بیژن کامکار: دف یک ساز ایرانی است

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1437

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بیژن کامکار: دف یک ساز ایرانی است

بیژن کامکار: دف یک ساز ایرانی است
بیژن کامکار: دف یک ساز ایرانی است

بیژن کامکار گفت: دف یک ساز کاملا ایرانی است و در بسیاری از اشعار ایرانی، کلمه دف به‌کار برده شده که این خود دلیل محکمی برای ایرانی بودن ساز دف است.

این خواننده و نوازنده که برای ضبط بخش‌هایی از مستند «کامکارها» به استان کردستان سفر کرده است، در حاشیه حضور در کلاس گروه دف‌نوازان آبیدر سنندج، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در کردستان، اظهار کرد: حضور امروزم در این کلاس، من را یاد سال‌های خیلی دور انداخت، زمانی که می‌خواستم دف بزنم و کلاس دف در سنندج نبود، اما اکنون دست کم 20 نفر در این شهر، این ساز تدریس را می‌کنند.

او ادامه داد: آن زمان می‌رفتم به مراکز موسیقی مختلف، بعد می‌آمدم خانه و حرکات دف‌نوازی را تقلید می‌کردم. روزی که دف را به‌دست گرفتم، گفتم به امید روزی که هزار نفر دف بزنند. حالا بسیار خوشحالم که صدها هزار نفر دف می‌زنند.

کامکار به پیشرفت نوازندگان و دف‌نوازان شهر سنندج اشاره و بیان کرد: امروز من می‌توانم فقط با نوازندگان این شهر، حداقل 20 گروه را تشکیل دهم؛ اما 60 سال پیش، وقتی به پدرم ماموریت داده شد که برای رادیو گروه موسیقی تشکیل دهد، تمام کردستان را زیر و رو کرد در مجموع، بیشتر از سه تا نوازنده در این شهر پیدا نکرد و این‌که امروز می‌پرسند چرا همه خانواده کامکارها نوازنده و موزیسین شدند، شاید یکی از دلایلش همین تنهایی آن روز پدرم بود.

این موسیقی‌دان و نوازنده تصریح کرد: سال 1344 یا 1345 بود که گروه خانوادگی ما تشکیل شد. ابتدا با پنج نفر شروع کردیم، گروه کامکارها به‌صورت نیمه حرفه‌ای تشکیل شد و کارمان را ادامه دادیم تا امروز.

وی همچنین درباره این‌که برخی ادعا می‌کنند دف یک ساز عربی است، این موضوع را کاملا رد کرد و گفت: دف یک ساز کاملا ایرانی است و در بسیاری از اشعار ایرانی، کلمه دف به‌کار برده شده که این خود دلیل محکمی برای ایرانی بودن ساز دف است.

او تصریح کرد: اگر در آینده دیدید که خارجی‌ها هم دف می‌زنند، زیاد تعجب نکنید. اکنون در تمام فیستوال‌های دنیا، کردستان و دف آن را می‌شناسند و این، سخن گزافی نیست. من از دف وام و اعتبار گرفتم و همچنین به دف اعتبار دادم.

وی درباره این‌که چرا خانواده کامکارها در سرزمین مادری خود، یعنی کردستان نیستند و در این شهر کلاس‌های خود را برگزار نمی‌کنند؟ گفت: شرایط امروز طوری است که متأسفانه تمام امکانات در شهر تهران متمرکز است و اگر به کردستان بیایم، ارتباط ما با دنیای هنر قطع می‌شود، اما همیشه نگاه و نگرش ما به سمت کردستان بوده و به تعبیر دوستانم «همیشه امضای کارهای من کُردی است».

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131