فخری ملک‌پور: از این نسل کسی باقی نمانده

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 945

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

فخری ملک‌پور : از این نسل کسی باقی نمانده

فخری ملک‌پور : از این نسل کسی باقی نمانده
فخری ملک‌پور : از این نسل کسی باقی نمانده

 

فخری ملک‌پور که به‌تازگی دو آلبوم موسیقی منتشر کرده است، این آثار را ادای دین به استادش «مرتضی‌خان محجوبی» دانست و از باقی نماندن یک نسل از نوازندگان سخن گفت.

 

این پیانیست در این‌باره به خبرنگار سرویس موسیقی ایسنا، توضیح داد: همیشه آرزو داشتم دین خود را به استاد فقیدم «مرتضی‌خان محجوبی» ادا کنم. برای همین با نوازندگی به سبک و سیاق ایشان، آموزش شاگردان متعدد و انتشار ردیف و کتاب دست‌نوشته‌های استادم به نام «مشق استاد» سعی کردم که نوازندگی موسیقی اصیل ایرانی را با پیانو و سبک مرتضی‌خان محجوبی اشاعه دهم.

 

ملک‌پور ادامه داد: تمام تلاشم این است که نام استادم فراموش نشود و تا همیشه بر تارک موسیقی اصیل ایران بدرخشد.

 

این هنرمند تأکید کرد: متأسفانه از نسل شاگردان استاد محجوبی که به سبک و سیاق ایشان پیانو می‌نواختند، کسی باقی نمانده است و اشخاصی که در حال حاضر در ایران پیانو می‌نوازند، بیشتر از سبک استاد جواد معروفی پیروی می‌کنند. علتش هم این است که در مکتب معروفی، آموزش موسیقی براساس نت است، در حالی که در مکتب استادانی مانند محجوبی، شهناز، کسایی و ... انتقال مفاهیم هنری از طریق ارتباط مستقیم استاد و شاگرد، در طول سال‌های طولانی انجام می‌شود که در اصطلاح موسیقی، به آن روش «سینه به سینه» می‌گوییم.

 

ملک‌پور همچنین اظهار کرد: امیدوارم سبک بی‌نظیری که در پیانونوازی با «مرتضی‌خان محجوبی» آغاز شد و او خودش ادامه‌دهنده این راه است، به ورطه فراموشی سپرده نشود و تداوم یابد.  

 

به گزارش ایسنا، آلبوم «در آینه خیال» شامل هم‌نوازی و بداهه‌نوازی پیانو و تار در دستگاه‌های ماهور، همایون و سه‌گاه است. اجراهای این آلبوم در سال‌های ١٣٨٢ تا ١٣٨٥ با نوازندگی پیانوی ملک‌پور، تار  مهیار مشفق و همراهی تنبک شادروان بهزاد رضوی‌نیا و سعید جلالیان انجام شده است.

 

آلبوم موسیقی «به که مانی» نیز از همین هنرمند به‌تازگی منتشر شده است که شامل دو بخش آوازی، یعنی شور مرکب با کلامی از سعدی و افشاری با کلامی از حافظ است. مظفر شفیعی نیز خوانندگی این آلبوم را برعهده دارد. این آثار از سوی موسسه‌ی «آوای هنر و اندیشه» منتشر شده‌اند.

 

فخری ملک‌پور تنها شاگرد مرتضی‌خان محجوبی است که هنوز به سبک او پیانو می‌نوازد.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131