریزی مدیریتی برای میزبانی برنامه های مختلف بوده که بعضا برخی تصمیم های مدیران با انتقادهای شدید رسانه ها و برخی اهالی هنر رو به رو شده است.

به طور مثال این مکان که شاخص‌ترین تالار مختص اجرای موسیقی و تئاتر است با وجود مخالفت رسانه‌ها و برخی اهالی هنر در اختیار گروه‌های موسیقی پاپ و همچنین برخی آثار نمایشی قرار گرفت که کارنامه کارگردانان آن‌ها از وجاهت لازم برای حضور در تالار وحدت برخوردار نبود و حال با نصب این بنر سوال پیش می آید که تالار وحدت که رابطه خود با مخاطبان را در جایگاه فرهنگی و هنری شاخصی تعریف کرده است چرا باید در محوطه خود میزبان کافه رستوران باشد؟

اگر قصد مدیریت بنیاد رودکی و همچنین تالار وحدت جذب و حضور مخاطبان و علاقه‌مندان بیشتری به مکان فرهنگی و برنامه‌های هنری با تاسیس کافه رستوران است، این هدف با یک برنامه ریزی منسجم در راستای اجرای کنسرت‌ها و تئاترهای در خور و شایسته نام تالار وحدت باید حاصل شود و اینگونه نیست که جذب مخاطب از جمله اهدافی است که باید به هر طریقی محقق شود و همچنین چه تضمینی است که حضور در کافه رستوران مسبب جذب افراد به برنامه های هنری هم شود؛ البته باید در این میان و در اولین گام مشخص شود که این کافه رستوران برای چه کسانی قابل دسترسی است.

اگر هم موضوع درآمدزایی مدنظر مدیریت بنیاد رودکی و تالار وحدت است، که این هدف نیز می‌تواند از طریق برگزاری کنسرت‌ها و تئاترهایی در سطح کیفی مطلوب حاصل شود زیرا تجربه ثابت کرده که اینگونه فعالیت‌ها با استقبال مخاطبان و علاقه‌مندان همراه می‌شود.

فارغ از این مساله که کافه رستوران در خدمت چه طیفی از مشتریان خواهد بود باید این موضوع هم شفاف شود که این مکان از چه طریق - به طور مثال بر اساس مزایده - و در اختیار چه فرد یا نهادی قرار گرفته و قرارداد بسته شده بین صاحب کافه رستوران و بنیاد رودکی دقیقا چگونه است. همچنین این سوال مطرح است چرا تصمیم تاسیس کافه رستوران در محوطه تالار وحدت به طور چراغ خاموش بوده و با توجه به بنر نصب شده مشخص است که قرارداد با فرد یا نهاد مربوطه بسته شده و حال باید کاملا شفاف شود که جزئیات این قرارداد چگونه است. اگر هم این کافه رستوران توسط خود بنیاد رودکی اداره می شود باز هم لازم است درباره دلایل و اهداف چنین تصمیمی اطلاع رسانی دقیق شود.

مساله دیگری که باید بدان اشاره شود این است که در فضای پارکینگ تالار وحدت و در مجاورت تالار حافظ نیز مدتی است که کافه رستورانی احداث و راه‌اندازی شده که دسترسی به آن برای مخاطبان و علاقه‌مندان مراجعه کننده به تالار وحدت، تالار رودکی و تالار حافظ و همچنین افرادی که مایل به استفاده از کافه رستوران هستند، آسان است.

راه‌اندازی کافه رستوران در فضای تالار وحدت و استفاده عموم از آن باعث می‌شود که حریم و فضای فرهنگی و هنری این تالار دستخوش تغییر شود و از این پس شاهد شکل‌گیری پاتوقی غیر فرهنگی و هنری در پیرامون تالار وحدت باشیم.

امید است مدیریت جدید بنیاد فرهنگی و هنری رودکی درباره این موضوع تصمیم‌ مناسبی اتخاذ کند تا شأنیت، تعریف و جایگاه تالار وحدت به عنوان یکی از مهمترین سخت‌افزارهای فرهنگی و هنری کشور، حفظ شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131