انتشار گنجینه‌ای از موسیقی پس از 40 سال+اسناد

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1075

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

انتشار گنجینه‌ای از موسیقی پس از 40 سال+اسناد

انتشار گنجینه‌ای از موسیقی پس از 40 سال+اسناد
انتشار گنجینه‌ای از موسیقی پس از 40 سال+اسناد

گنجینه هنر موسیقی ایران که ضبط آن به اوایل دهه‌ی 50 و شرکت «آهنگ روز» برمی‌گردد، پس از 40 سال در خردادماه امسال منتشر خواهد شد.

ناشر «گنجینه هنر موسیقی ایران» با اعلام این مطلب به خبرنگار سرویس موسیقی ایسنا، گفت:‌ ایده‌ی انتشار چنین مجموعه‌ای برای کریم چمن‌آرا است که در سال‌های دور شرکت «آهنگ روز» را مدیریت می‌کرد. این موضوع به اواخر دهه‌ی 40 و اوایل دهه‌ی 50 باز می‌گردد که ناشران و سرمایه‌گذاران، توجه چندانی به موسیقی بی‌کلام ایرانی نداشتند. به‌جز آثاری که از رادیو پخش می‌شد، آرشیو درستی از این موسیقی در دسترس نبود. تنها ناشری که به تولید آثار تک‌نوازی و دونوازی می‌پرداخت، همین «آهنگ روز» بود که تک‌نوازی‌هایی از زنده‌یادان فرامرز پایور، عماد رام، تهرانی، خالدی و ... را منتشر می‌کرد.

بابک چمن‌آرا ادامه داد:‌ ضبط این مجموعه زمان زیادی برده، نه به دلیلی این‌که کار عجیبی است، چون برای آن خیلی وقت گذاشته‌اند تا ردیف موسیقی ایران را به این شکل ضبط کنند. این یک مجموعه‌ی کامل برای ردیف‌نوازی است که با ساز هنرمندانی مانند همایون خرم، امیرناصر افتتاح و جلیل شهناز همراه است. «آهنگ روز» تا پیش از انقلاب این مجوعه را با عنوان «تک‌نوازان» روی صفحه منتشر می‌کرد که البته فقط دو اثر آن زمان به بازار آمد. پس از انقلاب از آنجا که نگاه‌ها به موسیقی تغییر کرد، «آهنگ روز» نتوانست که خیلی از آثارش را منتشر کند، برای همین تصمیم گرفت تا بخش زیادی از آن‌ها را به شرکت‌های دیگر واگذار کند.

مدیر مرکز موسیقی «بتهوون» همچنین اظهار کرد: یکی از مجموعه‌هایی که پدر و عموی من واگذار کردند، همین مجموعه بود که به شرکت «نوای همایون» فروخته شد. این شرکت چهار کاست از این مجموعه با عنوان «سیری در 12 مقام» منتشر کرد و پس از آن، «سی‌دی» روی کار آمد و آن شرکت، چهار سی‌دی هم از این مجموعه منتشر کرد؛ اما من سال 1383 شرکت «آواخورشید» را تأسیس کردم و برخی آثار را که پدر و عمویم به شرکت‌های مختلف واگذار کرده بودند، دوباره خریدم که یکی از آن‌ها همین مجموعه بود.

وی گفت: آن موقع انتشار چنین آثاری به دلایل مختلف سخت بود و هیچ‌کدام را منتشر نکردم. از طرفی ایده‌های خاصی برای انتشارش داشتم. می‌خواهم این اثر که قرار است، در قالبی بسیار نفیس منتشر شود، در کتاب‌فروشی‌ها و فروشگاه‌های صنایع دستی هم عرضه شود. به همین دلیل، این کار طراحی و گرافیک ویژه‌ای دارد که غیرایرانی‌ها هم بتوانند آن را بخرند.

چمن‌آرا همچنین توضیح داد:‌ این مجموعه شامل 12 لوح فشرده است که 12 مقام موسیقی ایران را شامل می‌شود و با همکاری سه استاد تک‌نواز موسیقی ایرانی یعنی زنده‌یادان جلیل شهناز، همایون خرم و امیرناصر افتتاح، تولید شده است. تا به حال هر آلبومی در زمینه‌ی ردیف منتشر شده یا ناقص بوده یا صرفا جنبه‌ی آموزشی داشته است. شاید این تنها مجموعه‌ای باشد که مخاطب علاوه بر شنیدن ردیف به‌طور کامل می‌تواند از آن لذت هم ببرد.

این ناشر قدیمی در بخش پایانی سخنانش هم گفت:‌ بروشورهای این مجموعه‌ی صوتی به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی هم ترجمه‌ شده‌اند. قرار است این اثر با دو بسته‌بندی و دو قیمت مختلف به بازار عرضه شود.

در ادامه می‌توانید اسنادی از این مجموعه را ببینید:

انتشار گنجینه‌ای از موسیقی پس از 40 سال+اسناد
انتشار گنجینه‌ای از موسیقی پس از 40 سال+اسناد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131