جلسه ای دیگر برای تدوین سند راهبردی موسیقی

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1109

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

جلسه ای دیگر برای تدوین سند راهبردی موسیقی

جلسه ای دیگر برای تدوین سند راهبردی موسیقی
جلسه ای دیگر برای تدوین سند راهبردی موسیقی

 

موسیقی هنری ایران: سند موسیقی برای برطرف کردن مسایل موسیقی و فراهم کردن یک سند قانونی بالادستی برای صیانت از موسیقی و جلوگیری از برخوردهای سلیقه ای با این هنر با استفاده از نظرات هنرمندان و کارشناسان تهیه شده و مراحل نهایی را می گذراند .

 

جلسه کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با بررسی مسایل هنری و جشنواره های فجر با حضور معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با مدیران و دبیران جشنواره های فجر در موسسه فرهنگی، هنری صبا؛ محل برگزاری هشتمین جشنواره بین الملی هنرهای تجسمی فجر برگزار شد.

 

در این جلسه محمد حسین ایمانی خوشخو؛ رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی، اعضای کمیسیون، علی مرادخانی؛ معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیران کل هنرهای تجسمی و نمایشی، سرپرست دفتر موسیقی، دبیر کارگزوه ساماندهی مد و لباس و دبیر سی و چهارمین جشنواره های بین المللی تئاترفجر، دبیر هشتمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر و مدیر و دبیر سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر حضور داشتند.

 

محمد حسین ایمانی خوشخو؛ رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه گفت: کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیش از سه سال فعالیت و با تکیه بر جایگاه قانونی شورای عالی انقلاب فرهنگی کمکی برای مجموعه های اجرایی فرهنگ و هنر و حلقه ارتباطی بین هنر و تصمیم گیران شورای عالی به عنوان عالی ترین مرجع فرهنگی کشور است. با تشکیل کمیسیون هنر و معماری جایگاه هنر در شورای عالی انقلاب فرهنگی جدی تر شد و در کمیسیون مباحثی برای رفع نیازها و خلاهای قانونی طرح و بررسی می شود و در اختیار اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار می گیرد تا اعضای شورا با آگاهی و اشراف بیشتری تصمیم گیری کنند.

 

ایمانی خوشخو افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت هنری وزارت ارشاد می توانند بیشتر از ظرفیت های شورای عالی انقلاب فرهنگی استفاده کنند و با توجه به مشغله های مجلس شورای اسلامی برای پرداختن به موضوع هنر، می توان از ظرفیت های قانونگذاری شورای عالی انقلاب فرهنگی استفاده کرد. چنانکه بسیاری از قوانین فعلی حوزه هنر مانند سیاست های هنرهای نمایشی، ارزشیابی هنرمندان کشور و موسسه هنرمندان پیشکسوت نیز مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند. بنابراین با هماهنگی و مشورت کمیسیون هنر و معماری و مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می توان نیازهای قانونی وزارت ارشاد را از طریق این کمیسیون مرتفع کرد.

 

رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تهیه و تدوین سند معماری و موسیقی در این کمیسیون گفت: سند معماری با بررسی های کارشناسی و استفاده از نظرات استادان و معماران تهیه شده است و برای بررسی و تصویب در آینده نزدیک به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه می شود. همچنین سند موسیقی برای برطرف کردن مسایل موسیقی و فراهم کردن یک سند قانونی بالادستی برای صیانت از موسیقی و جلوگیری از برخوردهای سلیقه ای با این هنر با استفاده از نظرات هنرمندان و کارشناسان تهیه شده و مراحل نهایی را می گذراند و مشورت های لازم برای تدوین نهایی این سند با معاونت هنری نیز انجام می شود تا پس از تکمیل، سند برای تصویب به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شود.

