عاشیق علیشاهی: موسیقی نواحی مثل کت و شلوار است

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1246

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

عاشیق علیشاهی: موسیقی نواحی مثل کت و شلوار است

عاشیق علیشاهی: موسیقی نواحی مثل کت و شلوار است
عاشیق علیشاهی: موسیقی نواحی مثل کت و شلوار است

یک هنرمند گفت: موسیقی نواحی گنجینه‌ای است که همه موظف هستند به بهترین شکل ممکن از آن نگهداری کنند و آن را زنده نگه دارند.

به گزارش ایسنا، عاشیق احد ملکی‌علیشاهی اظهار کرد: در حال حاضر وضعیت موسیقی، بخصوص موسیقی نواحی به‌شکلی است اگر آن را احیا نکنیم و زنده نگه نداریم، در سال‌های آینده دیگر چیزی از موسیقی نواحی باقی نمی‌ماند.

این خواننده و نوازنده‌ی قوپوز ادامه داد: باید استادان موسیقی نواحی، دست‌اندرکاران و بویژه علاقه‌مندان به این موسیقی همه با هم در زنده نگه داشتن این گنجینه کمک کنند و من هم واقعا از تمام کسانی‌ که در این چند سال به اهمیت موسیقی نواحی پی برده‌اند و برای آن تلاش می‌کنند، خسته نباشید می‌گویم.

عاشیق علیشاهی با بیان این‌که مردم با موسیقی نواحی زندگی می‌کنند، گفت: در آذربایجان مردم واقعا از موسیقی نواحی و عاشیقی لذت می‌برند، چون این موسیقی برای آن‌ها خاطرات قدیمی را زنده می‌کند و به آن‌ها آرامش می‌دهد اما متأسفانه این روزها شاهدیم که در مراسم مختلف موسیقی‌های غربی دارد جایگزین موسیقی نواحی می‌شود و دست‌اندرکاران باید برای حل این مشکل فکری کنند.

این استاد موسیقی نواحی با اشاره به اهمیت تأثیرگذاری رسانه‌های خبری، بویژه رسانه ملی در احیای موسیقی نواحی، اظهار کرد: اگر رسانه‌ها بویژه صدا و سیما از موسیقی نواحی بیشتر حمایت کنند و مثلا در تلویزیون سازهای موسیقی نواحی و اجرای استادان موسیقی نواحی نشان داده شود، همین کار باعث خواهد شد که مردم علاوه بر این‌که با آهنگ‌های موسیقی نواحی آشنا می‌شوند و در ذهن‌شان می‌ماند، با سازهای موسیقی نواحی نیز آشنا شوند و به مرور استقبال و گرایش هم به این نوع موسیقی بیشتر خواهد شد.

عاشیق علیشاهی همچنین اضافه کرد: فکر می‌کنم که نگاه به موسیقی نواحی نباید فقط به روزهای جشنواره خلاصه شود، چراکه موسیقی نواحی مانند کت و شلوار است. به این معنا که مانند کت و شلوار که می‌توان هم در مهمانی پوشید و هم در عزا، موسیقی نواحی نیز این قابلیت را دارد که در همه زمان‌ها و در طول سال از آن بهره برد و استفاده کرد.

نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران به دبیری ایرج نعیمایی از روز 17 تا 21 اردیبهشت‌ماه امسال در شهر کرمان برگزار می‌شود.