عاشیق علیشاهی: موسیقی نواحی مثل کت و شلوار است

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1248

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

عاشیق علیشاهی: موسیقی نواحی مثل کت و شلوار است

عاشیق علیشاهی: موسیقی نواحی مثل کت و شلوار است
عاشیق علیشاهی: موسیقی نواحی مثل کت و شلوار است

یک هنرمند گفت: موسیقی نواحی گنجینه‌ای است که همه موظف هستند به بهترین شکل ممکن از آن نگهداری کنند و آن را زنده نگه دارند.

به گزارش ایسنا، عاشیق احد ملکی‌علیشاهی اظهار کرد: در حال حاضر وضعیت موسیقی، بخصوص موسیقی نواحی به‌شکلی است اگر آن را احیا نکنیم و زنده نگه نداریم، در سال‌های آینده دیگر چیزی از موسیقی نواحی باقی نمی‌ماند.

این خواننده و نوازنده‌ی قوپوز ادامه داد: باید استادان موسیقی نواحی، دست‌اندرکاران و بویژه علاقه‌مندان به این موسیقی همه با هم در زنده نگه داشتن این گنجینه کمک کنند و من هم واقعا از تمام کسانی‌ که در این چند سال به اهمیت موسیقی نواحی پی برده‌اند و برای آن تلاش می‌کنند، خسته نباشید می‌گویم.

عاشیق علیشاهی با بیان این‌که مردم با موسیقی نواحی زندگی می‌کنند، گفت: در آذربایجان مردم واقعا از موسیقی نواحی و عاشیقی لذت می‌برند، چون این موسیقی برای آن‌ها خاطرات قدیمی را زنده می‌کند و به آن‌ها آرامش می‌دهد اما متأسفانه این روزها شاهدیم که در مراسم مختلف موسیقی‌های غربی دارد جایگزین موسیقی نواحی می‌شود و دست‌اندرکاران باید برای حل این مشکل فکری کنند.

این استاد موسیقی نواحی با اشاره به اهمیت تأثیرگذاری رسانه‌های خبری، بویژه رسانه ملی در احیای موسیقی نواحی، اظهار کرد: اگر رسانه‌ها بویژه صدا و سیما از موسیقی نواحی بیشتر حمایت کنند و مثلا در تلویزیون سازهای موسیقی نواحی و اجرای استادان موسیقی نواحی نشان داده شود، همین کار باعث خواهد شد که مردم علاوه بر این‌که با آهنگ‌های موسیقی نواحی آشنا می‌شوند و در ذهن‌شان می‌ماند، با سازهای موسیقی نواحی نیز آشنا شوند و به مرور استقبال و گرایش هم به این نوع موسیقی بیشتر خواهد شد.

عاشیق علیشاهی همچنین اضافه کرد: فکر می‌کنم که نگاه به موسیقی نواحی نباید فقط به روزهای جشنواره خلاصه شود، چراکه موسیقی نواحی مانند کت و شلوار است. به این معنا که مانند کت و شلوار که می‌توان هم در مهمانی پوشید و هم در عزا، موسیقی نواحی نیز این قابلیت را دارد که در همه زمان‌ها و در طول سال از آن بهره برد و استفاده کرد.

نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران به دبیری ایرج نعیمایی از روز 17 تا 21 اردیبهشت‌ماه امسال در شهر کرمان برگزار می‌شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131