گردهمایی هنرمندانی با لب‌های خندان

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1155

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گردهمایی هنرمندانی با لب‌های خندان

گردهمایی هنرمندانی با لب‌های خندان
گردهمایی هنرمندانی با لب‌های خندان

دیدار نوروزی رئیس سازمان فرهنگی - هنری شهرداری تهران با هنرمندان، فرصتی را برای ارائه پیشنهادها و گله‌های هنرمندان، از ایجاد یک جامعه هنری یکپارچه گرفته تا کمبود سالن برای تئاتر و لزوم وجود چشم‌انداز در حوزه موسیقی و نیز اعلام خبر ایجاد باغ بزرگ کتاب تهران فراهم آورد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، این دیدار با حضور کسانی مانند علی مرادخانی - معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی -، مجید رجبی معمار - مدیرعامل خانه هنرمندان -، محمود صلاحی - رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و هنرمندانی مانند لوریس چکناواریان، محمود عزیزی، سهیل محمودی، جواد بختیاری، سالار عقیلی، اسماعیل آذر، فخرالدین فخرالدینی، فرهاد فخرالدینی، بهزاد فراهانی، عباس مشهدی زاده، ایرج راد، اصغر همت، اسماعیل خلج، فریدون شهبازیان، رضا فیاضی، حسین محب‌اهری، مصطفی رحماندوست، کامبیز درمبخش، ایرج میرزا علی‌خانی، اکبر زنجانپور، بهرام کلهرنیا، اسماعیل تهرانی و ... همراه با ضیافت شام در باغ - موزه هنرهای ایرانی برگزار شد.

جامعه هنری تشکیل شود

در ابتدای این مراسم، جواد بختیاری - هنرمند خوشنویس - به نمایندگی از هنرمندان سنتی، با بیان این‌که دیگران دلیل خوشبختی انسان هستند، اظهار کرد: «دیدار» این وجهه را حاصل می کند و باعث می‌شود انسان احساس خوشبختی کند. دیدارهای اهالی هنر معمولا فراهم نمی‌شود و آن‌ها جزیره‌جزیره است، اما امشب که همه دور هم جمع شده‌ایم احساس می کنیم زندگی هنوز رسم خوشایندی است.

به نمایندگی از حوزه شعر و ادب، محمدعلی بهمنی - شاعر - پشت تریبون رفت و گفت: خوشحالم در جمعی نواندیش و آینده‌اندیش حضور دارم که سخن از ساختن و با هم بودن می‌کنند.

او در ادامه، قطعه شعری را در وصف ایران خواند.

در این بخش از مراسم، علی رستمیان - خواننده آواز سنتی - ضمن آرزوی سلامتی برای محمدرضا شجریان و همه هنرمندان، جمع حاضر را با آواز خود مهمان چند بیت از حافظ کرد.

موسیقی در سراشیبی است

در حوزه موسیقی، محمد سریر - رئیس هیات مدیره خانه موسیقی - به نمایندگی از هنرمندان سخن گفت.

وی با بیان این‌که موسیقی در حال حاضر چگونه است که دولت، مردم و موسیقی‌دان‌ها همه ناراضی هستند؟ اظهار کرد: اصل قضیه این است که چشم انداز مشخصی برای این حوزه تعریف نشده و نمی‌دانیم چند سال دیگر کجا هستیم. ما برای همه چیز چشم‌انداز درست کرده‌ایم اما در حوزه موسیقی صرفا صحبت‌هایی است که در آن اجرا وجود ندارد، البته خط قرمزهای موسیقی زیاد است و شاید نمی‌توان درباره آن حرف زد، اما تا به حال پیش آمده درباره چیزی حرف نزنیم ولی کارش را پیش ببریم.

او ادامه داد: موسیقی ایران که امروزه در سراشیبی افتاده، برخلاف غرب وجهه معنوی دارد و ما باید برای آن برنامه تازه و جدی‌ای داشته باشیم. اگر به تولیدات موسیقی که در رسانه‌ها پخش می‌شود نگاه کنیم متوجه می‌شویم نسبت به 10 یا 20 سال گذشته، بهتر که نشده بلکه بدتر هم شده است.