 

ایمانی خوشخو با اشاره به ظرفیت هنر کشور گفت: بخش عمده ای از ظرفیت هنر مورد استفاده قرار نمی گیرد، در حالی که اگر بخواهیم منابع جایگزینی به جای نفت در نظر بگیریم یکی از آنها صنایع فرهنگی، هنری است و هنر نقش ارزنده ای در صادرات غیر نفتی دارد. رییس جمهور محترم نیز در سخنرانی خود در اصفهان به صنایع فرهنگی، هنری و گردشگری به عنوان منابع جایگزین در عصر حاضر اشاره کردند. همچنین رونق بیشتر هنر می تواند حلقه ارتباط گذشته، امروز و آینده ما را به خوبی محقق کند.

 

رییس کمیسیون هنر و معماری با تاکید بر استفاده از هنر در عرصه بین المللی گفت:  زبان هنر، زبان دیپلماسی عمومی است که می تواند بسیاری از نگاههای نادرست و شبهات دیگر کشورها را درباره ایران اصلاح کند و ایران اسلامی با نمای هنر معرفی شود. ظرفیت های هنر ما بیشتر با تکیه بر ارائه در داخل معطوف است و ضرورت دارد که حضور بین المللی هنر ایران فعال باشد. امیدواریم چنانکه در حوزه سیاست خارجی و بین الملل اتفاقات خوبی افتاده است، در حوزه هنر هم فعالیت های موثری را شاهد باشیم.

 

ایمانی خوشخو افزود: معاونت امور هنری وزارت فرهنگی و ارشاد اسلامی علیرغم فشارهایی که بود بر فضای هنری تسلط و اشراف داشت و اتفاقات هنری خوبی را در کشور شاهد هستیم. تعامل و ارتباط کمیسیون هنر و معماری با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و از جمله معاونت هنری می تواند به رفع مسایل هنری کمک کند و امیدواریم در سال آینده این تعامل و ارتباط استمرار یابد.

 

رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به جشنواره های هنری فجر گفت: جشنواره های هنری از نقاط عطف هنر کشور و از مظاهر شاخص هنر هستند که دستاوردهای آنها می تواند برای ادامه فعالیت های هنری راهگشا باشد. خوشبختانه امسال جشنواره های فیلم، تئاتر، هنرهای تجسمی و موسیقی فجر با موفقیت پیش رفته اند و امیدواریم جشنواره مد و لباس فجر موثرتر از قبل برگزار شود. رصد جشنواره ها از وظایف کمیسیون هنر و معماری است که با توجه به گزارش ها و بررسی ها نقاط قوتی را در جشنواره امسال شاهد هستیم. اما استمرار جشنواره ها با برنامه منظم از ضرورت های این حوزه است که به این منظور کمیسیون هنر و معماری با همکاری معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان سینمایی کشور سند جشنواره های هنری را تدوین خواهد کرد که در این سند اهداف جشنواره، وظایف دستگاهها و نهادها و جایگاه و نقش هنرمندان شفاف می شود. ایمانی خوشخو گفت: امیدواریم با همکاری نهادهای قانونگذار و اجرایی، جریان هنر تاثیرگذارتر باشد و فعالیت هنرمندان و اهداف توسعه کشور شفاف تر و کارآمدتر باشد.

 

علی مرادخانی؛ معاون امور هنری وزرت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه گفت: مجموعه هنری در این دوره تلاش کرد که موضوع هنر به یکی از موضوعات اصلی قابل دسترسی برای مردم تبدیل شود، هنر در لایه های گوناگون اجتماعی ورود کند و هنر مطلقا برای افراد خاصی نباشد.

 

مرادخانی در ادامه گفت: کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی می تواند به رفع نیازهای قانونی حوزه هنر کمک کند و تدوین سند موسیقی نمونه خوبی در این زمینه است اما ضرورت دارد که موارد به صورت جامع تر در این سند طرح شود.

