سبک دوتارنوازی عثمان خوافی ثبت می شود

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1273

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سبک دوتارنوازی عثمان خوافی ثبت می شود

سبک دوتارنوازی عثمان خوافی ثبت می شود
سبک دوتارنوازی عثمان خوافی ثبت می شود

 

موسیقی هنری ایران: سبک دوتارنوازی عثمان محمد پرست خوافی به همت هوشنگ جاوید در قالب کتاب و نمونه صوتی جمع آوری و برای ثبت این نمونه سبکی ارائه می شود.

هوشنگ جاوید پژوهشگر موسیقی نواحی در گفتگو با خبرنگار موسیقی تابناک فرهنگی با اعلام این خبر گفت: چندی پیش پیشنهاد ثبت سبک دوتار نوازی منقطه خواف را که متعلق به شیوه دوتارنوازی استاد عثمان خوافی است به دفتر موسیقی و معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه داده بودم که خوشبختانه مورد پذیرش واقع شد به طوری که آقای مرادخانی در همایش بزرگداشت این استاد بزرگ موسیقی نواحی مسئولیت این کار را به من واگذار کردند.
 
وی ادامه داد: امیدوارم حمایتهای لازم مالی از این طرح صورت گیرد تا بتوانیم یک کتاب جامع همراه با نمونه های صوتی دوتارنوازی خواف تدوین کنیم.
 
جاوید با اشاره به انتشار به دو کتاب دیگرش در سال آینده گفت: کتاب«صبوری سپاهان» که شامل «بررسی مناجات خوانی در اصفهان» است سال آینده منتشر خواهد شد؛ همچنین کتاب«نقش زن در موسیقی مناطق و نواحی » که جلد اول آن منتشر شده بود را با جلد دوم ادغام کردم و در قالب یک مجموعه کتاب جامع منتشر خواهم کرد که احتمالا اردیبهشت ماه از سوی انتشارات سوره مهر در نمایشگاه کتاب عرضه خواهد شد.
 
عثمان محمدپرست در سال ۱۳۰۷ در خواف از توابع خراسان متولد شد. او از سن ۱۰ سالگی با دوتار مأنوس بوده است.این دوتار نواز همچنین از موسسان«جامعه یاوری فرهنگی» به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی مدرسه ساز در ایران بوده است. او همراه با مجتبی کاشانی و نیکول فریدنی این سازمان را بنا نهاده و در طی سال های گذشته توانسته بیش از 600 مدرسه را در مناطق محروم کشور بنا کند.
 
در تیرماه ۱۳۹۱ که مراسم نکوداشت استاد عثمان محمدپرست برگزار شد محمود دولت‌آبادی از سردیس استاد خوافی رونمایی کرد. وی در چند فیلم از جمله«گفت زیرسلطه من آیید» محصول سال ۱۳۶۲ به نویسندگی و کارگردانی داریوش ارجمند نیز به ایفای نقش پرداخته است.