گذر موسیقی با حضور تنگيز شاولو خاشويلى

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1550

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بررسی موسیقی هنرمند گرجستانی/ ایران بهترین گزینه بود

نشست گذر موسیقی با حضور تنگيز شاولو خاشويلى
نشست گذر موسیقی با حضور تنگيز شاولو خاشويلى

پنجاه و سومین نشست گذر موسیقی با حضور تنگيز شاولو خاشويلى موسيقدان گرجستانى عصر جمعه هفتم خرداد در شهر کتاب فرشته برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر،‌ پنجاه و سومین نشست گذر موسیقی با حضور تنگيز شاولو خاشويلى وسيقدان گرجستانى عصر جمعه هفتم خردادماه با هدف بررسی بخشی از آثار این موسیقیدان در شهر کتاب فرشته برگزار شد. در این جلسه آرمان نوروزی مجری، زاده شریفی مترجم و نگین زمردی پیرامون موضوع «تم و ماتريال در موسيقي با تمركز بر آثار تنگيز شاولوخاشويلی» نظرات خود را ارائه کردند.

آرمان نوروزی در ابتدای این مراسم گفت: به عنوان یک معلم موسیقی باید بگویم مساله فرم در موسیقی مانند یک مساله از بیرون سنجاق شده است که بچه‌ها آن را به راحتی درک نمی‌کنند.هر چند که این بحث آنقدر مفصل است که در این جلسه نمی‌توانیم همه مباحث آن را بازگویی کنیم.

شاولو خاشويلى با اشاره به این‌که مبحث تم از زمان باروک شروع شده بیان کرد: تکرار در فرم بسیار مهم است از این تکرار شدن است که فرم پدید می‌آید.

نوروزی نیز درباره صحبت‌های شاولو خاشویلی عنوان کرد: این تکرار مهم‌ترین مساله در موسیقی است که می‌تواند از طرفی خطرناک باشد اگر آهنگساز نداند که چطور از آن استفاده کند.

شاولو خاشويلى درباره حضورش در ایران توضیح داد: در خانواده من کسی اهل موسیقی نبود اما مادرم بسیار به من توجه داشت. خاله ام پیانویی داشت که هر بار که به خانه آنها می‌رفتم از او پیانو زدن را یاد می گرفتم. ما در گرجستان مراسم‌هایی مختص موسیقی داشتیم و من در آنجا فعالیت می‌کردم. بعد از گذشت هفت سال به کالج رفتم و یکی از موسیقیدانان معروف به من گفت که به سراغ پیانو بروم چون آهنگساز خوبی نمی‌شوم. هر چند که بعد ها زمانی که آهنگسازی را شروع کردم، خود آن موسیقیدان معروف جزو داوران بود و به من بالاترین نمره را در آهنگسازی داد. اما به دلیل حرف او من به سراغ نوازندگی پیانو رفتم.

وی ادامه داد: در آن زمان وضعیت اهالی موسیقی خوب بود و ماهی هزار دلار حقوق داشتند اما بعداز تقسیم شوروی، حقوق موسیقیدانان هم به ۴۰ دلار کاهش پیدا کرد. من خانواده داشتم و باید درآمد کسب می‌کردم. بنابراین بررسی کردم که به کجا بروم. بهترین گزینه برای من ایران بود. چون رفتن به آمریکا یا اروپا برایم هزینه بسیاری دربرداشت. از طرف دیگر مردم ایران را دوست داشتم چون مانند مردم گرجستان خون گرم بودند. حالا نزدیک به ۱۴ سال است که در ایران حضور دارم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131