 

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تقویت ارتباطات در راستای دیپلماسی فرهنگی را از برنامه های این معاونت خواند و گفت: در این مدت سعی شد ارتباطات بین المللی تقویت شود که اقداماتی نیز انجام شد. هنر ایران در بی ینال ها و نمایشگاهها و جضشنواره های مختلف ارائه شد که از جمله آنها حضور فعال هنر ایران در بی ینال ونیز است. همچنین نمایشگاههایی از آثار هنرمندان ایرانی در کنار آثار معاصر جهان در سال آینده میلادی در کشورهای آلمان و ایتالیا برگزار خواهد شد تا در بخش ها و برنامه های بعدی زمینه هایی برای اقتصاد هنر نیز فراهم شود. میزان مصرف هنر ما در داخل کشور ظرفیت کافی را ندارد بنابراین ضورت دارد که آثار هنری در خارج از مرزها ارائه شود و آثار جوانان معرفی شود.

 

مرادخانی با اشاره به جشنواره های فجر گفت: آثار جشنواره ها نشان می دهد که هنر ما با حضور جوانان ما تحول جدی داشته اند و ضرورت دارد که این تحول از منظر پژوهشی بررسی شود. در جشنواره های امسال بحث ایران فرهنگی اهمیت دارد و در جشنواره موسیقی و تئاتر فجر بیشتر کشورها از حوزه ایران فرهنگی حضور داشتند. سی و چهارمین جشنواره تئاتر فجر با آرامش و بدون دغدغه برگزار شد. امروزه استقبال و رویکرد مردم به تئاتر افزایش یافته است و لازم است که به زیرساخت ها توجه جدی شود. در هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر نیز با توجه به برداشته شدن مرزها بین شاخه های هنری و نگاه معاصر اتفاق خوبی افتاد. جشنواره موسیقی فجر نیز با رویکردی متفاوت و مشارکت قابل توجه هنرمندان برگزار شد. در حوزه مد و لباس نیز که چند سالی است در مجموعه معاونت هنری فعالیت دارد، جشنواره مد و لباس فجر هویت ایرانی را در لباس مورد بررسی قرار می دهد.

 

حمیدرضا نوربخش؛ مدیر سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر در ادامه جلسه با ارائه گزارش از جشنواره گفت: سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر با رویکردی متفاوتی آغاز به کار کرد که مشارکت حداکثری هنرمندان را در این دوره جشنواره داشتیم و هنرمندان شاخص در بخش های اجرا، داوری و بخش علمی جشنواره حضور داشتند.

 

نوربخش با اشاره به استقبال از جشنواره موسیقی فجر گفت: در این دوره جشنواره بالاترین سطح استقبال را داشتیم و استقبال از بخش های غیرپاپ جشنواره بیشتر بود. همچنین در جشنواره امسال از ظرفیت های بخش خصوصی استفاده شد و تبلیغات خوبی هم در شهر برای جشنواره انجام شد.

 

مدیر سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر افزود: جایزه باربد امسال به جشنواره اضافه شد که این جایزه انگیزه و جنب و جوشی را در حوزه موسیقی ایجاد خواهد کرد و بیش از 80 داور برای جایزه باربد بررسی آثار و تولیدات موسیقی را انجام دادند. بخش ایران فرهنگی در جشنواره مورد توجه قرار گرفت که می تواند ایران را به محوریت این بخش تبدیل کند.

 

حسن ریاحی؛ دبیر سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر نیز گفت: جشنواره امسال تجربه خوبی بود و سوالاتی درباره حضور کمرنگ جوانان در این دوره مطرح شد که با توجه به برگزاری حرفه ای و جدی جشنواره موسیقی جوان در دو سال اخیر جوانان در آن جشنواره دیده می شوند. اشتغال هنرمندان جوان موسیقی و جلب توجه جوانان به موسیقی ایرانی دو مساله ای است که اهمیت دارد و برای این منظور طرح کانون جوانان موسیقی ایرانی را پیشنهاد کردم.

 

در پایان تعدادی از اعضای کمیسیون هنر و معماری، مدیران معاونت هنری و دبیران جشنواره های فجر و حاضران در جلسه از نمایشگاه هشتمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر در موسسه فرهنگی، هنری صبا دیدن کردند.

 

سوم اسفند نود و چهار

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131