این آهنگساز با اشاره به این که موسیقی هویت ملی را ماست و به همین علت از بقیه حوزه‌ها مهم‌تر است، بیان کرد: مسئولان پیش از این به حوزه موسیقی توجه خاصی داشته‌اند، اما گویی به علت مشغله‌های زیاد در چند وقت اخیر نسبت به آن کمتر التفات پیدا کرده‌اند، من خواهش دارم تا ترمزی برای این سراشیبی موسیقی قرار دهند.

آخرین سخنران این مراسم، محمود صلاحی - رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران - بود که بیان کرد: در این جمع چهره های شاخصی هستند که برگ زرینی در زمینه هنر و فرهنگ ایرانی دارند که هر کدام از چهره های آن‌ها می‌تواند تصویری از ابعاد هنری را معرفی ‌کند. به عنوان مثال، من در هر کجای کشور ارمنستان نام لوریس چکناواریان را می‌آوردم، همه به احترام او برمی‌خاستند، حتی وزیر فرهنگ این کشور نیز با شنیدن نام چکناواریان برخاست.

او گفت: باید هویت هنری و فرهنگی کشورمان را به نسل جوان منتقل کنیم و آشنا کردن جوانان با تاریخ و گذشته ایران مستلزم هزینه است. حتما در این زمینه کم‌کاری شده و محفل‌های ما کم است.

صلاحی با بیان این‌که سال گذشته بیش از 40 جلسه با هنرمندان مختلف داشته‌ام، اظهار کرد: آن‌ها امکانات و کمبودهای خود را در این جلسات مطرح کردند، اگرچه ما نتوانستیم همه پیشنهاد‌ها را به علت امکانات کم، عملی کنیم، اما امسال هم بخش دیگری را انجام می‌دهیم. اگر همه ارگان‌ها کنار یکدیگر باشیم توان‌مان مضاعف می‌شود.

رئیس سازمان فرهنگی - هنری شهرداری تهران که شامگاه 21 فروردین‌ماه در باغ - موزه هنرهای ایرانی سخن می‌گفت، ادامه داد: در دوران 10 ساله مدیریت قالیباف در شهرداری تهران، اقدامات ارزشمندی در حوزه های فرهنگی و اجتماعی رخ داده، میزان فضاهای سبز در قبل از انقلاب حدود نیم مترمربع بود که اکنون این میزان به 15 مترمربع برای هر شهروند رسیده و همچنین در ابعاد مختلف نیز در توسعه بزرگراه‌ها و خیابان‌ها گام‌های بزرگی برداشته شده است.

او همچنین از افتتاح باغ بزرگ کتاب در اواسط اردیبهشت ماه در تهران خبر داد و گفت: این باغ کتاب اردیبهشت ماه در اراضی عباس‌آباد به بهره برداری خواهد رسید که دو سالن تئاتر و سالن علم دارد. همچنین کتابخانه ای خواهد داشت که حدود 65 هزار جلد کتاب را در خود جای داده است.

صلاحی بیان کرد: با کمک اعضای شورای اسلامی شهر تهران و سازمان فرهنگی - هنری شهرداری تهران اقدامات خوبی در مقوله فرهنگ انجام شد که باید در این زمینه بیشتر هزینه کرد، چراکه فرهنگ را مهم‌تر از اقتصاد می‌دانم و با تغییر ساختار می‌توانیم هویت هنری خود را به نسل‌های جوان منتقل کنیم. ما برای بخش فرهنگ باید بیشتر هزینه کنیم زیرا خشونت از طریق فرهنگ قابل اصلاح است.

وی اظهار کرد: همان‌طور که در گذشته به اشعار زیبا، ارج گذاشته و جوایزی اهدا می‌شد و حتی ائمه اطهار (ع) به شاعران صله می‌دادند، باید در حال حاضر نیز برای کارهای ارزشمند هنرمندان ارزش قائل شد و آن‌ها را در جهت ارائه آثار ارزشمند تشویق کرد تا جامعه نیز از صدرنشینی و قدر دیدن هنرمندان استفاده کند.

رئیس سازمان فرهنگی - هنری شهرداری تهران همچنین گفت: ما باید روز هنر انقلاب اسلامی را گرامی بداریم و انقلاب‌مان را با هنر به جوانان خود بشناسانیم، همان‌گونه که در دفاع مقدس این‌ کار را کردیم. درست است که در حوزه ادبیات و شعر تلاش کردیم، اما تا رسیدن به واقعیت مطلوب فاصله داریم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131