تاسیس ارکستر موسیقی ملی در یکی از شهرها

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1562

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تاسیس ارکستر موسیقی ملی در یکی از شهرها

تاسیس ارکستر موسیقی ملی در یکی از شهرها
تاسیس ارکستر موسیقی ملی در یکی از شهرها

در گرگان کارگاه می‌گذارم

نوازنده پیشکسوت موسیقی کشورمان از برگزاری کنسرت در چند کشور خارجی، ویرایش نهایی کتاب «گزیده ردیف موسیقی ملی ایران» و تاسیس یک ارکستر موسیقی ملی جدید خبر داد.

کیوان ساکت نوازنده، آهنگساز، مدرس و مولف موسیقی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تازه‌ترین فعالیت‌هایش در عرصه موسیقی بیان کرد: به زودی برای برگزاری یک کارگاه آموزشی جامع موسیقی ایرانی به شهرستان گرگان سفر می کنم. در این کارگاه که به همت دوست خوبم آقای اردوان طاهری از فارغ التحصیلان موسیقی وین اتریش برنامه ریزی شده بسیاری از هنرمندان استان گلستان حضور پیدا می کنند و فکر می کنم با توجه به محتوای در نظر گرفته شده، برنامه آموزشی خوبی خواهد بود.

وی ادامه داد: نیمه دوم سال جاری هم برنامه ریزی هایی برای برگزاری کنسرت در کشورهای چین، هنگ کنگ، کانادا، انگلستان و آلمان پیش بینی شده که در صورت قطعیت یافتن هر کدام از این کنسرت ها نسبت به محتوای برنامه ها اطلاع رسانی جامعی خواهم داشت. البته فعلا برای برگزاری کنسرت همراه با ارکستر بزرگ برنامه ریزی ندارم و فعلا تمام تمرکزم روی برنامه بسیار مهمی است که امیدوارم هرچه زودتر محقق شود.

ساکت درباره این برنامه مهم توضیح داد: طبق تفاهم‌هایی که صورت گرفته طی چند ماه آینده در یکی از شهرهای بزرگ ایران که فعلا نام آن را اعلام نمی کنم، ارکستر موسیقی ملی راه اندازی می شود که همه کارهای اداری آن انجام گرفته به طوری که حتی اعضای شورای فنی ارکستر نیز معرفی شده اند. بنابراین قرار است بعد از عضوگیری، ارکستر اواخر تابستان امسال تمرین های خود را آغاز کند تا به زودی شاهد اجرایی شدن برنامه های این ارکستر باشیم.

این هنرمند به انتشار کتاب «گزیده ردیف موسیقی ملی ایران» نیز اشاره کرد و گفت: تدوین و تالیف این کتاب تمام شده و قرار است که دوست ارجمندم جناب استاد حسین آهی ویرایش متن نهایی را به عهده داشته باشد. ردیف های موسیقی قدیمی ایران از جمله ردیف «میرزا عبدالله» و دیگران ضمن اینکه میراث گران بهای موسیقی ما هستند اما به دلیل ساختارهای اجتماعی در سال های اخیر و تغییر زیبایی شناسی جامعه از حالت کاربردی خارج شده و بیشتر به جنبه آموزشی تبدیل شده است، اما لزوم اینکه ردیفی نوشته شود تا علاوه بر جنبه آموزشی، در کنسرت ها و برنامه ها نیز کاربرد داشته باشد موضوع مهمی بود که من در نگارش این کتاب به آن توجه کردم.

وی افزود: با توجه به این نیازی که وجود داشت، بنده از حدود ۱۵ سال پیش بر اساس ساختار موسیقی ایرانی شروع به نوشتن ردیف جدید برپایه آثار گذشتگان و نوازندگانی برجسته ای چون فرهنگ شریف، حسن کسایی، عبادی، بیگجه خانی کردم که شامل تمام گوشه های موسیقی ایرانی است که امیدوارم مورد استفاده علاقه مندان و دوستداران موسیقی ایرانی قرار گیرد. به هر روی این کتاب می تواند توسط کسانی که دوست دارند در زمان کوتاه تری به شناختی از ردیف موسیقی ملی ایران دسترسی داشته باشند، مورد استفاده قرار بگیرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131