پیمان سلطانی: دو شخصیت از خیام را در «خیام خوانی» بشناسید

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1289

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پیمان سلطانی: دو شخصیت از خیام را در «خیام خوانی» بشناسید

پیمان سلطانی: دو شخصیت از خیام را در «خیام خوانی» بشناسید
پیمان سلطانی: دو شخصیت از خیام را در «خیام خوانی» بشناسید

همکاری با ۳۴ خواننده

آهنگساز و رهبر ارکستر موسیقی ایرانی از انتشار مجموعه‌ای مشتمل بر موسیقی، قطعات ادبی و هنرهای تجسمی با نام «خیام خوانی» همزمان با گرامیداشت روز خیام خبر داد.

پیمان سلطانی که چندی پیش آلبوم «عاشق می شویم» به آهنگسازی وی و خوانندگی سالار عقیلی منتشر شد در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تازه ترین فعالیت های خود بیان کرد: مجموعه موسیقایی «خیام خوانی» تازه ترین اثر من در حوزه موسیقی است که روز ۲۸ اردیبهشت ماه همزمان با روز بزرگداشت خیام توسط موسسه «رهگذر هفت اقلیم» در قالب یک کتاب و دو لوح فشرده به علاقه مندان ارائه می شود.

وی ادامه داد: در لوح فشرده اول این مجموعه که در ساختار ارکستر سمفونیک و سازهای ملی همراه با ارکستر فیلارمونیک ارمنستان ضبط شده تلاش شده تا در قالب عنوان «خیام هست و نیست»، خیامِ فیلسوف به مخاطبان این شاعر ارزشمند معرفی شود. در لوح فشرده دوم نیز که در ساختار آنسامبل سازهای ملی تولید شده سعی کردیم در قالب عنوان «خیام ترانه ها»، خیام شاعر را به مخطبان بشناسانیم.

سلطانی درباره حضور خواننده‌ها در این همکاری بیان کرد: در این مجموعه  ۳۴ خواننده نیز هر کدام یک رباعی از خیام را به همراه ساز و آواز در قالب موسیقی دستگاهی ایران می خوانند که برای من تجربه جالب توجهی بود. در کنار این آثاری که به آنها اشاره کردم، نزدیک به ۵۵ رباعی منتخب از خیام با تصحیح، مقابله و صدای بنده نیز گنجانده شده که علاقه مندان می تواند از این فضای موسیقایی نیز استفاده کنند.

این آهنگساز افزود: سالار عقیلی، پوریا اخواص، حسین علیشاپور، وحید تاج، محمد اثنی عشری، مهدی امامی، اسحاق انور، مجتبی عسگری، علیرضا وکیلی منش، مهیار شادروان، اشکان کمانگری از جمله خوانندگانی هستند که در فهرست ۳۴ نفره خوانندگان آلبوم همراه اثر حضور داشته و قطعاتی را به صورت ساز و آواز اجرا کرده اند. این در حالی است که ۲۸ نوازنده نیز در کنار این خوانندگان حضور دارند.

آهنگساز قطعه ماندگار «وطن» در بخش پایانی صحبت های خود به آثار دیگر این بسته هنری اشاره کرد و توضیح داد: همراه با این مجموعه موسیقایی کتابی با مقدمه هایی از خاقانی، نظامی، حمیدرضا شعبانی و بنده منتشر می شود که علاوه بر این نوشتارها تابلوهایی از چند هنرمند خوشنویس بر اساس ذهنیت خیام به تصویر کشیده شده است. ضمن اینکه نوشتارهای کتاب یاد شده به دو زبان انگلیسی و فرانسه نیز ضمیمه شده  و روز ۲۸ اردیبهشت ماه توسط موسسه «رهگذر هفت اقلیم هنر» منتشر می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131